Klášter u Smíchova sloužil řeholnicím i poště. Teď tu točí HBO a vznikne v něm hotel

Klášter u Smíchova sloužil řeholnicím i poště. Teď tu točí HBO a vznikne v něm hotel
V 30. letech minulého století nechala tehdejší odnož československé pošty prostor zasklít, a tak vznikla nejsvětlejší místnost v celém klášteře. Klienti v ní ukládali a vybírali peníze, později ji zdobilo i malé poštovní letadlo.
Malby v kostele nebyly výsledkem jednotlivce (jako tomu bylo například v době renesance), vznikaly jako kolektivní dílo jeptišek, které výjevy obkreslovaly pomocí šablony.
V přízemí jsou architektonicky zajímavé prostory, například tato chodba nemá ani jeden roh.
Začátkem minulého roku objekt koupila realitní skupina Cimex, která má síť hotelů v Česku a zaměřuje se na investice do nemovitostí. Počáteční vklad do budovy, kterou dlouho nikdo nechtěl koupit, byl 353 milionů korun.
Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 11. 2021 6:00
Klášter svatého Gabriela s kostelem v Praze koupila začátkem minulého roku realitní skupina Cimex, která má síť hotelů v Česku a zaměřuje se na investice do nemovitostí. Stavbu u Smíchova odkoupila za 353 milionů korun ve v pořadí už třetí aukci České pošty. Prostor v něm pronajímá umělcům a filmařům na natáčení seriálů pro Netflix nebo HBO. Jednou z variant do budoucna je proměnit ho v hotel.

Klášter svatého Gabriela na pražském Smíchově koncem 19. století navrhli benediktinští mniši a je jednou z nejcennějších památek beuronského umění v Česku. Dívčí odnož řádu však v klášteře dlouho nepobyla. Po vzniku Československa ji z Prahy vyhnala protiněmecká nálada a dům získala tehdejší pošta. Po více než 100 letech je v plánu kulturní památce vrátit původní kouzlo a jednou z variant je využít ji jako hotel.

Některé hodnoty jsou v domě viditelné už teď, podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy