Sledujte s námi unikátní zápas, jak vrátit přírodě orly

ntq
13. 11. 2007 13:55
Evžen užíval svobody jen týden, hory ho nepřijaly
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách.
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách. | Foto: Tomáš Netočný

Evženův životopis

evža2

  • vylíhnul se letos na jaře v horách na Slovensku
  • v půlce června ho bouře smetla z hnízda, těžce si polámal křídla
  • začátkem července přivezli lidé zraněného orla do Bartošovic
  • dostal jméno Evžen a celé léto se léčil
  • v září a říjnu učil Petr Orel Evžena létat ČTĚTE ZDE
  • začátkem listopadu ho lidé vrátili přírodě ČTĚTE ZDE
  • v pátek 9. listopadu odvezli ochránci promočeného orla zpátky do Bartošovic

Beskydy - Celý týden prožil mladý orel Evžen na svobodě v Beskydech a zdokonaloval se v létání. Bylo to zapotřebí, protože přes léto si léčil polámaná křídla.

Příroda se mu však do cesty postavila i podruhé. Beskydy zasypaly přívaly mokrého sněhu s deštěm a peří mladého dravce ještě nebylo v takovém stavu, aby orel kompletně nepromokl. Letky ztěžkly a z létání nakonec nebylo nic.

Celý projekt Návrat orla zaznamenáváme on-line ZDE

Ornitologové v čele s Petrem Orlem Evžena celou dobu monitorovali. Nebylo to těžké, protože Evžen se pohyboval v kilometrovém okruhu kolem voliéry, takže signál jeho vysílačky byl pořád silný a zřetelný.

Zlomeniny nebo peří?

"Evžen si vedl skvěle. Každý den jsme ho sice přikrmovali, ale je důležité, že udělal obrovské pokroky v létání. Před vypuštěním, lítal jenom se sokolnickým postrojem stovky metrů. Teď se ve vzduchu udrží mnohem déle," řekl Petr Orel.

Léčení zlomených křídel vzalo orlovi spoustu energie a živin. Zlomeniny byly akutním ohrožením orlova života, a tak jim tělo dalo přednost před obnovou a vývojem leteckého peří. A právě peří ještě nebylo schopné ubránit se nepříznivému počasí a úplně provlhlo.

"U zdravých dospělých orlů dojde jen málokdy k promoknutí peří, tak jak se to stalo Evženovi. Tíha mokrého peří mu dokonale zabránila létat. Na zemi byl mladý orel snadnou kořistí, proto jsme jej v pátek odvezli z lesa zpátky do Bartošovic," vysvětlil Orel.

Nabyl nových zkušeností, výlet na svobodu mu prospěl

V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla.
V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla. | Foto: Enrico Gombala

Nicméně týdenní pobyt v přírodě dal Evženovi mnohem víc, než by se mohlo zdát. Lidé ze záchranné stanice v Barotšovicích s podobným scénářem počítali od začátku.

"Mladý orel výletem do hor určitě nic neztratil. Získal spousty zkušeností, dostal se na vzduch a pořádně si před zimou protáhl křídla,"  souhlasí Metoděj Macek, slovenský ornitolog z Malé Fatry, který polámaného Evžena v červnu našel.

"Žádná lepší alternativa pro něj neexistovala. Mohli ho sice nechat až do jara v Bartošovicích, avšak s rizikem, že si Evžen až příliš navykne na lidi a nikdy se pořádně létat nenaučí."

Nyní na Evžena čeká zima v bezpečí bartošovické voliéry. Jeho opatrovníci tam budou dělat všechno proto, aby do jara získal nové a odolnější peří. Přitom však s orlem budou v minimálním kontaktu, aby si na ně nezvyknul.

A Petr Orel plánuje, že koncem dubna 2008 opustí Evžen voliéru podruhé. Tentokrát snad už naposled.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy