Chirurgové budou na Primě dál operovat. Ale bez Burka

Jitka Gráfová
6. 5. 2008 14:20
Třetí řada skončila v neděli, hned navazuje čtvrtá
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čeští diváci se v neděli večer rozloučili se třetí řadou seriálu Chirurgové. Čekání na další příběhy stážistů ale nebude dlouhé. Jen do nadcházející neděle, kdy na Primě začne čtvrtá série - ta nyní běží i v Americe.

První díl ohlásila Prima na obvyklý čas okolo 21:15, ale jestli si seriál udrží svoje místo i během léta, to se uvidí. "Letní schéma budeme zveřejňovat v červnu," řekl Aktuálně.cz mluvčí televize Prima Ladislav Pavlík.

Chirurgové (Grey's Anatomy) mají stálou a slušnou fanouškovskou základnu, na konci víkendového "prime timu" se sledovanost pohybuje okolo 500 tisíc a výrazně s ní nezatřásl ani X-Faktor, ani mistrovství v hokeji.

Za mořem se od konce dubna pokračuje ve stávkou přerušené čtvrté sérii, a Chirurgové dokonce dostali na domovské ABC v prime timu přednost před Ztracenými -i když jejich autoři tvrdí, že mají příběh pevně v rukou a na konci do sebe všechno zaklapne, možná fanoušky začíná rozvleklý děj seriálu trochu nudit.

Foto: www.abc.com

Navíc je obliba nadpřirozených a tajemných motivů vrtkavá, zatímco kombinace doktoři & vztahy bude na obrazovce fungovat vždycky. A potvrdilo se to i u následovníka Pohotovosti a Nemocnice Chicago Hope.

Ve čtvrté sérii Chirurgů už mají někdejší stážisti svoje vlastní oběti, do nemocnice nastupuje i nevlastní sestra hlavní hrdinky Meredith Greyové. Naopak chybí Addison, exmanželka hlavního hezouna Dr. Dereka Sheperda.

Čtěte také: Ztraceni i Chirurgové se vrátili, aby dotáhli série

Scenáristé její účinkování v nemocnici Seatle Grace ukončili s tím, že odchází do Los Angeles a její další příběhy zachytí spin-off Privace Practice.

Jenže seriál provázela smůla, kvůli stávce scenáristů bylo odvysíláno jen devět dílů a na zbývajících třináct si musejí diváci počkat až do podzimu, kdy budou odvysílány stejně jako druhá sezona. Ta bude mít dvaadvacet dílů.

Jestli se seriálu dočká i standardní český televizní divák, který není příznivcem downloadů, je ve hvězdách. "O zakoupení seriálu Private Practise zatím neusilujeme," říká mluvčí Primy.

Ze zcela opačných důvodů Chirurgové přišli o doktora Burka. Jeho představitel Isaiah Washington si znepřátelil veřejnost i tvůrce kontroverzními výroky na adresu hereckého kolegy TR Knighta alias seriálového George.

Foto: www.abc.com

Washington ho několikrát otituloval slovem faggot - což je velmi hanlivé označení pro homosexuály - a došlo i na facky. Pak se sice mohl herec přetrhnout, aby ho producenti i diváci vzali na milost. Omluvil se nejenom TR Knightovi, ale všem homosexuálům světa, dokonce podstoupil psychoterapii, aby se naučil lépe ovládat vztek.

Jenže Hollywood coby strážce politické korektnosti mu neodpustil. Což je celkem pochopitelné u seriálu, který se honosí tím, že používá "barvoslepý casting" - kde předem nepředepisuje rolím etnickou příslušnost.

Stejně jako jiné seriály - Lost, Prison Break nebo Zoufalé manželky - mají Chirurgové na webu fanouškovskou základnu. Tady už se diskutuje, jak scenáristé s postavami zašíbují v následující páté sezoně. V Americe si dokonce vydali vlastní knihu, v níž sami rozebírají různé metafory a symboly ze seriálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy