Šimpanz si prohlíží na telefonu Instagram stejně jako člověk. Video lidi baví i děsí

Magazín Magazín
3. 5. 2019 11:09
Šimpanz Sugriva ovládá sociální sítě takovým způsobem, že by mu starší generace mohla závidět. Video, na kterém si chlupatý primát prohlíží příspěvky na Instagramu, vidělo už čtvrt milionu lidí. Zatímco veřejnost žasne, vědci video kritizují. "Šimpanzi domů nepatří," tvrdí.
Šimpanz Sugriva si prohlíží fotky a videa na Instagramu.
Šimpanz Sugriva si prohlíží fotky a videa na Instagramu. | Foto: @kodyantle

Šimpanzi ve volné přírodě běžně používají 22 pomůcek či nástrojů, v zajetí jsou ale mnohem učenlivější. Vědci již dříve publikovali mnoho studií, ve kterých je naučili počítat, skládat puzzle, rozpoznávat předměty i navigovat.

Video, které minulý týden zveřejnil chovatel Kody Antle z Kalifornie, teď ukázalo, že šimpanzi jsou schopni používat i moderní technologie a sociální sítě, jako je Instagram. 

View this post on Instagram

Sugriva loves browsing @instagram

A post shared by Kody Antle (@kodyantle) on

Příspěvek zachycuje mladého samce Sugrivu, který si na Instagramu připomíná, jak skákal do náruče bývalého profesionálního hráče amerického fotbalu Mikea Holstona. Video, které vystihuje přizpůsobivost a učenlivost mladého šimpanze, během pár dní obletělo svět. A vyvolalo rozporuplné reakce.

Jak upozorňuje deník The Guardian, negativně zareagovali hlavně vědci. Patricie Wrightová z Stony Brook University sice přiznává, že by aplikace mohla vědcům pomoct ke studiu emocí a myšlenek chlupatých primátů, vyžaduje to ale podle ní speciální laboratoř.

"Nelíbí se mi, že je šimpanz u někoho doma, pro primáty i lidi je to velice nebezpečné prostředí. Opice jsou velice emoční zvířata a mohlo by tak dojít ke zranění obou zúčastněných," řekla Wrightová.  

Podle Wrightové není překvapením, že by primáti zvládli používat technologie. "Sociální sítě lidé používají pro sdílení soukromého života a komunikaci s rodinou či blízkými přáteli, není nic zvláštního na tom, že by je primáti používali stejným způsobem," dodala primatoložka.

Frans de Waal z Emory University video odsoudil, vadilo mu místo jeho vzniku i fakt, že za natočením jsou pravděpodobně peníze.

Za posledních 25 let ubylo v přírodě 80 procent volně žijících šimpanzů učenlivých a zařadili se tak mezi vysoce ohrožené primáty, jako jsou gorily, orangutani a šimpanzi bonobo. 

"Víme o nich stále velmi málo, ale fakt, že by tady šimpanzi za pár let nemuseli být, nás vede k tomu, že bychom se měli soustředit na problémy, kterým primáti musí čelit ve své komunitě v pralese," řekl primatolog Frans de Waal. 

Podívejte se také na video: Nečekané polibky. Orangutan nadšeně líbal návštěvníka zoologické zahrady

Nečekané polibky. Orangutan nadšeně líbal návštěvníka zoologické zahrady | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy