V Toskánsku museli uzavřít klášter, matka představená se totiž zamilovala do muže

Magazín Magazín
27. 11. 2019 13:52
Toskánský kapucínský klášter ve vesnici Sansepolcro, který od roku 2015 řídily řádové sestry benediktinky, musel skončit poté, co se 40letá jeptiška zamilovala do místního muže a z kláštera musela odejít. Zůstaly zde totiž jenom tři další sestry, které práci nezvládnou.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn.
Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěn. | Foto: Shutterstock

Klášter ze 17. století ve vesnici Sansepolcro, zhruba sto kilometrů od Florencie, byl dlouhá léta opuštěný. Před čtyřmi lety si jej však do péče vzal řád benediktinek olivetánek, který jej zasvětil svému zakladateli svatému Bernardovi Tolomeiovi.

Matka představená Marie z něj společně s dalšími ženami vytvořila komunitní centrum, které sloužilo všem generacím v okolí. Ženy pěstovaly olivy a ovoce, poskytovaly místo pro rodinné obřady a zajišťovaly přístřeší až pro 39 návštěvníků. 

Poté, co vyšlo najevo, že se 40letá jeptiška zamilovala do jednoho z místních mužů, však klášter musela opustit. Informoval o tom italský deník La Repubblica. Zbylé tři řádové sestry - dvě novicky a jedna 80letá žena - samy provoz nezvládnou a klášter tak bude uzavřen. 

"Pláčou a já také," citoval matku představenou italský deník. Uvedla také, že pro ni bude těžké zůstat po této události věrná církvi. Sestra Marie navíc naznačila, že její odchod z kláštera nakonec nemusí souviset s jejím romantickým vzplanutím. "Příběh je mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá," uvedla.

Místní biskup odmítl, že by se na vykázání matky představené podílel. "Rozhodl Svatý stolec, který celou záležitost řešil. Pro všechny je to velmi bolestivá situace," sdělil Riccardo Fontana.

Podle britského zpravodajského webu The Telegraph není uzavření kláštera v toskánském Sansepolcro ničím neobvyklým. Nedostatek jeptišek nedávno řešil také klášter v Anghiari, nacházející se ve stejné oblasti. A deník připomíná, že za posledních 20 let klesl počet řádových sester o více než 100 tisíc. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy