Spustili jsme experimentální facebookový deník, Fakt!

David Slížek
20. 6. 2011 20:00
Jsou tzv. sociální média opravdu plnohodnotnými médii?
Foto: Jiří Kropáček

Facebook - Jsou tzv. sociální média opravdu plnohodnotnými médii?

Prověřit to má experimentální facebookový deník Fakt! Od pondělí 20. června ho vydávají studenti Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity.

Titulní stránku Fakt!u najdete na adrese: http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne

"Od Fakt!u očakávam (nielen) možnosť tvoriť žurnalistiku iným spôsobom, spojenú predovšetkým s veľkými možnosťami interaktivity. A práve interaktivita je pre nové médiá nesmierne dôležitá," říká jeden z redaktorů Matej Makovický.

"Nevím, co od Fakt!u očekávat, avšak láká mě ta „vůně" neznámého. Ostatně nejistou byla i Kolumbova plavba nebo Gagarinův let," dodává další ze studentů Ondřej Macl.

Fakt! vzniká ve spolupráci s online deníkem Aktuálně.cz. Na našich stránkách najdete každý den souhrn toho, co se na Fakt!u událo.

"Studenti píší, fotí a natáčejí o tématech, která je zajímají - od alternativní hudby, přes tipy na zábavu v Brně až po zpravodajství o médiích a sociálních sítích," vysvětluje koordinátor projektu David Slížek.

"Využívají k tomu výhradně nástroje, které jim Facebook nabízí. A hledají originální způsoby, jak s nimi pracovat," dodává.

Redakci Fakt!u tvoří v první fázi 15 studentů, sdružených na 14 tematických stránkách:

Foto-Face-Book Kataríny Jablonské, Konec nudy v Brně Lenky Malé a Anežky Michnové, ženský magazín Irena Kataríny Jablonské a Tomáše Hrábka, inHodonín Denisy Janotové, Piksl Jany Kalfařové, Riffbook Mateje Makovického, Fantazeen Anežky Michnové, Designland Evy Charvátové, Pardubič Petra Bittnera, Na cestách Kateřiny Oherové a Radomíra Macečka, Hradečák Ondřeje Macla, SocNety Tomáše Hrábka, Klepač Barbory Fialové a Xpresse Ondřeje Koraby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy