V Toskánsku museli uzavřít klášter, matka představená se totiž zamilovala do muže

Magazín Magazín
27. 11. 2019 13:52
Toskánský kapucínský klášter ve vesnici Sansepolcro, který od roku 2015 řídily řádové sestry benediktinky, musel skončit poté, co se 40letá jeptiška zamilovala do místního muže a z kláštera musela odejít. Zůstaly zde totiž jenom tři další sestry, které práci nezvládnou.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn. | Foto: Shutterstock

Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěný. Před čtyřmi lety si jej však do péče vzal řád benediktinek olivetánek, který jej zasvětil svému zakladateli svatému Bernardovi Tolomeiovi.

Matka představená Marie z něj společně s dalšími ženami vytvořila komunitní centrum, které sloužilo všem generacím v okolí. Ženy pěstovaly olivy a ovoce, poskytovaly místo pro rodinné obřady a zajišťovaly přístřeší až pro 39 návštěvníků. 

Poté, co vyšlo najevo, že se 40letá jeptiška zamilovala do jednoho z místních mužů, však klášter musela opustit. Informoval o tom italský deník La Repubblica. Zbylé tři řádové sestry - dvě novicky a jedna 80letá žena - samy provoz nezvládnou a klášter tak bude uzavřen. 

"Pláčou a já také," citoval matku představenou italský deník. Uvedla také, že pro ni bude těžké zůstat po této události věrná církvi. Sestra Marie navíc naznačila, že její odchod z kláštera nakonec nemusí souviset s jejím romantickým vzplanutím. "Příběh je mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá," uvedla.

Místní biskup odmítl, že by se na vykázání matky představené podílel. "Rozhodl Svatý stolec, který celou záležitost řešil. Pro všechny je to velmi bolestivá situace," sdělil Riccardo Fontana.

Podle britského zpravodajského webu The Telegraph není uzavření kláštera v toskánském Sansepolcro ničím neobvyklým. Nedostatek jeptišek nedávno řešil také klášter v Anghiari, nacházející se ve stejné oblasti. A deník připomíná, že za posledních 20 let klesl počet řádových sester o více než 100 tisíc. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy