Tak čeští vědci žijí na Antarktidě: Žádný Facebook i víkendy a zákaz ponorkové nemoci

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
22. 2. 2017 10:06
Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě vznikla v roce 2007. Během uplynulých deseti let se na ní vystřídalo více než 80 výzkumníků. Změřili historicky nejvyšší teplotu na ledovém kontinentu a objevili ostatky prehistorického ještěra.

Vědecký výzkum na ostrově má podle správce stanice Pavla Kaplera z Geografického ústavu Masarykovy univerzity přispět k celosvětovému pochopení významu Antarktidy a její roli v globální změně klimatu.

O náhlé či překvapivé objevy podle něj bývá nouze. Přesto se českým výzkumníkům podařilo získat několik významných poznatků. Život na stanici přibližuje Pavel Kapler. 

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela v Antarktidě
Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela v Antarktidě | Foto: Archiv Geografické ústav Masarykovy univerzity

Dobré jídlo je základ

Kosmickou dietu ani balíčky pro polárníky vědci z Masarykovy univerzity nemají. "Máme nakoupeny trvanlivé potraviny - konzervované a sušené zásoby a díky spolupráci s některými potravinovými firmami i biopotraviny. Testujeme tak jejich kvalitu a odolnost v extrémních polárních podmínkách. K tomu si z Jižní Ameriky vozíme mražené maso, chlazenou zeleninu a další věci pro běžnou spotřebu - máslo, vejce, sýry. Na vědecké stanici se žije zdravě," popisuje Pavel Kapler.

Aby si členové expedice odpočinuli, střídají se ve vaření pro ostatní. "Rozmanitá strava je zárukou dobré morálky," tvrdí Kapler.

 

Právě se děje

Další zprávy