Když bylo Bohumilovi Pospíšilovi 24 let, opustil svou tehdejší přítelkyni a tři společné děti v Praze, aby se vydal s přerovským kamarádem Josefem Hüblem na cestu kolem světa.
Během pětiletého putování přednášeli o Československu a o dobrodruzích ze střední Evropy tehdy informovali novináři po celém světě. Pospíšil cestou fotografoval a vedl si podrobné zápisky. Společně projeli Balkán, Sýrii, Irák, Koreu, Mongolsko, Japonsko a Čínu, kde se nepohodli, a tak pokračovali každý po své vlastní ose.
Pospíšil navštívil mimo jiné také Indočínu, Tchaj-wan, Austrálii a svou výpravu zakončil na Novém Zélandu, kde se oženil s míšenkou Elizabeth, jež pocházela z maorské komunity. V roce 1931 se vrátil zpět do Československa.
"Ve stejném roce měl výstavu ve Veletržním paláci v Praze, kde bylo k vidění deset tisíc snímků z cest. Pospíšilovi se začalo přezdívat Moravský Marco Polo," uvedl historik Martin Nekola. Ten se dlouhodobě věnuje dokumentaci příběhů krajanů v zahraničí. Předloni vydal knihu Po stopách Čechů na Novém Zélandu, kde byla krátká zmínka o Bohumilu Pospíšilovi.
"Ozval se mi jeho vnuk Ashley Berrysmith, že nedávno objevil lodní kufr, kde jsou tisíce fotografií, deníky a zápisky z cest. Svěřil mi celou Pospíšilovu pozůstalost a je moc rád, že se jeho příběh dostává do povědomí," uvedl k tomu Nekola.
Pospíšil zážitky z cest publikoval ve dvou cestopisech a je také
autorem dobrodružného románu. Od roku 1935 žil cestovatel s rodinou na Novém Zélandu a během druhé světové války organizoval benefiční akce. Vybrané finanční prostředky posílal exilové vládě v Londýně.
Bohumil Pospíšil zemřel v roce 1974 v Aucklandu, aniž jeho vnuk tušil, co vše děda zažil. Až když bylo Ashleymu Berrysmithovi šedesát let, objevil lodní kufr v pozůstalosti a zjistil, jak dobrodružný život jeho dědečka byl.