Seriál Ztraceni o lidech přeživších po pádu letadla si s divákem doslova hraje: vyžaduje bystrost, určitou dávku logického uvažování, vnímavost a důvtip. A to je možná to, co se fanouškům líbí natolik, že zakládají na internetu nepřeberné množství webových stránek a seriálem doslova žijí. Čekání na jednotlivé díly jsou pro ně utrpením.
Drtivá většina fanouškovských stránek drží formu velkého diskusního fóra. V těch pak lidé diskutují už o tom, jak by se mohl děj dál vyvíjet, vytvářejí nové a nové teorie o tom, co se vlastně na ostrově děje - a jak už je na internetu běžné, i tady se objevují stovky šťouralů, kteří se předhánějí v tom, kdo kde najde víc dějových, logických nebo faktických nepřesností.
Přesný počet fanouškovských stránek seriálu Lost se dá jen stěží odhadnout. Když si ve vyhledávači Google zadáte heslo The Lost fansite, předhodí vám systém bezmála dva miliony odkazů.
Dobrým příkladem klasické fanouškovské stránky, která nabízí standardní servis, je Lost.tv. Tady se dozvíte základní fakta o seriálu, tvůrcích i protagonistech, můžete si přečíst podrobný děj prvních dvou sérií a diskutovat. Přes dlouhý seznam odkazů se pak můžete vypravit hlouběji do zákoutí internetu a skončit třeba na fanouškovských stránkách jednotlivých herců.
Ačkoliv TV Nova dnes odvysílá teprve třetí díl první řady, pravověrní čeští fanoušci znají seriál už dávno. I na českých stránkách www.lost.cz najdete detailní prokreslení jednotlivých postav nebo procentuální hodnocení jednotlivých epizod.
Spolehlivou informační křižovatkou je také stránka The Black Rock. Kromě standardních, již popsaných nezbytností nabízí také encyklopedii všech pojmů, které se seriálem souvisí. V LOSTopedii se dozvíte například i to, co je chemickou podstatou čisticího saponátu a jak to v jedné z epizod pomůže Kelvinovi při výrobě provizorní mapy.
Najdete zde i galerii dětských obrázků inspirovaných seriálem nebo si tu můžete stáhnout ikonky a grafická rozhraní pro Windows pochopitelně s tematikou seriálu Ztraceni.
Kromě více či méně vybavených fanouškovských stránek se internet plní i stránkami, které dále rozvádějí některá témata a motivy seriálu.
Když navštívíte stránky Oceanic Airlines, dozvíte se, že kvůli nehodě letu 815 se společnost rozhodla zrušit všechny své další lety. Ano, hádáte správně. Oceanic Airlines je fiktivní letecká společnost a pád jejího letadla odstartuje celý seriál.
Skupina Drive Shaft na svých stránkách hrdě oznamuje, že vyráží na druhé finské turné, nabízí k přečtení texty písní, dělí se s fanoušky o novinky z natáčení nových skladeb a publikuje tu pozitivně laděné recenze v hudebním tisku. Teprve když kliknete na kapitolu Flight 815?, zjistíte, že jejich bývalý frontman Charlie byl jedním ze stovek lidí na palubě osudného letu.
Seriál Ztraceni neznamená nejen nový stupeň televizní zábavy, co se výpravy, produkce a nesporné řemeslné kvality týče. Je to druh televizní zábavy, která v divácích podněcuje kreativitu i interaktivitu, jež je ve spojení s možnostmi internetové sítě takřka neomezená.