Film o Marilyn dráždí "skandální" nepřístupností. Do kin by se nejspíš nedostal

pru pru
15. 8. 2022 15:18
Film Blonde o životě americké herečky Marilyn Monroe v produkci Netflixu bude mít na streamovací platformě premiéru na konci letošního září. Kvůli sexuálním scénám ale jako historicky první snímek Netflixu získal od Americké filmové asociace hodnocení NC-17 čili nejpřísnější rating, jaký může film v americké kinematografii dostat. Režisér ale i přesto odmítá nekompromisní záběry odstranit.
Trailer k filmu Blonde | Video: Youtube / Netflix Česká republika

Knižní předlohou pro snímek Blonde (česky Blodýnka) je román americké spisovatelky Joyce Carol Oatesové z roku 2000. Australský režisér Andrew Dominik tak filmem předkládá silně beletrizovanou verzi života americké legendy a nabízí v něm drsný a nekompromisní pohled na její život.

Snímek, v němž se v hlavní roli představí herečka Ana de Armasová, se natáčel v roce 2019 a původně se jeho premiéra očekávala už na rok 2021. Netflix ji ale posléze bez uvedení důvodu odložil až na letošní září. Jak později pro server Screen Daily naznačil i samotný režisér, streamovací platforma tehdy nesouhlasila s některými extrémnějšími scénami a požadovala jejich přepracování, aby se vyhnula právě nechvalnému ratingu NC-17.

Dominik v únoru letošního roku potvrdil, že na požadavky Netflixu se později do filmu zapojila střihačka Jennifer Lameová, která spolupracovala například na akčním thrilleru Tenet. I přesto si ale režisér stál na svém a ve filmu ponechal mnohé drsné záběry. Připustil, že se v něm například objevuje scéna se znásilněním, kterou převzal z knižní předlohy.

Rating NC-17, jehož označení se objevuje i v závěru traileru, Dominik označil za "snůšku hloupostí" a považuje ho pouze za znak nekompromisnosti snímku. Ve filmu podle jeho slov nehodlá nic měnit.

"Je to náročný film. Pokud se divákům nelíbí, je to do háje jejich problém. Film nemíří k všeobecnému přijetí. Je to film o Marilyn Monroe s ratingem NC-17. To je ale to, co chcete, ne? Já chci jít a vidět NC-17 verzi příběhu o Marilyn Monroe," uvedl pro Screen Daily a dodal, že je Netflixu vděčný za jeho spolupráci.

Sexualita nebo násilí

Americká filmová asociace (MPA) využívá k hodnocení vhodnosti filmů vytvořených ve Spojených státech několikastupňový žebříček. Udělení nejpřísnějšího ratingu NC-17 znamená, že film obsahuje velmi výrazné projevy sexuality, násilí, hrubé mluvy nebo nahoty a nesmí ho vůbec navštívit nezletilí. Jeho získání tak výrazně omezuje vyhlídky snímku na uvedení na trh a jeho promítání v kinech.

V posledních letech získalo tento rating, který je spojován zejména s pornografickými díly, jen několik amerických snímků. Kvůli obavám z jejich nevýdělečnosti takové filmy v Hollywoodu již téměř nevznikají. Hodnocením NC-17 se například může "chlubit" horor Tapes from the Underground nebo mysteriózní drama Killing Eva Braun.

Pro Netflix je ale nejpřísnější přístupnost mnohem méně škodlivá než pro tradiční filmová studia a může mít na výdělečnost filmu jen malý dopad, upozorňuje server Polygon. Již v minulosti streamovací platforma uvedla erotické drama Love v režii Gaspara Noého, které se na Netflixu stalo hitem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, opatření dosáhne 200 miliard eur

Německá vláda podpoří regulaci cen plynu zvláštním stabilizačním fondem až za 200 miliard eur, zruší i nový poplatek za obstarání plynu, řekl Scholz.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy