Léky na erekci, želvy, korýše a korály. Tyto věci si z dovolené domů nevozte

Léky na erekci, želvy, korýše a korály. Tyto věci si z dovolené domů nevozte
S příchodem letních měsíců se celníci na českých letištích setkávají s opakujícími se problémy souvisejícími s dovozem regulovaného zboží a suvenýrů z prázdninových destinací.
Lidé si přiváží schránky chráněných korýšů, mořské korály, palmičky, léčiva nebo výrobky z želvích krunýřů. Neškodný úmysl ale může vést k zabavení věcí a pokutě.
"Jednou z nejoblíbenějších zemí a z pohledu celníka nejrizikovější je Egypt. Turisté si z této subtropické destinace často přiváží schránky chráněných korýšů nebo mořské korály, které nasbírali na pláži," říká tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Zuzana Postředníková.
"Lidé jsou často překvapení, že na letištích musí vyhodit svou svačinku, kterou třeba v Egyptě dostali na cestu. Je to z důvodu ochrany před zavlečením cizokrajných choroboplodných zárodků - převážně sýry, maso a mléčné výrobky - ze zemí mimo Evropskou unii," doplňuje tisková mluvčí. "Ale samozřejmě tady žádné postihy nehrozí, pokud se nejedná o dovoz několika desítek kilogramů například za účelem obchodu," vysvětluje. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Archiv Celní úřad/Aktuálně.cz
ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 7. 2024 15:40
S příchodem letních měsíců se celníci na českých letištích setkávají s opakujícími se problémy souvisejícími s dovozem regulovaného zboží a suvenýrů z prázdninových destinací. Lidé si přiváží schránky chráněných korýšů, mořské korály, palmičky, léčiva nebo výrobky z želvích krunýřů. Neškodný úmysl ale může vést k zabavení věcí a pokutě.

"Jednou z nejoblíbenějších zemí a z pohledu celníka nejrizikovější je Egypt. Turisté si z této subtropické destinace často přiváží schránky chráněných korýšů nebo mořské korály, které nasbírali na pláži," říká tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Zuzana Postředníková.

Na letišti Leoše Janáčka v Ostravě, jako na jiných letištích v Česku, se setkávají s každoročně se opakujícími problémy souvisejícími s dovozem regulovaného zboží a suvenýrů z prázdninových destinací. "Z Turecka se lidé zpátky do domoviny často vrací s okrasnou palmičkou, zakoupenou od místního prodejce, nebo s kamínky nasbíranými na památku," popisuje Postředníková.

Největší procento záchytů je spojených s nevědomostí cestovatele.
Největší procento záchytů je spojených s nevědomostí cestovatele. | Foto: Archiv Celní správy/Aktuálně.cz

Na Balkánském poloostrově se lidé zase na místních trzích mohou setkat s prodejem suchozemských želv nebo s výrobky z jejich krunýřů. "Neškodný úmysl přivézt si výše zmíněnou vzpomínku na dovolenou se ale po příletu může změnit na nemilé překvapení v podobě zabavení věci a následné pokuty," upozorňuje tisková mluvčí. 

Často se jedná o nevědomost

Česká inspekce životního prostředí může pak udělit pokutu až do výše 1,5 milionu korun a v některých zvlášť závažných a úmyslných případech může být nelegální dovoz posuzovaný jako trestný čin. "Největší procento těchto záchytů je nicméně spojených s nevědomostí cestovatele. Samozřejmě případný postih je podle toho také posuzován," říká Postředníková.

Začátkem letošního roku zaznamenali ostravští celníci dovoz dvou mořských korálů a třiadvaceti kusů mořských ulit. Největší počet případů dovozu zakázaných suvenýrů přitom zaznamenali celníci na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě v roce 2018. Turisté se ve zmiňovaném roce snažili přivézt celkem 42 kusů mořských korálů a v jiném zavazadle zase celníci našli 32 kusů neživých korálů. U dalšího cestovatele objevili 27 kusů mořských mušlí.

Podle tiskové mluvčí je vždy lepší se předem informovat na zákazy a omezení dovozu a vývozu suvenýrů. "Každá země má svůj seznam chráněných živočichů a rostlin, potažmo výrobků z nich, které je možné vyvážet s patřičným povolením nebo dokonce vůbec. Cestovatelům doporučujeme se vždy informovat na stránkách dané země, co je na seznamu zakázaných věcí pro vývoz," říká Postředníková.

Nespoléhejte na prodejce

"Ačkoliv se může turistovi na první pohled zdát, že si jen posbírá na pláži v Egyptě pár kousků korálů, pro tamní ekosystém se jedná o chráněné živočichy," vysvětluje tisková mluvčí. "Pokud máte v úmyslu si suvenýr v podobě mušličky přivézt, nejprve bych se informovala na příslušných místech v dané zemí nebo na České inspekci životního prostředí, případně u celní správy. Pokud si něco koupíte na trzích, ani to vám nezaručuje, že se nejedná o ohrožený druh nebo rostlinu. V tomto případě bych nespoléhala ani na ujištění prodejce, že je vše v pořádku," říká Postředníková. 

"Lidé jsou také často překvapení, že na letištích musí vyhodit svou svačinku, kterou třeba v Egyptě dostali na cestu. Je to z důvodu ochrany před zavlečením cizokrajných choroboplodných zárodků - převážně sýry, maso a mléčné výrobky - ze zemí mimo Evropskou unii," doplňuje tisková mluvčí. "Ale samozřejmě tady žádné postihy nehrozí, pokud se nejedná o dovoz několika desítek kilogramů například za účelem obchodu," uzavírá.

Video: Spotlight News - Jan Nevyhoštěný (8. 7. 2024)

Spotlight News - Jan Nevyhoštěný | Video: Oldřich Neumann, Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy