Los Angeles - Emmy daly tentokrát přednost kvalitě před sledovaností, komentují první ohlasy šedesátý ročník prestižních televizních cen označovaných za televizní Oscary.
Řada oceněných pořadů se totiž vysílá na základních, neplacených kabelových televizích s malým dosahem. To platí hlavně pro seriál Mad Men, který dává stanice AMC - a je rád, že ho viděly dva miliony diváků.
Mad Men se odehrává v New Yorku 60. let, ve fiktivní reklamní agentuře na Madison Avenue. Jeho hrdinou je kreativní ředitel Don Draper, vystavený tlaku klientů i divoké doby sociálních a kulturních proměn.
Kritici na seriálu oceňují historickou pravdivost i vizuální styl; na kontě už má i dva Zlaté G. Z šesti nominací sice proměnil jen jedinou - ale zároveň tu nejdůležitější.
|
Čtěte více: O televizní Oscary se ucházejí týpci z kabelovek Kritici v USA mají nový hit: seriál o kriticích z reklamky |
Mad Men si odnesl cenu za nejlepší dramatický seriál, a přerušil tak dlouholetou dominanci televize HBO v této kategorii. Podle ohlasů z branže je to signál, že kreativní seriály, které ocení kritici, se přesouvají na menší stanice, zatímco na větší zbude kvalitní mainstream.
HBO lze přesto považovat za vítěze Emmy: placená kabelovka si odnesla celkem 26 ocenění. Druhá ABC skončila s 12 soškami, po deseti měly stanice CBS, NBC a PBS.
Už potřetí za sebou odešla překvapivě bez trofeje americká verze Kanclu. Tentokrát byl mezi komediálními seriály členy Akademie televizních umění a věd vybrán 30 Rock z dílny NBC. I svěží kousek o natáčení televizního zábavného pořadu má už na kontě řadu cen.
Ceny si odnesli jeho protagonisté: Tina Feyová za roli vystresované autorky pořadu a Alec Baldwin za ztvárnění jejího egoistického šéfa. Celkem má 30 Rock čtyři ceny a je tak de facto letošním vítězem.
Herecké kategorie v dramatických seriálech opanovali Bryan Cranston (středoškolský Breaking Bad) a Glen Closeová z právnického seriálu Damages.
Cranston porazil Hugha Laurieho, populárního představitele hlavního hrdiny seriálu Dr. House, i James Spadera, který hraje právníka v seriálu Boston Legal.
První Čech s novinářskou Emmy
Ceny Emmy za primetimeové pořady znovu připomněly dubnový úspěch novináře Tomáše Etzlera, který jako první Čech získal tuto trofej v žurnalistické kategorii.
Etzler od jara pracuje v České televizi jako zpravodaj v Číně, na Emmy byl oceněn ještě jako člen týmu CNN. Cenu dostal za rozvoj nových technologií - za období, kdy referoval o dění v Libanonu, Sýrii a Izraeli. Byla udělena za použití mobilního satelitního přenosu BGAN. Při něm není potřeba velký přenosový vůz, stačí notebook se satelitním připojením. Jeho tým byl průkopníkem na tomto poli; Česká televize tuto technologii už sama používá.
Tom Hanks a kabelová stanice HBO stojí v pozadí nejlepšího miniseriálu John Adams, který pojednává o životě druhého amerického prezidenta. Ostatně představitelé hlavních rolí Paul Giamatti (Bokovka) a Laura Linney si za role v tomto díle odnesli ceny za herecké výkony v miniseriálu či televizním filmu.
Tím ovšem výčet cen pro Johna Adamse nekončí - oceněn byl i Tom Wilkinson, který v seriálu hrál Benjamina Franklina. A celkem získal Adams rekordních třináct cen v této kategorii.
Prezidentování se týkal i nejlepší televizní film Recount, jenž popisuje, jak George W. Bush a Al Gore bojovali v roce 2000 o Bílý dům.
V hereckých kategoriích bodovaly také seriály, které jsou známy i českému divákovi. Terry O'Quinn si odnesl Emmy za postavu Johna Locka ze seriálu Ztraceni.
Sošku získala Katherine Heigl, představitelka Izzie ze seriálu Chirurgové - navzdory tomu, že v médiích nominaci odmítala s tím, že její role je příliš malá.
Premiérovou cenu pro moderátora reality show získal Jeff Probst ze CBS za Trosečníka.
V sále Nokia panovala nostalgická atmosféra - ceremoniál byl ohlédnutím za šedesátiletou historií televizních seriálů a pořadů - a zároveň bylo cítit napětí před volbami, které se promítlo i do proslovů oceněných. Politickou atmosféru a čekání na změny ostaně navodili i mnozí vítězové.
Kompletní výčet vítězů najdete ZDE