Diváci dostanou nová Akta X. Ale nebudou Ztraceni

Julie Urbišová, New York
9. 9. 2008 8:00
Seriálový král J. J. Abrams přichystal Fringe

New York - Něco bude zase tam venku. J. J. Abrams, spoluautor a producent Ztracených, připravil pro americké televizní publikum další dávku záhad - seriál The Fringe.

Bude to prý trochu krimi, trochu sci-fi a trochu tajemno. Něco mezi Ztracenými a Akty X, říkají tvůrci. První díl očekávaného hitu podzimního schématu odvysílá stanice FOX v úterý.

Stejně jako u Ztracených vše začíná na palubě letadla. Tentokrát sice nenastane havárie a pád na neznámý ostrov, letadlo přistane - ale nepřežije jediný cestující. Katastrofa odstartuje sérii záhad, které řeší trojice nových hrdinů.

Vede ji sexy agentka FBI Olivia Dunham, cosi jako druhá skeptická Scullyová zkoumající jevy na "okraji" vědy - odtud i název Fringe. Hraje ji australská herečka Anna Torv, kterou si možná spletete s Cate Blanchett.

Josh Holloway jako Sawyer ve Ztracených
Josh Holloway jako Sawyer ve Ztracených | Foto: Fox TV
Čtěte také:
Záchrana Ztracených začíná i v Česku

Z Austrálie je i další herec do týmu - John Noble neboli bláznivý vědec Walter Bishop, jenž svými nápady a teoriemi připomíná Alberta Einsteina a kterého vyšetřovatelka vytáhne z blázince.

Jako třetí do party se k nim připojí jeho svéhlavý syn. S ním se na obrazovky vrací někdejší hvězda seriálu Dawsonův svět Joshua Jackson. Opět v roli studenta, ale vyzrálejší. "Upřímně, Fringe je seriál, který mi sedí mnohem víc než Dawsonův svět. Nevyrostl jsem na 902 10, ale na Aktech X," komentuje svou roli.

Foto: Aktuálně.cz

Tahle trojka postupně zjišťuje, že jednotlivé případy mají shodné znaky, a začíná tušit, kdo by za nimi mohl stát. Pokud ale minete pár dílů, nebudete prý mimo.

Koncepce filmu na pokračování se úplně neosvědčila, a tak Fringe sice bude mít svou mytologii, ale na rozdíl od Ztracených to nemá být výlučný klub televizních a internetových maniaků.

"Tentokrát toho po divácích nebudu chtít tolik. I když bude celý seriál spojovat výchozí problém, budou to samostatné hodinové příběhy. Takže je člověk může sledovat i bez návaznosti. Už mě unavovalo poslouchat, jak diváci přestali Ztracené sledovat, protože se ztráceli v ději, byť přišli o jedinou epizodu," řekl New York Times dvaačtyřicetiletý Abrams.

Se scénářem mu pomohli Roberto Orci a Alex Kurtzmann. Společně už napsali Mission Impossible III. a stojí i za chystaným jedenáctým celovečerním pokračováním Star Treku.

Novinka podle nich slibuje napětí a otázky, co ještě může být realita, a co se zrodilo jen v hlavách scénáristů. Víc než o mimozemšťanech se ale má mluvit o hrozbách, které možná Zemi jednou skutečně postihnou; jedním z témat bude například bioterorismus.

Fringe - trailer

Slovy Abramse: víc "sci" než sci-fi - což aspoň částečně koresponduje s trendem, který představují třeba Kriminálky CSI. Diváci se pořád rádi nechají zaujmout zločiny, hrozbami a mystérii, ale ještě raději jsou pak ujištěni, že za pomoci vědy se dá vše vysvětlit a odhalit, včetně případného spiknutí.

Už teď znají autoři konec; rozřešení celé hádanky se dá podle spoluscenáristy Orciho umístit skoro kamkoli: "Jestli nebudeme úspěšní a zruší nás po třináctém díle, uzavřeme kruh ve třináctém díle. Jestli ne, budeme diváky napínat třeba sedm let."

Toho se právě někteří fanoušci bojí. Aby se děj zbytečně neprodlužoval a nesmyslně nezamotával jako u Ztracených - přestože i tady prý autoři už od začátku znají rozuzlení a při psaní každé epizody ho mají na paměti.

Foto: Aktuálně.cz

Novináři i příznivci Abramsova stylu, kteří už viděli pilotní díl Fringe, se shodují, že Fringe vypadá velmi nadějně. Není předvídatelný, má tempo i napětí. Chválí i postavy a jejich herecké ztvárnění.

Ztracené Abrams vytvořil pro televizi ABC a konkurenční Fox prý neváhal ani minutu, aby si ho přitáhnul. "Jen jsme slyšeli charakteristiku 'Indiana Jones nastoupí do Akt X' - a věděli jsme, že přesně tohle chceme," říká jeden z prezidentů společnosti.

I Fringe ponese základní znak Abramsova rukopisu - až netelevizní výpravnost takzvaných nových seriálů. Pilotní díl stál stejně jako u Ztracených okolo 10 milionů dolarů. Ostaně Fox propaguje Fringe podobnými cestami jako Hollywood své velkofilmy.

Navíc to má být první seriál této stanice vysílaný podle nové strategie, která vyjde vstříc divákům a omezí počet reklam.

Fox naladí publikum čtyřmi epizodami; v poslední z nich už začnou hrdinové tušit, že se jedná o víc než o náhody. Na dva týdny je vystřídá baseballová World Series - no a pak by se měli netrpěliví diváci znovu nalepit na obrazovky.

 

Právě se děje

Další zprávy