Moravský Marco Polo procestoval ve 20. letech svět. Unikátní fotky našel až jeho vnuk

Bohumil Pospíšil si během svých cest vedl deníky, zápisky a pořídil tisíce unikátních fotografií z Balkánu, Mongolska, Japonska, Číny nebo Bali.
Když bylo Bohumilu Pospíšilovi 24 let, opustil svou tehdejší přítelkyni a tři společné děti v Praze, aby se vydal s přerovským kamarádem Josefem Hüblem na cestu kolem světa. Fotky z jeho cestování nyní vystavuje nadační fond Moravská krása v Břeclavi.
Pospíšil navštívil mimo jiné také Indočínu, Tchaj-wan, Austrálii a svou výpravu zakončil na Novém Zélandu, kde se oženil s míšenkou Elizabeth, jež pocházela z maorské komunity. Tento snímek pochází z Indonésie.
Během svého pětiletého putování přednášeli o Československu a o dobrodruzích ze střední Evropy tehdy informovali novináři po celém světě. Na snímku balijská dívka.
Běžnou součástí života některých domorodých etnik ostrovního státu byl lov lebek a tradiční tetování. To bylo zakázáno japonskými koloniálními úřady. Zobrazit 46 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Pozůstalost Bohumila Pospíšila - Archiv Martina Nekoly / Se souhlasem k užití
Magdaléna Daňková Dan Poláček Magdaléna Daňková, Dan Poláček
22. 4. 2023 7:00
Přerovský rodák Bohumil Pospíšil patřil v meziválečném období mezi nejznámější československé cestovatele. V roce 1926 vyrazil na pětileté putování kolem světa, nakonec se usadil na Novém Zélandu, kde také dožil. Jeho pozůstalost čítající tisíce unikátních fotek byla považována za ztracenou, objevil ji až jeho vnuk Ashley Berrysmith. Část fotek teď vystavuje nadační fond Moravská krása v Břeclavi.

Když bylo Bohumilovi Pospíšilovi 24 let, opustil svou tehdejší přítelkyni a tři společné děti v Praze, aby se vydal s přerovským kamarádem Josefem Hüblem na cestu kolem světa. 

Během pětiletého putování přednášeli o Československu a o dobrodruzích ze střední Evropy tehdy informovali novináři po celém světě. Pospíšil cestou fotografoval a vedl si podrobné zápisky. Společně projeli Balkán, Sýrii, Irák, Koreu, Mongolsko, Japonsko a Čínu, kde se nepohodli, a tak pokračovali každý po své vlastní ose.

Pospíšil navštívil mimo jiné také Indočínu, Tchaj-wan, Austrálii a svou výpravu zakončil na Novém Zélandu, kde se oženil s míšenkou Elizabeth, jež pocházela z maorské komunity. V roce 1931 se vrátil zpět do Československa.

"Ve stejném roce měl výstavu ve Veletržním paláci v Praze, kde bylo k vidění deset tisíc snímků z cest. Pospíšilovi se začalo přezdívat Moravský Marco Polo," uvedl historik Martin Nekola. Ten se dlouhodobě věnuje dokumentaci příběhů krajanů v zahraničí. Předloni vydal knihu Po stopách Čechů na Novém Zélandu, kde byla krátká zmínka o Bohumilu Pospíšilovi.

"Ozval se mi jeho vnuk Ashley Berrysmith, že nedávno objevil lodní kufr, kde jsou tisíce fotografií, deníky a zápisky z cest. Svěřil mi celou Pospíšilovu pozůstalost a je moc rád, že se jeho příběh dostává do povědomí," uvedl k tomu Nekola.

Pospíšil zážitky z cest publikoval ve dvou cestopisech a je také
autorem dobrodružného románu. Od roku 1935 žil cestovatel s rodinou na Novém Zélandu a během druhé světové války organizoval benefiční akce. Vybrané finanční prostředky posílal exilové vládě v Londýně.

Bohumil Pospíšil zemřel v roce 1974 v Aucklandu, aniž jeho vnuk tušil, co vše děda zažil. Až když bylo Ashleymu Berrysmithovi šedesát let, objevil lodní kufr v pozůstalosti a zjistil, jak dobrodružný život jeho dědečka byl.

 

Právě se děje

Další zprávy