"Šmejdi" ve vaší rodině. Pomoc blízkému se může vymstít

Domácí Domácí
11. 5. 2013 14:00
Lidský "šmejd" může skrytě dřímat i ve vaší rodině. Probudí ho darovaný majetek
Synovi dám svůj dům, vnukovi vkladní knížku, vnučce budu platit úvěr...
Synovi dám svůj dům, vnukovi vkladní knížku, vnučce budu platit úvěr... | Foto: Isifa/Thinkstock

Plzeň - Staří lidé s oblibou na domnělém sklonku života rozdávají majetek svým blízkým. Chtějí jednak vše mít včas vypořádané a také se mnohdy mylně domnívají, že si tím "zaplatí" pozornost a vděk rodiny. Chyba lávky.

Neuvědomí si, že darováním majetku, ať již nemovitosti nebo financí, svým blízkým ztrácí možnost s ním volně nakládat. Neuvědomí si, že mohou o tyto finance či majetek přijít, nebo se budou muset o jeho navrácení bolestivě domáhat soudní cestou.

Oblíbeným trikem na babičku či dědečka je i jejich vmanipulování do podepsání smlouvy o telefonních službách či úvěru za někoho blízkého, nejčastěji syna, dcery či vnoučat.

Jak předejít rizikům bezmezné pomoci

Darování či půjčování majetku si vždy pečlivě promyslím (ošetřím písemnou smlouvou).

Nepodepisuji smlouvu (ani jiný dokument) za nikoho jiného, nezavazuji se k ničemu, co nebudu moci sám/sama plnit.

Vím, s kým sdílím domácnost (vím o dluzích a jejich splácení).

Pomáhám jen dle svých možností a s ohledem na vlastní potřeby.

Senioři si nemusí do důsledků uvědomovat, že jsou nyní povinni plnit všechny závazky vyplývající ze smlouvy.

Také sdílení společné domácnosti s blízkým, který má dluhy vymáhané exekučně, se může změnit v peklo.

Exekutor totiž může přijít tam, kde dlužník (osoba jim blízká) reálně bydlí, nikoli jen tam, kde má trvalé bydliště. V takovém případě by mohl chtít exekutor zabavit i majetek patřící rodinnému příslušníkovi, pokud dotyčný nedoloží jeho vlastnictví.

Nastěhujeme k dědovi podnájemníky

"Máte-li v úmyslu darovat majetek, dobře si promyslete, proč to děláte a jaké důsledky by to pro vás mohlo mít," zní základní poučka průvodce nejen pro seniory "Obezřetnost se vyplácí", kterou připravila společnost Člověk v tísni na objednávku plzeňského magistrátu.

Senioři jsou důvěřiví a nečekají, že zrada by mohla přijít od jejich nejbližších...
Senioři jsou důvěřiví a nečekají, že zrada by mohla přijít od jejich nejbližších... | Foto: Reuters

Málokterý senior rovněž ví, že v případě darování nemovitosti je možné nechat si u notáře zřídit tzv. věcné břemeno, které mu zajistí její doživotní užívání.

Jenže i to má háček a ten dobře někteří pragmatičtí potomci znají. Aby jim nemovitost i s tímto "břemenem" vynášela, pronajmou ji a bez uzardění nastěhují k dědovi cizí lidi.

"Proto je vhodné sjednat si vyjma věcného břemena také písemnou smlouvu, ve které bude přesně uvedeno, kdo a v jakém rozsahu může nemovitost užívat," radí příručka.

Půjčka či dar se vymáhají těžko

Pokud senior věc neuváženě daroval a nyní toho lituje, může se domáhat jejího navrácení. Tento proces je ale značně obtížný. Nemůžete-li se na dobrovolném vrácení daru dohodnout, musíte se obrátit na soud. Soudní řešení sporu však bývá nákladné a zdlouhavé.

Obdobná situace nastává při půjčování, ať již financí či majetku. V případě, že selže domluva, a osoba, které věc půjčili, ji nechce dobrovolně vrátit, zbývá jen soudní řešení sporu.

"Nezapomeňte však na to, že jste to vy, kdo musí doložit vlastnictví. Když zapůjčení nemůžete doložit písemně ani očitým svědectvím, je šance na navrácení vašeho majetku velmi malá," upozorňuje Člověk v tísni.

Nezainteresovaní lidé při pročítání zpráv o stařečcích podvedených svými příbuznými mohou kroutit hlavou nad jejich důvěřivostí. Jenže nevidí, jaké drama se mnohdy odehrává za zdmi jejich vlastního domu.

Blízcí se často dopouštějí na svých starších příbuzných fyzického či psychického násilí. Při takovémto teroru člověk odkývá cokoliv.

Jak zní hlavní rada Člověka v tísni? "Při pomáhání druhým nezapomínejte myslet také na sebe. Pomoc blízkému by pro vás nikdy neměla být ohrožující."

A také je dobré vědět, že i v případě teroru ze strany příbuzenstva může mít senior zastání. Stačí se obrátit třeba na Bílý kruh bezpečí, organizaci, která poskytuje odbornou, bezplatnou a diskrétní pomoc obětem a svědkům trestných činů.

 

Právě se děje

Další zprávy