Poláci bojují proti homosexuálním Teletubbies

BBC, Hej
29. 5. 2007 12:20
Konzervativní kruhy mají terč: barevné žvatlálky
Foto: BBC

Londýn - Postarší polská úřednice přikázala psychologům, aby vyšetřili, jestli populární dětská show britské stanice BBC nepropaguje homosexuální životní styl.

Mluvčí polské organizace za dětská práva Ewa Sowinska v této souvislosti jmenovala hlavně fialového Tinky Winkiho s trojúhelníkovou anténkou na hlavě. "Všimla jsem si, že nosí dámskou kabelku," řekla v jednom rozhovoru. "Za začátku mi vůbec nedošlo, že to je vlastně chlapec."

Při nedávném desetiletém výročí pořadu někteří britští pedagogové barevné postavičky kritizovali, že monotónní přednes může poškodit vyjadřovací schopnosti dětí. V Polsku si myslí, že dokonce může změnit jejich sexuální orientaci.

Foto: BBC

Sowinska chce po psycholozích odborné vyjádření a odpověď na otázku, jestli pořad může být opravdu vysílaný na veřejnoprávní televizi.

Posléze sice svá tvrzení trochu zmírnila; ale vyšetřování stále pokračuje a může vést až k doporučení, aby byl pořad z vysílání stažen.

Jedna polská rozhlasová stanice už v té souvislosti své posluchače vyzvala, aby hlasovali o nejpodezřelejším dětském pořadu. Podle některých hlasujících lze za podezřelého považovat i medvídka Pú, protože prý má jen mužské přátele.

Evropská unie už kritizovala polskou vládu za její politiku vůči homosexuálům.  V kampani proti nim se angažuje hlavně ministr školství za ultrakonzervativní populistickou Ligu polských rodin Roman Giertych.

Chce zakázat takzvanou propagaci homosexuality a propustit ze škol všechny gaye a lesbičky. Homosexuály veřejně nazývá "odpornými pederasty".

Polští gayové tvrdí, že svoji orientaci v obavách z diskriminace a urážek musejí skrývat.

Infobox

Blog, Martin Novák nový
Foto: Aktuálně.cz

JUBILEUM: Teletubbies
tuli tuli už deset let

Blog Martina Nováka:
Poláci, Češi, Židé a gayové

Nepřátelský postoj k nim zaujímá také vlivný polský katolický klérus. Církev hodně ovlivňuje život v Polsku, za aktivní věřící se  považuje podle průzkumu 95 procent Poláků.

V zemi platí zákaz potratů s výjimkou ohrožení života ženy, ještě přísnější návrh na úplný zákaz nedávno neprošel. Poslanci z ligy polských rodin navrhli také zákaz minisukní nebo make-upu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy