Veřejnoprávní televize odvysílá šest jejich filmů z první poloviny 40. let. "Všechny se na ČT objeví v televizní premiéře," řekl mluvčí televize Martin Krafl. Filmy budou v původním znění s titulky.
Naposledy se některá z grotesek dvojice nesourodých přátel, nešiky a smolaře Stana Laurela a obrovitého a lehce samolibého Olivera Hardyho, objevila v programu ČT před deseti lety.
Celovečerní film mohli příznivci těchto komiků vidět podle údajů televize v roce 1994.
"Období největší slávy měli Stan Laurel a Oliver Hardy ve čtyřicátých letech už za sebou, avšak i jejich pozdní filmy byly neobyčejně vtipné a zábavné," uvedl Krafl.
Sérii odstartuje snímek z roku 1941 s názvem Kanóni, v němž se Laurel a Hardy obléknou do uniforem a stanou se součástí ozbrojených sil. Ve filmu z roku 1942 Čáry máry nebožtík se pak povedená dvojice nechá najmout na práci, která spočívá v přepravě rakve se zesnulým mužem, ale kvůli záměně je její obsah poněkud jiný.
Dalšími uvedenými snímky budou Zmatkáři (1943), Taneční mistři (1943), Velký třesk (1944) a Toreadoři (1945).
První film s Laurelem a Hardym vznikl v roce 1927 a záhy se stali populárními. Laurel vymýšlel příběhy a gagy, Hardy byl hlavním hereckým motorem, od něhož pocházela většina akcí.
K nezapomenutelným scénám patří kolosální šlehačková bitva mezi tlouštíkem a hubeňourem, na niž se spotřebovaly čtyři tisíce dortů, či groteska, v níž Laurel a Hardy obchází rodinné domy a snaží se prodat vánoční stromeček.
Jejich snaha ale skončí nejen zničením stromku a jejich auta, ale i demolicí domu, kde chtěli stromeček prodat.
Na rozdíl od většiny komiků němého filmu přestáli Laurel a Hardy i nástup zvuku. Kromě dortové války - dnes již legendární Smetanové revoluce - natočili na šedesát grotesek a 27 celovečerních filmů, z nichž většina dodnes žije na televizních obrazovkách. V roce 1932 získali oba Oscara za roli v grotesce Stěhujeme piano.
Divákům České televize se komici znovu představí v sobotu 14. října, poté jim bude patřit každé sobotní dopoledne vždy na programu ČT2 v 10 hodin.