Amsterdam – Cyklostezka SolarRoad spojující předměstí Krommenie a Wormerveer se může pochlubit světovou raritou. Část cesty totiž dokáže vyrábět solární energii. Nizozemský výzkumný ústav TNO přestavěl 100 metrů dlouhý úsek za 3,5 milionu eur, což je v přepočtu necelých 100 milionů korun.
Uvnitř betonujsou v jednom jízdním směru zabudované solární panely z krystalického křemíku, na nichž je položena vrstva průsvitného tvrzeného skla. Silnice je mírně nakloněna, aby mohla absorbovat sluneční záření a zároveň využít dešťové vody k přirozenému čištění. Odborníci přesto dodávají, že takto využité solární panely nejsou plně efektivní a vyprodukují o 30 procent méně energie.
Press release: minister Kamp opens SolaRoad Netherlands - http://t.co/qwyzEzWSRy pic.twitter.com/jPFHD9JMNZ
— SolaRoad (@SolaRoadNL) 12. Listopad 2014
Nizozemské hlavní město plánuje v budoucnu pokračovat v budování solárních silnic, které mohou napájet přilehlé osvětlení, semafory nebo elektromobily. Podle odhadů by další 100metrový úsek cyklostezky dokončený v roce 2016 mohl zásobit energií až tři rodinné domy.
Upravený úsek ve středu slavnostně otevřeli jízdou na kole nizozemský ministr hospodářství Henk Kamp a místní starostka Elisabeth Post. Běžně se na této trase projede v průměru dva tisíce cyklistů denně.
Jak informoval The Guardian, podobnou cestou se také vydali dva američtí inženýři Jolie a Scott Brusaw, kteří získali vládní kontrakt na postavení prototypu solární silnice. Podle odhadů by přestavba amerických silnic na solární ztrojnásobila produkci energie a snížila skleníkové plyny o 75 procent.