Právník Perníkového táty: Saul zůstává komickou postavou

Magazín AMC, Magazín
4. 3. 2015 13:51
Rozhovor s hercem Bobem Odenkirkem o seriálu Raději volejte Saula (Better Call Saul).
Better Call Saul.
Better Call Saul. | Foto: AMC

Rozhovor – Americký seriál Better Call Saul je spin-offem kritiky i diváky ceněného Perníkového táty (Breaking Bad). Děj nového seriálu se zaměřuje na právníka Saula Goodmana, pilotní díl vidělo téměř sedm milionů diváků, což je nový rekord amerických kabelových televizí. V Česku ho vysílá stanice AMC.

"Nejdřív jsem vlastně tuto roli odmítnul," vzpomíná herec Bob Odenkirk na roli tragikomického právníka, "ale pak mi můj syn řekl, že tím zklamu mnoho lidí. Tak jsem mu řekl: 'Určitě zklamu spoustu mně neznámých lidí.' A on mi svou odpovědí vyrazil dech: 'Ale spousta z nich jsou mí přátelé.' Proto jsem se nakonec rozhodnul tuto výzvu přijmout."

Podívejte se na ukázky ze seriálu Better Call Saul.
Podívejte se na ukázky ze seriálu Better Call Saul. | Video:

Seriál Perníkový táta byl také natáčen v Albuquerque. Jaké to bylo vrátit se zpět do největšího města v Novém Mexiku?

Bob Odenkirk: V některých městech to chvíli trvá, než objevíte něco zajímavého nebo místa, která si zamilujete. Albuquerque je obklopen krásnou přírodou, která je jako stvořená pro spoustu volnočasových aktivit. Snadno se můžete vydat na túru do Sandia Mountains nebo k řece Rio Grande. Miluju jízdu na kole a tady je asi 400 mil cyklostezek, což je úžasné. Takže tu můžu jezdit hodiny a hodiny a to přesně dělám. Celé dny jezdím na kole, pozoruji nádherné nebe a užívám si to. Každý den vyjdete ven a řeknete si: "Ty kráso!", protože tomu se fakt nedá věřit. Pořád jen fotím a posílám domů fotky.

Jak náročné bylo zahrát si roli, u které víte, jakou cestou se bude postava ubírat?

Řekl bych, že širší kontext je spíše věcí Vince Gilligana, který je tvůrcem a producentem seriálu. Protože my prostě Saula Goodmana neznáme. V Perníkovém tátovi jsme viděli jen stylizaci, kterou on přijal za svou. A navíc samotný Saul Goodman to přizná hned, jak vstoupí na scénu. Hlavnímu hrdinovi Walteru Whitovi ze seriálu Perníkový táta hned říká, že se nejmenuje Saul, ale Jimmy McGill. Právník Saul se snaží být určitým typem osoby pro svou klientelu, ale když odchází z kanceláře, už jím není. Tak jako všichni. Nebylo to tak, že jsem hrál kompletní osobu a teď musím hrát jiného člověka se stejným jménem. Hrál jsem jeho část, která se jmenovala Saul Goodman. Byl to veřejný obraz někoho, kdo přiznal, že když jste se s ním potkal, bude hrát show. Nehrál jsem ho v jeho domácím prostředí. Ale teď ano!

Role právníka Saula Goodmana poměrně hodně odlehčila seriál Perníkový táta. Jak je tomu v Raději volejte Saula? Zůstává komickou postavou?

Z natáčení Raději volejte Saula jsem odcházel s pocitem, že jsme natočili velice dramatický seriál. Jsou zde obtížné a emotivně vypjaté scény, které ve mně dodnes zůstaly. Na druhou stranu, když jsem se díval na pilotní díl, vzpomněl jsem si, jaká to byla všechno legrace. (smích) Asi v polovině pilotního dílu se odehraje lest ve stylu Saula Goodmana, která samozřejmě nevyjde, a vy se jen pousmějte, protože víte, že to nemůže skončit dobře. A způsob, jakým jde všechno do háje, je tak děsivý, že vám to nahání hrůzu. Ale ano, Saul prostě zůstává dál komickou postavou.

Inspiroval jste se někým ze světa právníků?

Zas tak mockrát jsem se do křížku se zákonem nedostal. Podle mě by měl advokát být hodně inteligentní a zároveň úskočný a prohnaný. Když se k tomu nachomýtnete v běžném životě, hned vám to dojde. Je vám hned jasné, o co jde, a řeknete si: "Aha! Všichni advokáti jsou mistři v ovládání slov a dokážou s nimi obratně manipulovat!" Vyjednávání je vlastně podstata práva. A to, o čem si myslíme, že jsou pevně daná pravidla lidského chování, je vlastně hodně tvárné a snadno manipulovatelné.

Seriál se odehrává šest let před Perníkovým tátou. Můžete prozradit, co to obnáší?

Mám příčesek. (smích) A taky mám v některých scénách upravený obličej pomocí CGI. Časová osa je tu trochu jiná, ale není to tak, že se děj vrací v čase, spíš tak klouže kolem.

Jaké jsou reakce vašich fanoušků?

Pozitivní. Ale vždy se jich ptám, odkud mě znají, protože jsem hrál ve spoustě věcí, a mnoho fanoušků patří k tvrdému jádru. Většina mě zná z Farga nebo Perníkového táty.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy