V romantické Paříži na vás čeká turistický maraton

Ilona Víchová
20. 4. 2012 10:21
Paříž, dovolená ve znamení turistického sprintu a módy světových značek
Paříž
Paříž | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejromantičtější místo na světě? Ano, Paříž má lákadla, která jí ročně zajistí až 42 milionů turistů. Za netradiční evropskou atmosférou vyráží lidé na dovolenou nebo jen na eurovíkendy. V centru jedné z nejnavštěvovanějších metropolí pak pochopitelně najdeme více turistů než Pařížanů.

Město kultury, slávy, zábavy a samozřejmě módy. Nákupy v hlavním městě Francie to jsou značky jako Dior, Chanel, Louis Vuitton a mnoho dalších světoznámých jmen. Dovolená v Paříži znamená maraton po 3 800 úchvatných historických i architektonických místech, které stojí za to vidět. Jestli se to dá stihnout? Samozřejmě, že ne, ale nejznámější z nich by žádnému správnému turistovi uniknout rozhodně neměly.

Turistický sprint

V případě, že se nám do ruky dostane Paříž na fotografiích, s největší pravděpodobností na nich nebude chybět Eiffelova věž, která patří mezi symbol francouzské metropole. Ocelová věž, která měří 324 metrů láká turisty k nezapomenutelnému výhledu. Pokud si budeme chtít odškrtnou v průvodci nejdůležitější místa, nebude na seznamu chybět ani galerie Louvre, zámek Versailles či Vítězný oblouk. Tato místa tvoří jistou turistickou povinnost.

Paříž
Paříž | Foto: Isifa/Thinkstock

Mezi historickou kulisu města patří gotická katedrála Notre-Dame v Paříži, kterou si oblíbil samotný románový velikán Victor Hugo. Do tajuplného prostředí zasadil jedno ze svých nejúspěšnějších děl, historický román Chrám Matky Boží v Paříži. Stejně úchvatnou stavbou je palác Conciergerie nebo komplexy budov Invalidovny či Justičního paláce.

Pařížské uličky fascinují svými scenériemi

Nezapomenutelným zážitkem bude procházka po umělecké čtvrti Montmartre, která se od ostatních částí Paříže velmi liší. Celému Montmartu dominuje bazilika Sacré-Coure, před kterou stojí doslova davy lidí. O kousek dál směrem na náměstí Place du Tertre je turistů méně, ale zvyšuje se koncentrace umělců, kteří nabízejí svá díla. Na úpatí Montmartu, na náměstí Place Blanche se nachází světoznámý kabaret Moulin Rouge. V této části města budete doslova šokovaní, kolik sexshopů a nočních podniků se dá koncentrovat na jednom místě.

Hledáte-li moderní architekturu, nabízí se ve čtvrti La Defense. Mezi ohromnými mrakodrapy a moderní stavbou ve tvaru Vítězného oblouku snadno získáte pocit úzkosti a monumentnosti města. Původní čtrvrti Marais dominuje Vogézské náměstí s jezdeckým pomníkem Ludvíka XIII. V latinské čtvrti pak stojí za to vidět nejstarší a nejvyhlášenější univezitu světa Sorbonnu.

Paříž
Paříž | Foto: Isifa/Thinkstock

Zábavu nebo odpočinek?

V blízkosti Paříže se nachází oblíbený zábavní park, evropský Disneyland. Mezi Pařížany není zrovna vyhlášený, ale přes drahé vstupné, které na jednu osobu dělá 1 500 korun, láká ročně obrovské množství Evropanů. Pokud pro vás znamená zábava nakupování, vydejte se na bulvár Champs Elysées, kde se nachází luxusní obchody a příjemné kavárny.

V případě, že vás budou bolet nohy a z celého toho sprintu už se vám točí hlava kolem, zajděte si na klidnou lesní procházku. Na výběr máte na západě Bolouňský les a na opačné straně města se nabízí Vincennský les. Příjemný klid a zasloužený odpočinek zažijete na romantické noční plavbě po řece Seině.

Vzhledem ke vzdálenosti Paříže od Prahy, je cesta letadlem na naší dovolenou poměrně drahou záležitostí. Z Prahy do Paříže létá ČSA a AIR France. Při tomto způsobu dopravy se vyplatí zamluvit letenky s dostatečným předstihem. Ideální volbou cestování je autobus nebo vlak. Poznávací autobusové zájezdy se pohybují už okolo dvou tisíc korun. Cena za týdenní dovolenou, která zahrnuje výlety mimo Paříž, začíná kolem šesti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy