Londýn - Televizní seriál Simpsonovi tradičně začíná úvodní titulkovou sekvencí, v níž se variuje několik základních motivů. Rodinka se postupně sjíždí z města a setkávají se doma u televize. Tvůrci se pokaždé snaží přijít s nějakým originálním vtipem, jenž překvapí publikum.
V neděli se však v americké televizi objevila znělka, která se od těch ostatních liší opravdu dost. Namísto jednoduchého gagu nebo nonsensu působí spíše jako sabotáž seriálu. Jejím autorem je britský graffiti umělec Banksy, jenž tají svou identitu a kromě prací na zdech proslul i různými „art teroristickými" akcemi - např. výměnou bookletů originálních CD Paris Hiltonové v hudebním obchodě nebo tím, že do Britského muzea umístil svou "pravěkou" kresbu člověka s nákupním košíkem.
Banksy se simpsonovské znělky zhostil po svém a nechal v ní i několik svých talismanů - ošklivých krys. Především se mu ale podařilo navodit dojem, že Simpsonovi nejsou jen „zábava pro celou rodinu", nýbrž hlavně průmyslový produkt. Nabízí totiž pohled do klasické robotárny, kde v otrockých podmínkách pracují na výrobě seriálu a suvenýrů asijští dělníci.
V úvodní scéně se jako vždy nejdříve rozplynou bílé mráčky nad Springfieldem, poté mohou diváci nahlédnout do školní učebny, kde Bart přepisuje některé ze svých provinění. Tentokrát píše „Nemám psát po zdech" - ovšem coby graffiťák i mimo tabuli.
Poté, co se Simpsonovi usadí před televizí, následuje přibližně minutová sekvence, ve které stovky asijských žen pod dohledem ozbrojeného dozorce kreslí jednotlivé rámečky seriálu. Malé děti rámečky namáčejí ve zdraví škodlivé chemikálii a tahají věšáky s potištěnými tričky, zatímco dělníci vytvářejí výplň plyšových figurek drcením roztomilých zvířátek podobných činčilám.
K tahání těžkého nákladu slouží stará unavená panda a na zalepování krabic hlava mrtvého delfína s vypláznutým jazykem. K vytváření děr v DVD je tu roh jednorožce, který se na konci složí únavou. Vše ještě podbarvuje melancholická hudba.
Čtěte také:
Prima Cool nabízí kompletní historii žluté rodinky
V seriálu se sice jako kreslené postavy pravidelně objevují známé osobnosti, v případě Banksyho ale jde spíše o výjimečný případ, kdy se umělec přímo podílí i na scénáři. Údajnou inspirací pro znělku byly podle BBC zprávy, že byla část seriálu přesunuta do Jižní Koreje. Sekvence ale připomíná spíš Koreu Severní, případně nějakou dílnu v Číně.
Banksyho sekvence patřila prý k nejvíce střeženým projektům v americké televizi a nikdo o ní neměl dopředu vědět. Sám umělec říká, že poměrně dlouho vyjednával o "standardech televizní zábavy".
Hned během pondělka se stala znělka vyhledávaným a přeposílaným videem na internetu. Producent seriálu Al Jean k Banksyho k ní poznamenal: „Tohle dostanete, když zadáte práci externím zdrojům." Banksyho si prý zvolil po zhlédnutí jeho letošního filmu Exit through the Gift Shop. Netradiční dokument a zároveň mystifikačním autoportrét měl premiéru na Berlinale a sbírá velmi dobré ohlasy.
Není to poprvé, co si seriál dělá legraci z vlastní stanice . Parodovali třeba zpravodajskou relaci Fox News, v níž se majitel celého mediálního koncernu News Corporation Ruppert Murdoch objevuje jako „miliardářský tyran".
Nová znělka sklidila v médiích úspěch jako "temná, ale vtipná". Často se objevovalo i spojení, že Banksy "napadl seriál a vpašoval do něj podvratné poselství". Představa, jak se v noci a zahalen plíží stanicí do střižny vyměnit už schválené záběry, je sice zábavná a lákavá, ale na internetu se diskutuje o Banksyho příspěvku i poněkud méně naivně a kritičtěji. Probírá se, co znamená vstup anti-autoritářského a anti-kapitalistického umělce do sféry komerční zábavy.
Simpsonovi bývali dříve přijímáni jako podvratný seriál, postupně se ale stávali stále uhlazenější a na postu „animované sociální satiry" je vystřídala drsnější díla typu South Park nebo Family Guy. Stejný problém řeší i Banksy: často je v poslední době obviňován, že je spíš zavedený umělec než provokatér, nebo dokonce, že už je jen celebrita, která prodává image nezávislosti jiným celebritám (mezi jeho sběratele patří hollywoodské hvězdy včetně Brada Pitta).
Pro některé diskutující je tak znělka spíš dobrý výměnný obchod, kdy si obě ikony navzájem vypomohly zpět k rebelské pověsti, a obecněji ukázka toho, že se veškerá provokace stává kontrolovaná a neškodná. Pro opačnou část publika jde přesto o důkaz, že tvůrci seriálu Simpsonovi pořád „mají koule" - a dokonce toho, že dnes jsou i mainstreamové pořady schopné sebekritiky
Fox na ohlasy a zájem reagoval po svém: stahuje úspěšnou znělku z internetu s tím, že jde o jeho majetek, který nikdo nebude sledovat zdarma a bez kontroly.