Když hvězdy tančí o ukradenou tlačenku

Pavel Turek
22. 12. 2008 10:55
Stardance jako nejidyličtější televizní soutěž
Star Dance III: Dana Batulková a Jan Onder
Star Dance III: Dana Batulková a Jan Onder | Foto: Ondřej Besperát

Recenze - Podstatou televizní zábavy a soutěžních pořadů typu reality show není moc víc než únik. Divákovi nabízí kompenzaci - ať už skrze snění, voyerství, napětí nebo prostou podívanou. Ovšem adekvátní vydělení ze všedního dne přináší i všem aktérům.

Různorodá parta se nastěhuje na čtvrt roku do vily, z které není úniku, skupinka žen začne balit milionáře, z anonymních obličejů se stanou zpěváci v primetimu a celá rodina se přes týden učí chodit na provaze, protože by za to mohla získat campingový stan plný fantastických věcí.

Pokaždé se přitom očekává, že to bude právě každodennost soutěžícího - jeho povaha, názory, slabosti a zvláštnosti, co do show vpluje jako atraktivní prvek, kvůli němuž ji stojí za to sledovat.

Čeká se, že manželka v cizí rodině začne hysterčit, protože věci nejsou podle jejích představ a začne se chovat jak vyměněná. Čeká se, že se pár v přímém přenosu rozejde, až jeden z partnerů v křesle, na němž se mluví jenom pravda, řekne, že svému protějšku zahejbal.

Star Dance III: Zuzana Norisová - volný styl
Star Dance III: Zuzana Norisová - volný styl | Foto: Ondřej Besperát

Ne tak Stardance, který je v tomto ohledu převratný a dokonale veřejnoprávní právě proto, že přetrhává veškeré vazby jinak provařených aktérů s jejich soukromím. Samozřejmě si to vyžerou zvýšenou pozorností bulváru, ale sám rámec vysílání je nijak netestuje. Soutěž se živí sama sebou: existuje jen dřina tréninku a estrádní pozlátko sobotních večerů.

Při společenském tanci coby kodifikované aktivitě někde na pomezí umění, sportu, módy, komunikace, rituálu a sexu totiž můžete strávit dost času, aniž by bylo nutné dráždit se opačnými názory, provokovat se povahovými odlišnostmi nebo iritovat zlozvyky. Jde jen o pohyb, fyzický - potažmo vizuální - soulad.

Přesně tak si Stardance všude, kde je vysílána, zahrává s diváky. Nedovolí totiž účastníkům, aby se zdiskreditovali, nikdy nenabídne záporného hrdinu. Protože sama disciplína tance ukryje jemnější individuální nuance osobnosti a zvýrazní jen emblémy.

Ze Zuzany Norisové ukáže jen to, že je třeštidlo (a proto to u cílové skupiny, což jsou převážně ženy, nevyhrála), Danu Batulkovou prodá jako super-ženu ve středním věku, pro kterou není nic nemožné, a Jaromíru Bosákovi nezbude nic jiného než se smrsknout na baviče.

Star Dance III: Dana Batulková
Star Dance III: Dana Batulková | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
StarDance III: Zvítězila Batulková, porazila Norisovou

S jeden a půl miliónovou sledovanosti v Čechách se pak pořad Když hvězdy tančí zdá jako dokonalý bezkonfliktní sen, v němž nikdo nemusí ničeho bát a nikomu se nic nestane. Maximálně uslyší čím dál lascivnější vtípky Marka Ebena, který v citacích z obrozeneckého a prvorepublikového tisku pravidelně hledal analogie mezi tancem a kopulací.

Star Dance III: Marek Eben a Tereza Kostková
Star Dance III: Marek Eben a Tereza Kostková | Foto: Ondřej Besperát

Český Stardance dokázal jít tak daleko, že v průběhu tří sérií vytvořil z eliminace párů dokonale bezbolestný proces, v němž si všichni přejí výhru a nikdo neodchází se zmáčeným kapesníkem. Dokonce ani moderátorská dvojice příliš dramaticky nedojí napětí při vyhlašování odstupujících, jak bývá zvykem v jiných vyřazovacích soutěžích. Šlo jen o to zatančit si, zkusit něco nového; a všichni to tak chápou.

Jestliže dravá verze Dancing With Stars, v jejíž sedmé řadě letos zvítězila modelka Brooke Burke, nese étos amerického snu, který vás, pokud se chopíte příležitosti a zapracujete na sobě, vynese z čističe bot na milionáře, pak česká mutace dýchá - přes všechno zjevné nasazení zúčastněných - idylou.

Jediné, co ji může v maloměstských měřítkách mírně rozčeřit, je buď prdlá choreografie, nebo pod zadkem začínající rozparek.

Proč taky ne. Když se v našem plebejském kulturákovém prostředí pustíte do techniky volných asociací na téma "tanec" nebo "ples", nevyplivnete z pusy jako první Ginger a Fred. Nebude to ani ples ve vídeňské opeře, kam dorazila Dita von Teese, ale spontánně začneme myslet na tu tlačenku, kterou někdo ukradl z tomboly v Hoří, má panenko.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy