V Toskánsku museli uzavřít klášter, matka představená se totiž zamilovala do muže

Magazín Magazín
27. 11. 2019 13:52
Toskánský kapucínský klášter ve vesnici Sansepolcro, který od roku 2015 řídily řádové sestry benediktinky, musel skončit poté, co se 40letá jeptiška zamilovala do místního muže a z kláštera musela odejít. Zůstaly zde totiž jenom tři další sestry, které práci nezvládnou.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn. | Foto: Shutterstock

Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěný. Před čtyřmi lety si jej však do péče vzal řád benediktinek olivetánek, který jej zasvětil svému zakladateli svatému Bernardovi Tolomeiovi.

Matka představená Marie z něj společně s dalšími ženami vytvořila komunitní centrum, které sloužilo všem generacím v okolí. Ženy pěstovaly olivy a ovoce, poskytovaly místo pro rodinné obřady a zajišťovaly přístřeší až pro 39 návštěvníků. 

Poté, co vyšlo najevo, že se 40letá jeptiška zamilovala do jednoho z místních mužů, však klášter musela opustit. Informoval o tom italský deník La Repubblica. Zbylé tři řádové sestry - dvě novicky a jedna 80letá žena - samy provoz nezvládnou a klášter tak bude uzavřen. 

"Pláčou a já také," citoval matku představenou italský deník. Uvedla také, že pro ni bude těžké zůstat po této události věrná církvi. Sestra Marie navíc naznačila, že její odchod z kláštera nakonec nemusí souviset s jejím romantickým vzplanutím. "Příběh je mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá," uvedla.

Místní biskup odmítl, že by se na vykázání matky představené podílel. "Rozhodl Svatý stolec, který celou záležitost řešil. Pro všechny je to velmi bolestivá situace," sdělil Riccardo Fontana.

Podle britského zpravodajského webu The Telegraph není uzavření kláštera v toskánském Sansepolcro ničím neobvyklým. Nedostatek jeptišek nedávno řešil také klášter v Anghiari, nacházející se ve stejné oblasti. A deník připomíná, že za posledních 20 let klesl počet řádových sester o více než 100 tisíc. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy