Když loni na podzim v severošpanělském Bilbau patnáctiletý Mikel Gómez vyrazil do školy v sukni, počítal s tím, že se mu někteří spolužáci budou smát. Nikdy si však podle svých slov nedělal hlavu s tím, co si o něm druzí myslí, a taky chtěl podpořit trans komunitu, která se ve veřejném prostoru často setkává s šikanou.
Ani ve snu by ale nečekal, že kvůli jeho oděvu učitel přeruší hodinu matematiky a škola ho nechá vyvést z budovy. Mladý Španěl na příkaz kantorů nakonec musel jít ke školnímu psychologovi, který zjišťoval, jestli netrpí nějakou duševní poruchou. Gómez o incidentu následně informoval ve videu na sociální síti TikTok, které se brzy stalo virálním.
V reakci na něj se už v listopadu začali objevovat první studenti a učitelé, kteří po vzoru Gómeze chodili do škol v sukních, aby narušili zaběhlé představy o tom, jak se mají muži oblékat. Postupně tak ve Španělsku vznikla iniciativa #laropanotienegenero (Oblečení nemá žádný gender). Informoval o tom zábavní web Bored Panda.
Letos v květnu se řady tohoto hnutí ještě rozšířily. V květnu se totiž v médiích objevil další případ, kdy se dospívající chlapec kvůli svému oděvu setkal s odsouzením. Tentokrát šlo o žáka základní školy ve městě Valladolid, kterého v kolektivu šikanovali, protože si na sebe vzal mikinu s postavami z japonských komiksů anime.
Un cole que educa en el respeto, la diversidad, la coeducaión y la tolerancia. ¡Vístete como quieras! Nos sumamos a la inicitiva #LaRopaNoTieneGénero @CEIPVdeSacedon @educacyl @cfievalladolid @FTriangulo @fecylgtb pic.twitter.com/GgnoejXe2N
— Borja Velázquez (@borjamusico) April 29, 2021
K protestům za genderovou svobodu a toleranci se nyní připojila i dvojice kantorů, kteří na zmíněné škole sami vyučují a homofobní chování jim vadilo. Sedmatřicetiletý Manuel Ortega a šestatřicetiletý Borja Velázquez si od května do vyučování pravidelně berou ženské sukně, aby děti i některé své kolegy naučili větší otevřenosti.
V hodinách se duo v sukních žákům snaží vysvětlit, že i pouhá slova někdy mohou druhé lidi hodně bolet a že by se měli vyvarovat předsudků, i když si je mnohdy přinášejí z domova od svých rodičů. Ortega a Velázquez dětem také například zdůrazňují, že není nic špatného na tom, když holky milují fotbal a nosí krátké vlasy, ani na tom, když kluci rádi tráví čas v kuchyni a na hlavě mají dlouhé kadeře.