Supermoderní Singapur není jen betonová džungle

Adam Pešek
20. 7. 2011 16:00
Supermoderní Singapur mimo jiné ukazuje možnosti současné architektury
podvečerní Singapur
podvečerní Singapur | Foto: Isifa/Thinkstock

Přepychový tropický Singapur nespojuje s Malajským poloostrovem jen most, nýbrž částečně i jeho kultura. Supermoderní městský stát k dominantnímu asijskému vlivu míchá i další a všechny na něm splývají v poměrně unikátní harmonii. V moderním centru města stojí mrakodrapy a další velkolepé budovy obchodních center, etnické čtvrti skýtají buddhistické či hinduistické chrámy a moderní architektura se často plynule prolíná s tou tradiční.

Nejvyšší budovy se koncentrují kolem řeky Singapur, o betonovou džungli se však jedná jen na první pohled. Ulice mezi mrakodrapy jsou totiž plné zeleně a desítky místních, přísných nařízení dbají i na její čistotu.

Jakýmsi turistickým centrem lze nazvat čtvrť Orchard Road, jíž dominují obrovská, více či méně specializovaná obchodní centra a řada hotelů. Singapur je díky svým nízkým cenám doslova nákupním rájem, výrazně ušetříte především u elektroniky, nicméně o něco levněji vychází víceméně všechno. Ušetřené peníze můžete utratit v některé z přilehlých kaváren či restaurací a zajímá-li vás singapurská historie a kultura, nedaleko stojí národní a umělecké museum.

ostrov Sentosa je se svými plážemi a atrakcemi jakýmsi singapurským zábavním centrem
ostrov Sentosa je se svými plážemi a atrakcemi jakýmsi singapurským zábavním centrem | Foto: Isifa/Thinkstock

Téměř každého uchvátí supermoderní čtvrť Marina Bay. Možnosti moderní architektury ukazuje SkyPark, vybudovaný na spojené střeše tří vysokých luxusních hotelů a ostatně i celý okolní resort Marine Bay Sands. Singapurskou obdobou sydneyské opery je víceúčelová budova Esplanade Theatres on the Bay, tvarem připomínající ovoce durian. Nejen tyto stavby můžete obdivovat z nejvyššího ruského kola světa zvaného Singapore Flyer.

i pagody naznačují čínskou etnickou většinu v Singapuru
i pagody naznačují čínskou etnickou většinu v Singapuru | Foto: Isifa/Thinkstock

Pohled na naprosto odlišnou stranu architektury pak nabízí čínská čtvrť a její bohatě zdobený hinduistický chrám Sri Mariamman, buddhistický klášter s předlouhým názvem Kong Meng San Phor Kark See v severozápadní části metropole nebo mešita Masjid Sultan v arabské ulici. Kompletní výčet všech svatostánků by byl samozřejmě podstatně delší, jejich různorodost ovšem svědčí o singapurské toleranci a náboženské snášenlivosti.

Uniknout městské zástavbě můžete třeba do kopců a džungle oblasti Southern Ridges, nicméně ani tu civilizace nenechala ladem. Různé mosty v korunách stromů však byly postaveny poměrně důmyslně a skýtají tak alespoň poměrně pěkné výhledy na přírodní scenérie.

Vyloženě jako zábavní středisko slouží ostrov Sentosa s bobovou dráhou, mořským akváriem, 4D kinem či golfovým hřištěm. Nelákají-li vás uměle vytvořené turistické atrakce, jistě v tropickém vedru oceníte jedny z mála pláží vhodných ke koupání.

největší světové ruské najdete v Singapuru
největší světové ruské najdete v Singapuru | Foto: Isifa/Thinkstock

K nejkrásnějším na světě se řadí místní zoologická zahrada, jež ukazuje i celé přírodní ekosystémy, z hlediska počtu druhů ptáků světovým tabulkám vévodí park Jurong a bohatou faunu bují rozlehlé botanické zahrady.

Singapurský záběr je opravdu velmi široký a nuda se může dostavit leda až při dlouhodobém pobytu. Jakkoliv se ale místní ceny drží při zemi, doprava vzhledem k poloze už tak levná nebude. Přímé letecké spojení neexistuje a zpáteční letenky s přestupem v Dubaji vyjdou nejméně na patnáct tisíc korun. Dovolená s cestovkami pak začíná kolem čtyřiceti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy