V seriálové videopůjčovně na Primě frčí hlavně Letiště

Jitka Gráfová
16. 4. 2008 20:15
Svoje půjčovny už mají všechny tři televize

Praha - Čísla na peoplemetrech ukazují neutuchající zájem diváků po seriálech. A pokud pravidelnou dávku vynechají, nebo jim snad nestačí, nic se neděje: můžou je teď shlédnout v internetových videopůjčovnách.

Výhodné propojení televize s webem nejen na anonci pořadů už pochopily všechny domácí televize. První s půjčováním filmů a seriálů začala před necelými dvěma roky Nova, po ní následovala veřejnoprávní televize; a začátkem dubna se přidala Prima.

Zatímco první dvě stanice mají tuto službu jako v klasické kamenné půjčovně zpoplatněnou, Prima ji nabízí zadarmo. Nicméně kždá z televizí chce nabídnout něco extra - Nova má bohatý repertoár, veřejnoprávní stanice uvádí na internetu novou řadu Dobré čtvrti v předpremiéře.

"Aktuálně je největší zájem o předpremiéry právě o seriálu Dobrá čtvrť, které jsou ve Videopůjčovně ČT ke stažení týden před odvysíláním. Což je naprostý unikát, myslím, nejen na našem trhu," tvrdí mluvčí České televize Ladislav Štícha.

Foto: TV PRIMA

Od startu služby si uživatelé podle něj stáhli více než 10 tisíc pořadů; zájemce si může vypůjčit až deset vybraných pořadů najednou.

Kromě televizních filmů si diváci mohou stáhnout i všechny tři řady Četnických humoresek, za devatenáct korun pak jednotlivé díly Cestománie; pohádky nejen hrané, ale i animované se pohybují od 9 do 39 korun.

ČT nabízí i seriály Horákovi a Hop nebo trop, diváci si mohou  půjčit i příběhy 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Pořady se půjčují na 72 hodin a pochopitelně není možné ze stažených souborů vytvářet DVD Video.

S internetovou půjčovnou je spokojena za čtrnáct dní fungování i Prima. Uživatelé tu naleznou seriály Velmi křehké vztahy, Bazén a Letiště nebo pořad o bydlení Jak se staví sen.

Prima svoje seriály nabídla na serveru Kinomanie uživatelům zadarmo, ostatní filmy jsou tu zpoplatněny částkou 45 korun.

Foto: Archiv TV Nova

"Do této chvíle si zájemci stáhli celkem 5318 videí. Největší zájem byl o první díl seriálu Letiště - díl Narozeniny," uvedl mluvčí Primy Ladislav Pavlík. Dobře si vedl i díl Samá voda ze seriálu Bazén, další tři místa obsadila druhá řada Velmi křehkých vztahů.

Možná se diváci dočkají dalších seriálů - Ošklivky Katky nebo show Hádej, kdo jsem. "Podle ohlasu a zkušeností se rozhodneme, zda nabídku rozšíříme," dodává Pavlík.

I Nova nabízí ke stažení svoje hity - Ulici, Ordinaci v růžové zahradě nebo druhou řadu Místa v životě, která zrovna běží; vše je zpoplatněno částkou pětačtyřicet korun. V sekci zadarmo najdou zájemci hlavně studentské filmy.

Stejně jako Prima, tak i Nova spolupracuje v nabídce filmů se společností Kinomania.

Foto: Archiv TV Nova

Podle mluvčí Novy Veroniky Šmítkové návštěvníci stránek nejvíc stahují jejich vlastní tvorbu, až z 90 procent - vede seriál Ordinace v růžové zahradě. Pak následují filmové komedie, nejstahovanějším snímkem jsou Rafťáci, poté sci-fi a dramata.

"Návštěvnost a počty stahovaných videí jsou víceméně stabilní," říká mluvčí s tím, že ve své videopůjčovně chystá brzy inovace.

 

Právě se děje

Další zprávy