Bratislava - Pokud by se bez nějakého partnera autoři projektu Návrat orla skalního do České republiky skutečně neobešli, pak je to Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.
Právě ze Slovenska totiž pocházejí mladí orli, kteří se vypouštějí v Moravskoslezských Beskydech.
Více o orlu skalním na Slovensku čtěte ZDE |
"Díky projektu Návrat orla se zachrání druhá mláďata, která budou vypuštěna do volné přírody, čímž dostanou šanci na přežití," vysvětluje Ján Korňan, ředitel Správy CHKO Kysuce a přední slovenský odborník na orly skalní.
"Ve svých hnízdech by z důvodů kainismu byla usmrcena starším sourozencem," shrnuje, proč Štátna ochrana prírody SK převzala nad česko-slovenským projektem patronát.
Na Slovensku žije v současné době kolem stovky párů "krále nebes". Celkem tu ochránci přírody napočítali asi 250 orlů skalních.
Majestátní dravci se vyskytují hlavně v horských oblastech Karpat od nadmořské výšky 800 metrů. A právě odtud pochází i "čeští" orli.
Pro "vývoz" mláďat do Česka se Slováci rozhodli mimo jiné proto, že se tak zvětší hnízdní areál orla skalního.
Kdo podporuje Návrat orla
- Mattoni:
"Orel je naším symbolem." - ZOO Ostrava:
"Podporujeme chovy i zvířata v přírodě." - CHKO Beskydy:
"Orel do Beskyd patří." - Aktuálně.cz
"Láká nás, co je unikátní." - Lesy ČR:
"Jsme pro druhovou pestrost." - Slovensko:
"Naši orli dostanou šanci na přežití."
"Orli se na Moravě vypouštějí ve vhodném prostředí, kde mají možnost trvalého osídlení a kde je velká pravděpodobnost, že dojde k založení nové populace," říká Ján Korňan.
"Návrat orla skalního navíc bude mít pozitivní dopad na ekosystémy Beskyd, kde vrcholový predátor tohoto druhu chybí."
Důležité je podle Korňana i to, že projekt byl oficiálně schválen jak českou, tak slovenskou stranou a pracují na něm kvalifikovaní odborníci. A že se díky němu ještě zintenzívní spolupráce mezi Českem a Slovenskem.
I když se při Návratu orla učí zejména Češi od Slováků, nové poznatky o orlech a jejich životě získávají i ostřílení "orlí" experti ze slovenských Karpat, kteří se tomuto kriticky ohroženému druhu věnují už léta.
"V neposlední řadě jsou pro nás důležité i osobní přátelské vztahy, které díky projektu Návrat orla skalního do České republiky vznikají," doplňuje ředitel CHKO Kysuce.