Sledujte s námi unikátní zápas, jak vrátit přírodě orly

ntq
13. 11. 2007 13:55
Evžen užíval svobody jen týden, hory ho nepřijaly
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách.
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách. | Foto: Tomáš Netočný

Evženův životopis

evža2

  • vylíhnul se letos na jaře v horách na Slovensku
  • v půlce června ho bouře smetla z hnízda, těžce si polámal křídla
  • začátkem července přivezli lidé zraněného orla do Bartošovic
  • dostal jméno Evžen a celé léto se léčil
  • v září a říjnu učil Petr Orel Evžena létat ČTĚTE ZDE
  • začátkem listopadu ho lidé vrátili přírodě ČTĚTE ZDE
  • v pátek 9. listopadu odvezli ochránci promočeného orla zpátky do Bartošovic

Beskydy - Celý týden prožil mladý orel Evžen na svobodě v Beskydech a zdokonaloval se v létání. Bylo to zapotřebí, protože přes léto si léčil polámaná křídla.

Příroda se mu však do cesty postavila i podruhé. Beskydy zasypaly přívaly mokrého sněhu s deštěm a peří mladého dravce ještě nebylo v takovém stavu, aby orel kompletně nepromokl. Letky ztěžkly a z létání nakonec nebylo nic.

Celý projekt Návrat orla zaznamenáváme on-line ZDE

Ornitologové v čele s Petrem Orlem Evžena celou dobu monitorovali. Nebylo to těžké, protože Evžen se pohyboval v kilometrovém okruhu kolem voliéry, takže signál jeho vysílačky byl pořád silný a zřetelný.

Zlomeniny nebo peří?

"Evžen si vedl skvěle. Každý den jsme ho sice přikrmovali, ale je důležité, že udělal obrovské pokroky v létání. Před vypuštěním, lítal jenom se sokolnickým postrojem stovky metrů. Teď se ve vzduchu udrží mnohem déle," řekl Petr Orel.

Léčení zlomených křídel vzalo orlovi spoustu energie a živin. Zlomeniny byly akutním ohrožením orlova života, a tak jim tělo dalo přednost před obnovou a vývojem leteckého peří. A právě peří ještě nebylo schopné ubránit se nepříznivému počasí a úplně provlhlo.

"U zdravých dospělých orlů dojde jen málokdy k promoknutí peří, tak jak se to stalo Evženovi. Tíha mokrého peří mu dokonale zabránila létat. Na zemi byl mladý orel snadnou kořistí, proto jsme jej v pátek odvezli z lesa zpátky do Bartošovic," vysvětlil Orel.

Nabyl nových zkušeností, výlet na svobodu mu prospěl

V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla.
V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla. | Foto: Enrico Gombala

Nicméně týdenní pobyt v přírodě dal Evženovi mnohem víc, než by se mohlo zdát. Lidé ze záchranné stanice v Barotšovicích s podobným scénářem počítali od začátku.

"Mladý orel výletem do hor určitě nic neztratil. Získal spousty zkušeností, dostal se na vzduch a pořádně si před zimou protáhl křídla,"  souhlasí Metoděj Macek, slovenský ornitolog z Malé Fatry, který polámaného Evžena v červnu našel.

"Žádná lepší alternativa pro něj neexistovala. Mohli ho sice nechat až do jara v Bartošovicích, avšak s rizikem, že si Evžen až příliš navykne na lidi a nikdy se pořádně létat nenaučí."

Nyní na Evžena čeká zima v bezpečí bartošovické voliéry. Jeho opatrovníci tam budou dělat všechno proto, aby do jara získal nové a odolnější peří. Přitom však s orlem budou v minimálním kontaktu, aby si na ně nezvyknul.

A Petr Orel plánuje, že koncem dubna 2008 opustí Evžen voliéru podruhé. Tentokrát snad už naposled.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy