Češi řeší peklo v práci, svět zase klima. Takové je Benátské bienále architektury

Češi řeší peklo v práci, svět zase klima. Takové je Benátské bienále architektury
K dalším velmi oblíbeným expozicím na Bienále patří ta, kterou připravili kurátoři z Chile. Její název zní Moving ecologies. Za projektem stojí architekt Gonzalo Carrasco a společnost Beals Lyon Arquitectos.
Italské BDR Bureau a belgičtí Carton123 Architecten představili v Benátkách instalaci, která vychází z projektu rekonstrukce a přístavby speciální školy Kappaert ve Zwevegemu (Západní Flandry). Projekt se mimo jiné zabývá specifiky prostor určených pro děti s různými formami autismu.
Expozice Loom, jejíž autorkou je Lesley Lokkoová, patří k nejnavštěvovanějším a divácky nejatraktivnějším. Lokkoová vybrala pro Bienále centrální téma, které ztělesňují slova "Laboratoř budoucnosti". Klade velký důraz na to, aby dostaly slovo neevropské kultury a především Afrika.
Návštěvníci Bienále architektury v Benátkách procházejí z jedné expozice do druhé.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 6. 2023 6:50
Zatímco většina expozic na prestižním Bienále architektury v italských Benátkách se točí kolem dekolonizace, klimatu, životního prostředí a neevropských kultur, ta česká upozorňuje na jiný problém. Mladí architekti v ní ukazují, s čím se potýkají v začátcích své kariéry. Tíží je neplacení za práci, nucení k švarcsystému, finanční nejistota, extrémní tlak a nejistota.

Kurátorkou letošního prestižního Bienále architektury v Benátkách je skotsko-ghanská architektka, pedagožka a spisovatelka Lesley Lokkoová. Rozhodla se dát důraz na problémy dnešní doby a ukázat architekturu, která vychází z jiných kořenů, než jsou ty evropské a severoamerické. Ve fotogalerii můžete nahlédnout do mnoha expozic a národních pavilonů. 

Bienále začalo koncem května a potrvá až do konce listopadu. Více informací je na stránkách labiennale.org/en .

 

Právě se děje

Další zprávy