Chemie trochu jinak. Čeští studenti odhalili nesmysly v amerických kriminálkách

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 11. 2014 8:00
Pětice studentů z Gymnázia Jana Nerudy odhalila v chemické laboratoři nesmysly ze slavných filmů i seriálů. S učiteli se nyní rozhodli natočit vlastní kriminálku.
Kriminálka Miami
Kriminálka Miami | Foto: CBS

Praha - Žasnete nad genialitou detektivů a kriminalistů z populárních amerických seriálů a filmů? Pak vězte, že často provádějí nereálné nesmysly, jak odhalili sedmnáctiletí studenti z Gymnázia Jana Nerudy v Praze.

Na začátku experimentu byla školní povinnost vybrat si některé z témat vědeckých projektů, co visely na nástěnce. Pětici studentů zaujala forenzní chemie. Téma si přetvořili na "využití chemie ve forenzních vědách".

Zleva: Kristina Zindulková, Kryštof Bednár, Tomáš Bartoň, Eliška Heřmanská, Kristina Boudová.
Zleva: Kristina Zindulková, Kryštof Bednár, Tomáš Bartoň, Eliška Heřmanská, Kristina Boudová. | Foto: Zuzana Hronová

Seznámili se s trasologií, daktyloskopií, toxikologií a skrytými texty a dali se do prověřování postupů při vyšetřování tak, jak je divákům předkládají autoři filmů a televizních seriálů.

"Byla to praktická část naší práce, velmi jsme se u ní pobavili, ale také se toho mnoho dozvěděli a naučili," vzpomínají studenti Eliška Heřmanská, Kristina Boudová, Kristina Zindulková, Kryštof Bednár a Tomáš Bartoň na dlouhé týdny strávené v laboratoři Gymnázia Jana Nerudy pod vedením zdejší chemikářky Markéty Bludské a na konzultacích na VŠCHT u profesora Jiřího Strause, kriminalisty, soudního znalce a forenzního biomechanika.

Sherlocku Holmesi, takto ne

Které nereálné postupy v kriminálních filmech či seriálech například objevili?

Ve scéně z filmu Sherlock Holmes režiséra Guye Ritchieho z roku 2009 najde detektiv Holmes v opuštěné laboratoři zuhelnatělý papír, na kterém byl inkoustem nakreslen znak. Sherlock spolu s dr. Watsonem zkoumá, jak by bylo možné záznam zviditelnit:

Ani Sherlock Holmes není neomylný.
Ani Sherlock Holmes není neomylný. | Foto: Reuters

"Vyvolávali to jakousi kyselinou sulfitátovou, která ani neexistuje," smějí se studenti. "To jsme ale brali jako chybu v překladu z angličtiny a počítali jsme s tím, že jde o kyselinu sírovou, ale pokus stejně nevyšel. Náš experiment dokázal, že pomocí kyseliny sírové nelze text zviditelnit."

Pokus se navíc musel dělat stejně jako v seriálu na spáleném papíře. "Nešlo to, ať jsme to dělali jakkoliv," říkají mladí experimentátoři. Po mnoha a mnoha pokusech došli rovněž k závěru, že je téměř nemožné spálit psaní tak, aby zůstal papír, ale zmizelo písmo. "Buď bylo písmo vidět, nebo se nám papír úplně rozpadl."

Kde udělali odborníci z Kriminálky Miami chybu?

V 17. díle ze 7. série Kriminálky Miami snímá detektiv otisk ze střepů rozbitého sklíčka pomocí látky ve spreji. Části otisku vyfotí a v počítači je skládá k sobě. Studenti zjistili, že pokus je teoreticky proveditelný, avšak v praxi je vysoce
nepravděpodobné najít právě ty střepy, které otisk obsahují, a následně je složit dohromady a otisk sejmout.

V tomtéž díle Kriminálky Miami pracovník laboratoře snímá otisk z nábojnice pomocí štětečku, pak otisk zaznamená na fotoaparát. Jenže jak studenti vyčetli z odborné literatury, sejmout otisk z nábojnice vyžaduje podstatně složitější metodu. Důvodem je korozní proces, který se urychluje výstřelem a poškodí tak otisk.

Na zjevení otisku z nábojnice se podle jejich zjištění musí použít speciální metoda.

"Správný postup je, že se do nábojnice pustí elektrický náboj a posype se magnetickým práškem, který se zformuje okolo papilárních linií otisku na zkorodovaném místě. Když se totiž střelec nábojnice před výstřelem dotkne, jeho pot se vypaří a mírně zkoroduje povrch nábojnice," vysvětlují studenti.

Vyrobili si neviditelné inkousty, teď natáčejí kriminálku

Pro forenzní chemii se nadchli natolik, že pracovali i daleko nad rámec předepsaného tématu. Dlouhé týdny docházeli do školní laboratoře a na VŠCHT za zdejším profesorem vyučujícím kriminalistiku. Vyrobili například několik druhů neviditelných inkoustů.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"Náš nejoblíbenější je inkoust z acylpyrinu, který je pak viditelný pod UV zářením," shodují se studenti.

Dali se také do složité třítýdenní výroby luminolu, za což si vysloužili obdiv zkušených chemiků. "Tedy oni oceňovali spíše naši odvahu, že jsme šli do něčeho takto složitého, co ani není v literatuře moc přesně popsáno a co se v běžných podmínkách nevyrábí," vysvětlují studenti.

Luminol je chemikálie, která dokáže odhalit sebemenší stopy krve. Zreaguje s železem v krvi, v zatemnělé místnosti pak krátce svítí.

Pětice studentů nyní v projektu pokračuje velmi originálním způsobem - začíná točit vlastní kriminálku. Nyní dokončuje scénář, který je plný důmyslných metod dokazování. Ve filmu budou vystupovat studenti i kantoři Gymnázia Jana Nerudy.

Navazují tím na slavnou tradici divadelního souboru Gymnázia Jana Nerudy. Zdejší školou a dramatickým kroužkem prošli například Jan Tříska, Jiří Štěpnička, Petr Štěpánek, Táňa Fischerová, Barbora Hrzánová, Jaromír Hanzlík či Marek Vašut.

 

Právě se děje

před 56 minutami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy