Když hvězdy tančí o ukradenou tlačenku

Pavel Turek
22. 12. 2008 10:55
Stardance jako nejidyličtější televizní soutěž
Star Dance III: Dana Batulková a Jan Onder
Star Dance III: Dana Batulková a Jan Onder | Foto: Ondřej Besperát

Recenze - Podstatou televizní zábavy a soutěžních pořadů typu reality show není moc víc než únik. Divákovi nabízí kompenzaci - ať už skrze snění, voyerství, napětí nebo prostou podívanou. Ovšem adekvátní vydělení ze všedního dne přináší i všem aktérům.

Různorodá parta se nastěhuje na čtvrt roku do vily, z které není úniku, skupinka žen začne balit milionáře, z anonymních obličejů se stanou zpěváci v primetimu a celá rodina se přes týden učí chodit na provaze, protože by za to mohla získat campingový stan plný fantastických věcí.

Pokaždé se přitom očekává, že to bude právě každodennost soutěžícího - jeho povaha, názory, slabosti a zvláštnosti, co do show vpluje jako atraktivní prvek, kvůli němuž ji stojí za to sledovat.

Čeká se, že manželka v cizí rodině začne hysterčit, protože věci nejsou podle jejích představ a začne se chovat jak vyměněná. Čeká se, že se pár v přímém přenosu rozejde, až jeden z partnerů v křesle, na němž se mluví jenom pravda, řekne, že svému protějšku zahejbal.

Star Dance III: Zuzana Norisová - volný styl
Star Dance III: Zuzana Norisová - volný styl | Foto: Ondřej Besperát

Ne tak Stardance, který je v tomto ohledu převratný a dokonale veřejnoprávní právě proto, že přetrhává veškeré vazby jinak provařených aktérů s jejich soukromím. Samozřejmě si to vyžerou zvýšenou pozorností bulváru, ale sám rámec vysílání je nijak netestuje. Soutěž se živí sama sebou: existuje jen dřina tréninku a estrádní pozlátko sobotních večerů.

Při společenském tanci coby kodifikované aktivitě někde na pomezí umění, sportu, módy, komunikace, rituálu a sexu totiž můžete strávit dost času, aniž by bylo nutné dráždit se opačnými názory, provokovat se povahovými odlišnostmi nebo iritovat zlozvyky. Jde jen o pohyb, fyzický - potažmo vizuální - soulad.

Přesně tak si Stardance všude, kde je vysílána, zahrává s diváky. Nedovolí totiž účastníkům, aby se zdiskreditovali, nikdy nenabídne záporného hrdinu. Protože sama disciplína tance ukryje jemnější individuální nuance osobnosti a zvýrazní jen emblémy.

Ze Zuzany Norisové ukáže jen to, že je třeštidlo (a proto to u cílové skupiny, což jsou převážně ženy, nevyhrála), Danu Batulkovou prodá jako super-ženu ve středním věku, pro kterou není nic nemožné, a Jaromíru Bosákovi nezbude nic jiného než se smrsknout na baviče.

Star Dance III: Dana Batulková
Star Dance III: Dana Batulková | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
StarDance III: Zvítězila Batulková, porazila Norisovou

S jeden a půl miliónovou sledovanosti v Čechách se pak pořad Když hvězdy tančí zdá jako dokonalý bezkonfliktní sen, v němž nikdo nemusí ničeho bát a nikomu se nic nestane. Maximálně uslyší čím dál lascivnější vtípky Marka Ebena, který v citacích z obrozeneckého a prvorepublikového tisku pravidelně hledal analogie mezi tancem a kopulací.

Star Dance III: Marek Eben a Tereza Kostková
Star Dance III: Marek Eben a Tereza Kostková | Foto: Ondřej Besperát

Český Stardance dokázal jít tak daleko, že v průběhu tří sérií vytvořil z eliminace párů dokonale bezbolestný proces, v němž si všichni přejí výhru a nikdo neodchází se zmáčeným kapesníkem. Dokonce ani moderátorská dvojice příliš dramaticky nedojí napětí při vyhlašování odstupujících, jak bývá zvykem v jiných vyřazovacích soutěžích. Šlo jen o to zatančit si, zkusit něco nového; a všichni to tak chápou.

Jestliže dravá verze Dancing With Stars, v jejíž sedmé řadě letos zvítězila modelka Brooke Burke, nese étos amerického snu, který vás, pokud se chopíte příležitosti a zapracujete na sobě, vynese z čističe bot na milionáře, pak česká mutace dýchá - přes všechno zjevné nasazení zúčastněných - idylou.

Jediné, co ji může v maloměstských měřítkách mírně rozčeřit, je buď prdlá choreografie, nebo pod zadkem začínající rozparek.

Proč taky ne. Když se v našem plebejském kulturákovém prostředí pustíte do techniky volných asociací na téma "tanec" nebo "ples", nevyplivnete z pusy jako první Ginger a Fred. Nebude to ani ples ve vídeňské opeře, kam dorazila Dita von Teese, ale spontánně začneme myslet na tu tlačenku, kterou někdo ukradl z tomboly v Hoří, má panenko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy