Recept na štěstí? V Dánsku učí ve škole empatii, je stejně důležitá jako matematika

Magazín Magazín
29. 2. 2020 18:45
Děti na dánských školách mají jako povinný předmět vedle těch klasických také hodiny empatie. Během nich se učí porozumět problémům ostatních a najít řešení. Model funguje již od roku 1993 a může být jedním z faktorů, proč se Dánové každoročně umísťují mezi nejšťastnějšími zeměmi světa.
Dánské děti se ve školách povinně učí empatii už 27 let.
Dánské děti se ve školách povinně učí empatii už 27 let. | Foto: Shutterstock

Hodiny empatie, nazývané Klassens tid (Čas pro třídu), mají dánské děti jednou týdně po celou dobu povinné školní docházky od šesti do 16 let. Učitelé je považují za stejně důležité jako angličtinu nebo matematiku. 

Na hodinových setkáních děti hovoří o problémech, s nimiž se aktuálně potýkají. Třída pak pracuje společně a snaží se nabídnout řešení. Podstatné je, že by nemělo docházet k hodnocení a posuzování ze strany dětí ani učitele - stejně jako je tomu v běžné psychoterapii. Žáci by se tak měli učit vžít se do pocitů ostatních bez hodnotících soudů. Hodiny by měly také posilovat vztahy ve třídě a sloužit jako prevence šikany. 

Sedm let v nejšťastnější trojici

Tato koncepce vzdělávacího systému je pravděpodobně jedním z vysvětlení, proč se Dánsko pravidelně řadí mezi nejšťastnější země světa. Podle World Happiness Report, který od roku 2012 "měří" štěstí ve více než 150 zemích světa, se Dánsko sedm let v řadě umístilo mezi třemi nejspokojenějšími státy. V současnosti je druhou nejšťastnější zemí hned za Finskem.

Paralelu mezi způsobem vzdělávání a spokojeností vidí také psychoterapeutka Ibsen Sandahlová. "Třída se snaží respektovat veškeré aspekty problému a společně najít východisko. Problém dítěte se pak stává součástí celé třídy, což je klíčové. Když vás ostatní uznávají, stáváte se osobností," tvrdí.

Na školách funguje také program proti šikaně pro děti mezi třemi a osmi lety, kde žáci hovoří o škádlení a měli by se naučit starostlivosti o sebe navzájem. Podle Sandahlové je empatie mezi spolužáky zajištěna také tím, že dánské školství není založeno na soutěživosti. Více než polovina úkolů se podle ní zaměřuje na rozvoj talentu. 

Video: Jak být v životě vítězem?

Jágr extrémně miluje hokej a chce od něj extrémně hodně - bodů, peněz, úspěchu. Sport je paralela mezi byznysem a životem. Definice úspěchu neexistuje | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy