Zpátky do středověku, času selského rozumu a soběstačnosti

Rekonstrukcí středověké vesnice provází archeolog Bohumír Dragoun, věrně následován kozami a psem.
Vstup do archeologického muzea v přírodě v Uhřínově "Villa Nova", tedy "nová ves". Jedná se rovněž o Centrum experimentální archeologie. Vše je zde postavené vědecky, podle dobových nálezů a s použitím dobových nástrojů a materiálů.
Vítá nás archeolog Bohumír Dragoun, muž mnoha profesí a zájmů, jenž se významně podílí na rozmachu turistického ruchu v Orlických horách. 
Je zakladatelem občanského sdružení Villa Nova, ředitelem muzea v Deštném,  je také iniciátorem nového muzea v Rokytnici v Orlických horách, věnovaného místní přírodě. Krom toho také pomáhá organizovat opravy památek a pořádá rozličné akce zaměřené na zdejší region a řemesla.
Po areálu se pohybuje značné množství koz a ovcí, stále chodí za průvodcem a vyžadují jeho pozornost.
Výklad tedy nezačíná archeologií, ale představením koz: "Tak já vám tedy nejdřív představím kozy. Jmenují se Zuzanka, Kačenka a Majda, pak tu také máme tři kozlíky, jmenují se Kopyto, Jelito a Platíto."
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 8. 2014 11:27
Archeoskanzen v Uhřínově v Orlických horách byl postaven podle dobových vykopávek a pouze s použitím dobových nástrojů a materiálů. Nabízí jedinečný pohled na středověký život.

Fotogalerie - Vydejte se s námi do Uhřínova pod Deštnou do doby, kdy se lidé chovali k přírodě zodpovědně, k obdělávané půdě přistupovali s úctou, protože na úrodě závisel jejich holý život, kdy uměli žít skromně, potravin si vážili a nepletli si hlad s chutí k jídlu.

Nahlédněte do středověku, kdy se ještě lidé nebáli spoléhat na selský rozum a věděli, jak důležitá a správná je potravinová soběstačnost jejich země.

"Dneska je to jedno, všechno se doveze, a čím víc se toho doveze, tím líp, protože Evropská unie za to těm druhým zaplatí a my si všechno koupíme dražší a jedovatější," posteskne si odborník na život ve středověku, archeolog Bohumír Dragoun.

"Dřív lidé používali selský rozum. Říkali si, že do Čech se klidně mohou dovážet třeba herinci, ale dovážet obilí, základní potravinu, by už byl průšvih," dodává náš průvodce po archeoskanzenu.

 

Právě se děje

Další zprávy