Recept na štěstí? V Dánsku učí ve škole empatii, je stejně důležitá jako matematika

Magazín Magazín
29. 2. 2020 18:45
Děti na dánských školách mají jako povinný předmět vedle těch klasických také hodiny empatie. Během nich se učí porozumět problémům ostatních a najít řešení. Model funguje již od roku 1993 a může být jedním z faktorů, proč se Dánové každoročně umísťují mezi nejšťastnějšími zeměmi světa.
Dánské děti se ve školách povinně učí empatii už 27 let.
Dánské děti se ve školách povinně učí empatii už 27 let. | Foto: Shutterstock

Hodiny empatie, nazývané Klassens tid (Čas pro třídu), mají dánské děti jednou týdně po celou dobu povinné školní docházky od šesti do 16 let. Učitelé je považují za stejně důležité jako angličtinu nebo matematiku. 

Na hodinových setkáních děti hovoří o problémech, s nimiž se aktuálně potýkají. Třída pak pracuje společně a snaží se nabídnout řešení. Podstatné je, že by nemělo docházet k hodnocení a posuzování ze strany dětí ani učitele - stejně jako je tomu v běžné psychoterapii. Žáci by se tak měli učit vžít se do pocitů ostatních bez hodnotících soudů. Hodiny by měly také posilovat vztahy ve třídě a sloužit jako prevence šikany. 

Sedm let v nejšťastnější trojici

Tato koncepce vzdělávacího systému je pravděpodobně jedním z vysvětlení, proč se Dánsko pravidelně řadí mezi nejšťastnější země světa. Podle World Happiness Report, který od roku 2012 "měří" štěstí ve více než 150 zemích světa, se Dánsko sedm let v řadě umístilo mezi třemi nejspokojenějšími státy. V současnosti je druhou nejšťastnější zemí hned za Finskem.

Paralelu mezi způsobem vzdělávání a spokojeností vidí také psychoterapeutka Ibsen Sandahlová. "Třída se snaží respektovat veškeré aspekty problému a společně najít východisko. Problém dítěte se pak stává součástí celé třídy, což je klíčové. Když vás ostatní uznávají, stáváte se osobností," tvrdí.

Na školách funguje také program proti šikaně pro děti mezi třemi a osmi lety, kde žáci hovoří o škádlení a měli by se naučit starostlivosti o sebe navzájem. Podle Sandahlové je empatie mezi spolužáky zajištěna také tím, že dánské školství není založeno na soutěživosti. Více než polovina úkolů se podle ní zaměřuje na rozvoj talentu. 

Video: Jak být v životě vítězem?

Jágr extrémně miluje hokej a chce od něj extrémně hodně - bodů, peněz, úspěchu. Sport je paralela mezi byznysem a životem. Definice úspěchu neexistuje | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Potvrzeno, Piráti Chomutov padají do krajské soutěže

Hokejisté Chomutova nebudou v příští sezoně startovat v první lize a přihlásili se do krajské ligy Ústeckého kraje. Piráti o svém úmyslu z ekonomických důvodů se nepřihlásit do druhé nejvyšší soutěže informovali již 22. července, dnes jejich rozhodnutí oficiálně potvrdil i Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

"Vedení klubu Piráti Chomutov oficiálně informovalo sekretariát Českého hokeje, že vzhledem k neschopnosti doložit ve stanoveném termínu bezdlužnost vůči hokejovým subjektům a splnit tak licenční podmínky se klub nezúčastní soutěže Chance liga v sezoně 2020/21," uvedl svaz v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Déšť může v úterý zvednout hladiny řek, varují meteorologové

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z dnes vydané výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před možným vzestupem hladin platí od dnešního poledne do středečních 18:00. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity. Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy