Sledujte s námi unikátní zápas, jak vrátit přírodě orly

ntq
13. 11. 2007 13:55
Evžen užíval svobody jen týden, hory ho nepřijaly
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách.
Evžen se na svůj výlet do přírody připravoval ve voliéře přímo v horách. | Foto: Tomáš Netočný

Evženův životopis

evža2

  • vylíhnul se letos na jaře v horách na Slovensku
  • v půlce června ho bouře smetla z hnízda, těžce si polámal křídla
  • začátkem července přivezli lidé zraněného orla do Bartošovic
  • dostal jméno Evžen a celé léto se léčil
  • v září a říjnu učil Petr Orel Evžena létat ČTĚTE ZDE
  • začátkem listopadu ho lidé vrátili přírodě ČTĚTE ZDE
  • v pátek 9. listopadu odvezli ochránci promočeného orla zpátky do Bartošovic

Beskydy - Celý týden prožil mladý orel Evžen na svobodě v Beskydech a zdokonaloval se v létání. Bylo to zapotřebí, protože přes léto si léčil polámaná křídla.

Příroda se mu však do cesty postavila i podruhé. Beskydy zasypaly přívaly mokrého sněhu s deštěm a peří mladého dravce ještě nebylo v takovém stavu, aby orel kompletně nepromokl. Letky ztěžkly a z létání nakonec nebylo nic.

Celý projekt Návrat orla zaznamenáváme on-line ZDE

Ornitologové v čele s Petrem Orlem Evžena celou dobu monitorovali. Nebylo to těžké, protože Evžen se pohyboval v kilometrovém okruhu kolem voliéry, takže signál jeho vysílačky byl pořád silný a zřetelný.

Zlomeniny nebo peří?

"Evžen si vedl skvěle. Každý den jsme ho sice přikrmovali, ale je důležité, že udělal obrovské pokroky v létání. Před vypuštěním, lítal jenom se sokolnickým postrojem stovky metrů. Teď se ve vzduchu udrží mnohem déle," řekl Petr Orel.

Léčení zlomených křídel vzalo orlovi spoustu energie a živin. Zlomeniny byly akutním ohrožením orlova života, a tak jim tělo dalo přednost před obnovou a vývojem leteckého peří. A právě peří ještě nebylo schopné ubránit se nepříznivému počasí a úplně provlhlo.

"U zdravých dospělých orlů dojde jen málokdy k promoknutí peří, tak jak se to stalo Evženovi. Tíha mokrého peří mu dokonale zabránila létat. Na zemi byl mladý orel snadnou kořistí, proto jsme jej v pátek odvezli z lesa zpátky do Bartošovic," vysvětlil Orel.

Nabyl nových zkušeností, výlet na svobodu mu prospěl

V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla.
V sokolnickém postroji a náruči Petra Orla. | Foto: Enrico Gombala

Nicméně týdenní pobyt v přírodě dal Evženovi mnohem víc, než by se mohlo zdát. Lidé ze záchranné stanice v Barotšovicích s podobným scénářem počítali od začátku.

"Mladý orel výletem do hor určitě nic neztratil. Získal spousty zkušeností, dostal se na vzduch a pořádně si před zimou protáhl křídla,"  souhlasí Metoděj Macek, slovenský ornitolog z Malé Fatry, který polámaného Evžena v červnu našel.

"Žádná lepší alternativa pro něj neexistovala. Mohli ho sice nechat až do jara v Bartošovicích, avšak s rizikem, že si Evžen až příliš navykne na lidi a nikdy se pořádně létat nenaučí."

Nyní na Evžena čeká zima v bezpečí bartošovické voliéry. Jeho opatrovníci tam budou dělat všechno proto, aby do jara získal nové a odolnější peří. Přitom však s orlem budou v minimálním kontaktu, aby si na ně nezvyknul.

A Petr Orel plánuje, že koncem dubna 2008 opustí Evžen voliéru podruhé. Tentokrát snad už naposled.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy