V USA objevili časovou kapsli z roku 1795. Skrývala poklad

V USA je z objevu velké pozdvižení, Američané se tímto nálezem ocitli hluboko ve své historii.
Otevření časové schránky z roku 1795, nalezené v Bostonu. | Video:

Boston - Při opravě budovy Massachusetts State House byla nalezena časová schránka z roku 1795. Pro Američany to znamená velkou událost, neboť předměty zde umístěné spadají k samotným začátkům existence Spojených států amerických (1776) a jedna z mincí byla dokonce z roku 1652, informuje americký server CNN.

Sleduje-li Evropan videa ze slavnostního otevírání časové schránky za přítomnosti médií, zdlouhavé vytahování mincí pod obřím mikroskopem a radostné výkřiky zaplněného sálu, může mu to vzhledem k evropským antickým vykopávkám připadat i trochu úsměvné.

Pro Američany však obsah schránky znamenal počátky historie. Stříbrný šilink z roku 1652 s obrázkem borovice pocházel z doby dávno před založením USA. Používali ho zřejmě první evropští přistěhovalci, kteří přišli hledat štěstí do Severní Ameriky.

Most mezi minulostí a přítomností

Schránka dále obsahovala dobové noviny, celou řadu dalších mincí, medaili s podobiznou tehdy ještě vládnoucího prvního amerického prezidenta George Washingtona a stříbrnou destičku upomínající na 4. července 1795, kdy Samuel Adams a Paul Revere umístili schránku do základního kamene budovy Massachusetts State House.

Jak CNN dále informuje, nejednalo se o první otevření této časové schránky. Byla nalezena již roku 1855 a znovu umístěna zpět.

Poté, co budou všechny předměty prozkoumány, zaznamenány a vystaveny v muzeu, vrátí se krabička zpět do základního kamene. Vědci uvažují o tom, že do ní něco přidají pro příští generace.

Opatrného vyjímání předmětů z mosazné krabičky se ujala zkušená restaurátorka Pam Hatchfieldová.

"Je to ten nejúžasnější projekt, na němž jsem kdy pracovala. Je to ta věc, kvůli níž my restaurátoři žijeme," svěřila se. Podle jejích slov jsou podobné objevy stavěním mostu mezi minulostí a přítomností.

V našich záznamech ještě chybí nějaké pyramidy, je otázka, jestli už nebyly rozebrány. Pokud existují, budou to pouze ruiny, říká vedoucí mise českých egyptologů Miroslav Bárta. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy