Unikátní projekt na záchranu orlů. Sledujte ho on-line

Ondřej Netočný, red
31. 12. 2008 12:30
O čtvrté mládě se na Slovensku v Zázrivé starala jiná orlice.
O čtvrté mládě se na Slovensku v Zázrivé starala jiná orlice. | Foto: CSOPNJ

Zázrivá/Bartošovice/Beskydy - Projekt Návrat orla skalního do České republiky je v mnoha ohledech unikátní. Na české nebe má vrátit živočišný druh, který tu naposledy hnízdil před sto lety.

Zajímá vás, co se právě teď s orly v Beskydech děje? Nebo to, kdy se na Slovensku zjistilo, že se začala líhnout mláďata pro Česko? Nebo kdy se ze slovenských orlů stali - díky převozu mláďat přes hranice - orli "čeští"?

Během našeho zapojení do projetku vzniklo o orlech také několik videoreportáží. Jejich seznam najdete ZDE!

Na Aktuálně.cz můžete sledovat on-line zpravodajství událost za událostí (nejnovější zpráva je zařazena vždy jako první).

10. října 2008

Foto: Enrico Gombala

Orlí čtveřice už je na svobodě více než 2 měsíce. Za tu dobu se všichni čtyři mladí dravci otrkali natolik, že teď už podnikají výlety daleko za hranice území, ve kterém byli v srpnu vypuštěni. Z malých výletů, které nebyly delší než několik kilometrů, se teď stanou dlouhé potulky po širokém okolí Beskyd, na které už současné rádiové vysílačky nestačí. Na řadu přichází Jakubův satelit. „Na přelomu září a října nastal velký zlom v chování mladých orlů. Dnes jsou více plaší a své zálety podnikají mnohem dál od míst, kde jsme je vypustili," vysvětlil ornitolog a šéf projektu Návrat orla Petr Orel.

28. srpna 2008

Nakonec ji Petr Orel a Lubomír Peške opravili.
Nakonec ji Petr Orel a Lubomír Peške opravili. | Foto: Petr Sznapka

Projekt Návrat orla skalního do Beskyd zaznamenal první ztrátu. Ornitologové totiž minulý týden našli v lese nedaleko vypouštěcí voliéry mrtvé tělo orlího samce Evžena. Evžen byl vypuštěn letos v srpnu, přestože žil už rok v zajetí v bartošovické záchranné stanici, kde se léčil ze svých zranění. Podle ornitologů byl před vypuštěním ve výborném stavu. „Nebylo na co čekat. Byl rok a půl starý, stoprocentně vybavený. Kdyby v zajetí zůstal ještě déle, pouze by mu to uškodilo," vysvětlil slovenský ornitolog Metoděj Macek. Pitva, která byla provedena, však nepoukázala na žádnou příčinu dravcovy smrti.

8. srpna 2008

Orel Jakub se satelitní vysílačkou se jako první odhodlal a vystartoval z voliéry.
Orel Jakub se satelitní vysílačkou se jako první odhodlal a vystartoval z voliéry. | Foto: Petr Sznapka

Na české nebe se vrátilo 5 orlů skalních. Isabela, Charile, Jakub, Kika a Evžen už si užívají první hodiny na svobodě. První se do světa podíval orlí samec Jakub, kolem desáté dopoledne. Na svých zádech nese satelitní vysílačku, která ornitologům podá informaci, kde se Jakub přesně nachází. Každé dva dny, ať je kdekoliv. Druhý se odvážil roční Evžen, který se rok potýkal zraněními. Jako třetí vylétla do světa samice Kika. K letošní generaci se připojila až začátkem července ve vypouštěcí voliéře, protože celé jaro strávila v ornitologické stanici na Malé Fatře, kde se jí adoptivní matkou stala letos postřelená orlice.

7. srpna 2008

Kroužkování orlího mláděte. Teprve dva měsíce starý orel má už mohutné pařáty. Brzy se stanou hlavním nástrojem k lovu
Kroužkování orlího mláděte. Teprve dva měsíce starý orel má už mohutné pařáty. Brzy se stanou hlavním nástrojem k lovu | Foto: Enrico Gombala

Ornitologové a autoři projektu dokončují poslední přípravy, aby mohli novou generaci mladých orlů vypustit už zítra. Mladí orli Charlie, Jakub a Isabela si na hory, ve kterých budou žít, zvykají už týdny. Minulý pátek se ale v plné voliéře našlo místo i pro samce Evžena, který se jako zázrakem dostal ze všech svých zranění a je plně připraven na vypuštění do hor. Ještě koncem května mu přitom nikdo nedával velké naděje. Ornitologové až dosud své orly monitorovali pouze pomocí rádiových vysílaček s omezeným dosahem. Teď však jeden z mladých orlů dostane vysílačku satelitní, s níž ho bude možné najít všude na světě.

13. července 2008

Orlice Kika je nejstarší z letošních mláďat. V lesní voliéře roztahuje křídla
Orlice Kika je nejstarší z letošních mláďat. V lesní voliéře roztahuje křídla | Foto: Enrico Gombala

Krátké období v péči lidí v Bartošovické záchranné stanici skončilo. Tři mladí orli se vydali na další část své cesty, tentokráte naposledy v péči lidí. Tým Petra Orla přepravil tři mladé dravce, Isabelu, Charlieho a Jakuba, do takzvané vypouštěcí voliéry v Beskydech. Tři mláďata ještě doplnila samice Kika, kterou přivezl ornitolog Metoděj Macek přímo ze Slovenska, kde byla v péči adoptivní orlí matky, podobně jako mláďata v Bartošovicích. Ve voliéře si teď budou všichni čtyři společně zvykat na život v přírodě asi do půlky srpna, kdy je ornitologové pustí definitivně na svobodu.

22. května 2008

Foto: Ondřej Netočný

Na horách středního Slovenska se vylíhla nová generace orlů skalních. Čtyři mladé dravce z hnízd vzápětí odnesli ornitologové. Teď žijí v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku. "Letos byla naše práce mnohem složitější než v předchozích letech. Loni a předloni pro nás nebyl problém najít vhodná hnízda. Zato teď jsme v nich nalézali většinou jen jedno mládě a někdy dokonce žádné," postěžoval si slovenský ornitolog Miloš Majda, který mláďata pro Česko na Slovensku vybíral.

21. března 2008

Foto: Aktuálně.cz

Přestože je první jarní den, orlí voliéra uprostřed Beskyd je obsazená. Obvykle hostí mladé orly pouze v červenci. Teď si tu orlice Hanka zvyká na horské prostředí. Po neúspěchu při jejím prvním vypuštění dostala novou šanci - přes zimu zhubla, a ornitologové ji tak mohli s klidným svědomím vrátit zpět do lesa. "Teď je na tom dokonce ještě lépe, než když jsme ji loni v srpnu pouštěli poprvé. Tehdy byla víc mládětem než dospělým orlem, přes zimu jí ale zatvrdlo peří, a stalo se tak odolnějším vůči větru i dešti," řekl ornitolog Otakar Závalský. Po třech měsících s lidmi se Hanka konečně dočkala, po otevření voliéry okamžitě zmizela za protějším kopcem.

20. ledna 2008

Orel skalní
Orel skalní | Foto: BBC

"Všechno zatím probíhá podle plánu a do cesty nám naštěstí nevstoupily žádné komplikace. Hanka docela rychle zhubla a Evženovo peří dorůstá tak, jak má, takže se oba orli mohou na svobodu podívat už zanedlouho," informoval z Bartošovic ornitolog Jan Kašinský. Podle plánů by se Hanka měla do přírody znovu vrátit v únoru, Evžen pak začátkem dubna. Vše ale záleží na počasí, které pro oba nezkušené orly hraje obrovskou roli. Vždyť orel Evžen létal po Beskydech necelý týden a Hanka si hor užila jen dva měsíce, než ji chytil do sklopcové pasti člověk ve Starých Hamrech. Ve voliéře, kde teď oba jsou, se přísně omezuje jejich kontakt s lidmi. Ti se tam ukazují jen v nejnutnějších situacích tak, aby Evžen s Hankou neztratili svou přirozenou plachost.

1. prosince 2007

Foto: Martin Žucha

Je to už téměř týden co se znovunalezená Hanka vrátila ze svého vězení ve Starých Hamrech zpět do Bartošovic. Ornitologové konstatovali, že sice člověk, který Hanku chytil, orlici nijak fyzicky neublížil, i přesto však způsobil obrovské škody. "Hanku krmil zpravidla přímo z ruky, často na ní mluvil a hladil ji. Není divu že za dva měsíce přibrala dvě kila," řekl Jan Kašinský, z bartošovické stanice. Orlice je teď ve velké voliéře společně s Evženem a Dynou, kde drží přísnou dietu. Podle Kašinského si však na člověka nezvykla tak, aby její návrat do přírody nebyl možný. Muž ze Starých Hamrů může být zatím klidný. Musí se totiž prokázat, že Hanku držel bez náhlašení více než čtyři týdny. To by mohli potvrdit svědci, jenže žadní se ještě nenašli.

27. listopadu 2007

V této voliéře strávila Hanka téměř dva měsíce.
V této voliéře strávila Hanka téměř dva měsíce. | Foto: Jan Kašinský

Celé dva měsíce pokládali ornitologové orlici Hanku za mrtvou. Na konci září ztratili signál její vysílačky a vydali se jí hledat do kopců kolem Starých Hamrů v Beskydech. Po dlouhém a náročném půzkumu našli Hančinu vysílačku uprostřed liščí nory. Mikroskop ukázal, že teflonové pásky, které držely vysílačku na orlici, přehryzaly zuby. Nyní se však ukázalo, že celou Hančinu smrt zinscenoval muž ze Starých Hamrů, který Hanku chytil do sklopce a celou dobu ji držel v provizorní voliéře. Orlice si na něj zvykla, díky překrmování přibrala a naopak odvykla létání, takže její zpětné začlenění so přírody bude těžké.

13. listopadu 2007

Foto: Tomáš Netočný

Evžen se ve volné přírodě dlouho nezdržel. Jeho tělo se půl roku vypořádávalo se složitými zlomeninami křídel a všechny živiny putovaly do kostí a svalů, které jsou pro orla nejdůležitější. Avšak nedostatek živin se projevil v nedokonalém peří, které v deštivém a studeném počasí tohoto týdne promoklo. Promočený Evžen pak nemohl lítat a jenom smutně poskakoval po zemi v lese kolem voliéry. Na zemi byl snadnou kořistí lišek nebo jiných predátorů, a tak jej ornitologové pomocí vysílačky našli a odvezli zpět do Bartošovic. Odborníci se však shodují, že mladému orlovi pobyt v přírodě jednoznačně prospěl.

5. listopadu 2007

Foto: Tomáš Netočný

Nadešel den, kdy se ornitologové rozhodli vrátit Evžena horám. Před čtvrtou odpoledne už přitom na hřebeny Beskyd padala mlha, drobně pršelo a začalo se stmívat. Ještě dvacet minut a první Evženův let na svobodě by už nebylo možné nafilmovat. Pokud by se ovšem za soumraku vůbec odhodlal roztáhnout křídla a letět.Nejdříve dravec klouzal vzduchem jen několik metrů nad strání. Když však terén pod ním klesl prudce do údolí, díval se Evžen z výšky na vrcholky stromů. Překvapený tím prostorem trochu znejistěl a vychýlil se na stranu. Brzy však let srovnal a bezpečně doplachtil do koruny vysokého smrku.

28. října 2007

Foto: Enrico Gombala

Orel Evžen se uzdravil. Půl roku poté, co jej ochranáři našli se zlámanými křídly ve slovenských horách, se mladý orel chystá na nebe. Celý podzim se učil létat pomocí sokolnického postroje, který mu ornitologové oblékali. Za ten jej přivázali a umožnili tak Evženovi lety v okruhu stovek metrů. Podle Petra Orla už je natolik silný a letuschopný, aby se v přírodě uchytil a přežil zimu. V úterý na něj čeká připevnění vysílačky, to se stane ještě v Bartošovicích. Poté Evžena odvezou do voliéry v Beskydech odkud by měl vyletět koncem příštího týdne.

9. října 2007

Foto: Petr Orel

Šéf projektu, Petr Orel, dnes oznámil, že jedna z letošních orlic, Hanka, je po smrti. Od 22. září ochranáři nezachytili signál její vysílačky, pustili se proto tedy do jejího hledání. Ani orlici, ani její ostatky už však nenašli. Po pátrání v deštivém počasí a komplikovaném terénu centrálních Beskyd nalezli pouze její vysílačku. Ležela v koutě liščí nory. Hanka si pravděpodobně za svou kořist vybrala právě lišku. Vzhledem ke svému mládí a nedostatku zkušeností však lov nepřežila.

30. září 2007

Foto: Petr Orel

V posledních dnech se výrazně lepší zdravotní stav Evžena - orlíka, který zatím nemohl být vypuštěn do volné přírody kvůli zlomenému křídlu. Podle ošetřovatelů stále rehabilituje, ale začíná už létat a vypadá to s ním velmi nadějně. Pokud to tak bude pokračovat dál, mohl by se i on už za měsíc vznést na otevřené nebe. Ochránci dovezli Evžena do Bartošovic ze Slovenska v polovině července poté, co po velkých problémech zemřel orík Emil. Křídlo si zlomil po pádu z hnízda při vichřici.

27. září 2007

Foto: Petr Orel

Šestnáct dnů neměli ošetřovatelé o Hance žádné zprávy. Až v sobotu se konečně podařilo zachytit signál z její vysílačky. Ukázalo se, že je v oblasti mezi Smrkem a Lysou horou. Včera ji pak ochránci díky vysílačce našli znovu a na zcela jiném místě, takže je v pořádku a může létat. Hanka buď byla celou tu dobu v hlubokém údolí, nebo musela doletět někam hodně daleko. Pro druhou verzi mluví fakt, že ochránci nezachytili od orlice žádný signál, ani když ji hledali letadlem.

13. září 2007

Foto: Petr Orel

Orlice Hanka je "nezvěstná". Ošetřovatelé už týden z její vysílačky nezachytili žádný signál, nemají o ní žádné zprávy. Jak ale říkají, nic není ztracené. Hanka může být klidně v blízkém okolí, třeba za kopcem, kde není signál, a našla kus uhynulé zvěře, takže ani nemá potřebu létat si pro připravenou potravu. Zbylé dvě orlice kontrolovali ochránci naposledy včera a vše je v pořádku. Létají už přes pět kilometrů daleko od místa, kde byly vypuštěny.

29. srpen 2007

Foto: Petr Orel

Čtrnáct dnů poté, co orlice Gabča, Hanka i Filoména opustily voliéru, hlásí ošetřovatelé z Bartošovic: Vše je v naprostém pořádku, orlíci nám dělají radost. Let všichni zvládli na sto procent, berou si připravenou potravu. Dolétnou zatím zhruba kilometr od vypouštěcího místa, už i kroužili. Podle ochranářů je velké plus, že jsou letošní mláďata více plachá než ta loňská, navíc jsou i víc potichu a nedávají o sobě tolik vědět. A tak vyfotit je - to je teď trochu problém. Ošetřovatelé také zaznamenali, že se kolem orlic potuluje David, který se do přírody vrátil vloni.

16. srpna 2007

Foto: Petr Orel

Hned brzy po ránu hlásí pracovníci ze Záchranné stanice v Bartošovicích, že i zbylé dvě orlice opustily voliéru. "Zbylé ctěné dámy opustily vypouštěcí zařízení dnes ráno, Filoména vylétla v 6.45 a Hanka v 6.47," uvedl Petr Orel, který má celý projekt návratu orla skalního na starosti.

Podařilo se tak na volné nebe vrátit tři mladé orlice, orel Evžen si dosud léčí zlomená křídla a do přírody bude vypuštěn nejspíše začátkem října.

15. srpna 2007

Nastal den "D". Výplet, bráníci Filoméně, Gabče a Hance vznést se na otevřené nebe, byl odstraněn. Mladí orli ovšem váhali vydat se na svobodu. Teprve po hodině a půl se odvážila první z nich: Gábina. Zbylé dvě zůstaly až do večera v bezpečí svého umělého hnízda, které považují za své rodiště a teritorium. Může to trvat i několik dnů, než se orlice rozhodnou a vyrazí do povětří.

Pusťte si původní videoreportáž a podívejte se, jak klíčový okamžik celého projektu probíhal.

10. srpna 2007

Třem samicím - Filoméně, Gabče a Hance - zbývá posledních pět dní v zajetí. Za tři dny dostanou vysílačky, které budou vysílat signál čtyři až šest let, a za další dva dny vzlétnou do volné přírody z vypouštěcí voliéry.

Tam mladí orli strávili měsíc - společnost jim dělal orel Evžen a starší samice Dina. Evžen však ještě léčí zlomená křídla a do přírody bude vypuštěn za nejméně dva měsíce. Dinu, samici starou 35 let, před patnácti lety někdo postřelil a od té doby nemůže lítat: "Mohla ale mladé orli učit - lovit, jak škubat potravu, je toho spousta," říká Petr Orel, vedoucí projektu, který má dravce vrátit do volné přírody.

Mladí orli dospěli, ztratili poslední zbytky prachového peří, ve voliéře intenzivně trénují křídla. Evidentně se začínají těšit na život ve volnosti

2. srpna 2007

Foto: Petr Čolas

Projekt Návrat orla skalního do České republiky slaví výročí - přesně před rokem byli vypuštěni první čtyři orli. Voliéru v okrajové části Beskyd tehdy opustily tři samice, na volné nebe vzlétl též jeden samec. Mají za sebou tedy roční pobyt v přírodě. Všichni orli svobodu zvládli "na jedničku". Potíže měla jen samice Anči, která byla koncem listopadu loňského roku  postřelena. Po nezbytném pobytu v záchranné stanici byla počátkem letošního května úspěšně vypuštěna.

27. července 2007

Foto: Petr Čolas

Proběhlo pravidelné monitorování čtyř orlů, kteří byli vráceni do přírody před rokem. Signály z vysílaček samic Cecilky a Babky byly jasně zachyceny z Lysé hory, později se podařilo zaznamenat výrazný signál Davida a slabý signál samice Anči. Orli se již nezdržují pospolu, všichni se však v daných termínech nacházeli v Beskydách, respektive v jejich okrajových částech. Nejvzdálenější zálet jednoho z vypuštěných orlů byl zaznamenán ve Vysokých Tatrách. Ptáci jsou pravidelně monitorováni pomocí radiotelemetrie ze země a občas i ze vzduchu, z letadla.

19. červenec 2007

Foto: J. Kašinský

Všechna mláďata byla převezena do vypouštěcí voliéry v Beskydech. Ve voliéře je s nimi i samice Dina i nové mládě Evžen. Oba však budou den či dva před vypouštěním ostatních odvezeni zpátky do záchranné stanice. Evžen, který si polámal křídla, když vypadl z hnízda, totiž musí ještě rehabilitovat. Zbylá mláďata už nyní vůbec nepřicházejí do kontaktu s člověkem. Krmeni jsou přes kryté krmící otvory. Ošetřovatelé pouze monitorují jejich chování ve voliéře přes pozorovací otvory. Mláďata budou až do vypuštění čtyřiadvacet hodin denně střežena.

17. červenec 2007

K monitoringu mláďat v Zázrivé patří i jejich vážení ve speciální síťce.
K monitoringu mláďat v Zázrivé patří i jejich vážení ve speciální síťce. | Foto: Petr Čolas

Místo orlíka Emila, který před dvěma týdny zemřel, bylo do Záchranné stanice v Bartošovicích převezeno ze Slovenska další mládě orla skalního - Evžen. Ten ke konci června vypadl při vichřici z hnízda. A ani jemu se nevyhnuly problémy. Při pádu si totiž zlomil obě křídla a ještě na Slovensku byl operován. Ošetřovatelé mu teď vytáhli všechny fixační dráty. Ani tato operace nebyla jednoduchá a znamenala další těžký traumatický zásah do organismu. Je však šance, že mládě zhruba měsíční rehabilitaci zvládne a bude vypuštěno společně s ostatními mláďaty nebo o něco později. Složení mláďat je tedy stejné jako v roce 2006 - tři samice a jeden samec.

16. červenec 2007

Mládě se musí do síťky vkládat pomalu a opatrně.
Mládě se musí do síťky vkládat pomalu a opatrně. | Foto: Petr Čolas

Mláďata orlů skalních jsou nezaměnitelně označena. Ošetřovatelé je okroužkovali, aplikovali jim mikročip a odebrali krev na analýzu DNA. Orlíci se potom i vážili a konečně dostali i svá jména. Největší je Filoména. Ta váží čtyři kila. Hned za ní je Hanka s hmotností 3,9 kilogramu a pak Gabriela s 3,8 kilogramu. Nejstarší mládě - Emil - zemřel. Tento týden již budou mladí orli převezeni do vypouštěcí voliéry v Beskydech.

4. červenec 2007

Jednomu z orlích mláďat, které mělo být vypuštěno v Beskydech, uvízl v krku cizí předmět. Zemřelo
Jednomu z orlích mláďat, které mělo být vypuštěno v Beskydech, uvízl v krku cizí předmět. Zemřelo | Foto: ČSOP Nový Jičín

Měsíc před vypuštěním mláďat orla skalního do přírody v Beskydech přichází špatná zpráva. Nejstarší orlík - přezdívalo se mu "E" - zemřel. Po velkých problémech s odumřelou tkání na jazyku, která tlačila na dýchací trubici, mu selhalo trávení. Nepomohly operace, nové léky ani umělá výživa. Ještě ráno ošetřovatelé věřili, že se zranění na jazyku vyléčilo, vrásky jim dělalo pouze vole, kde byly nestrávené zbytky potravy z večera. Jeden problém vyřešili, další však přišel. Mláděti se zhroutil trávicí systém.

27. červen 2007

Jedno z mláďat po převozu do moravských Bartošovic u náhradní matky Diny.
Jedno z mláďat po převozu do moravských Bartošovic u náhradní matky Diny. | Foto: Petr Čolas

Mládě G je již zcela v pořádku a ošetřovatelé mu pomalu vysazují léky. Velké problémy však začalo mít to nejstarší - orlík E. Už od převozu ze Slovenska občas nezvykle chrčel a pískal. Nyní ošetřovatelé zjistili proč. V kořeni jazyka měl zapíchnuté ostré cizí těleso. Dostalo se mu tam pravděpodobně při krmení. Tkáň na jazyku mu postupně odumírala, špatně se odlučovala a tlačila přímo na dýchací trubici. Mládě už má za sebou dvě operace, zítra ho čeká další. Stále však není vůbec jisté, jestli se ho podaří zachránit. Musí se krmit násilím.

12. červen 2007

Pro mláďata v Zázrivé nachystali provizorní hnízdo z větviček
Pro mláďata v Zázrivé nachystali provizorní hnízdo z větviček | Foto: Petr Čolas

Po dvanácti dnech se mláděti G opět vrátila motorická porucha. Dokonce mělo slabý epileptický záchvat. Od té doby se u něj objevují nekoordinované pohyby častěji - stále zaklání hlavu nebo se přetáčí na záda. Ošetřovatelé společně s veterináři zkoušejí, co se dá. Přidávají ;B vitamíny. Nic však zatím nepovažují za ztracené. Zbylá tři mláďata rostou jako z vody. Střídají se u Diny a vyvíjejí se stejně, jako by tomu bylo ve volné přírodě.

28. květen 2007

Mládě orla skalního po odebrání z hnízda na Slovensku
Mládě orla skalního po odebrání z hnízda na Slovensku | Foto: Petr Čolas

Zdravotní stav mláděte G, které několik dní trpělo vážnou a na první pohled viditelnou motorickou poruchou, se začíná zlepšovat. Poprvé od převozu do Česka (uplynulo od něj 8 dní) to vypadá, že přežije. A že bude moci být - spolu se zbylými třemi mladými orly - v srpnu vypuštěno v Beskydech. V pořádku se zdají být i ostatní. Fakt, že u náhradní matky strávili relativně málo času, se u nich zatím nijak negativně neprojevil.

21. - 27. květen 2007

Mláďata se od sebe liší velikostí. Záleží, kdy přesně se vylíhla.
Mláďata se od sebe liší velikostí. Záleží, kdy přesně se vylíhla. | Foto: Petr Čolas

U jednoho z mláďat se začínají objevovat velké zdravotní problémy. Ošetřovatelé o něj - pracovně se mu zatím říká "G", protože jména orli ještě nemají - celý týden intenzivně pečují. G trápí už od převozu ze Slovenska výrazné motorické poruchy: vytáčí hlavu ze strany na stranu a přetáčí ji až na záda.

Aby mládě přežilo, je třeba změnit režim přikládání zbylých mláďat pod samici Dinu. G má přednost a tráví u Diny denně 12 hodin.

Na pomoc přichází i veterinární lékař bartošovické stanice s injekční aplikací B6.

20. květen 2007, odpoledne

Orlí samice Dina krmí v Záchranné stanici v Bartošovicích jedno z "adoptovaných" mláďat.
Orlí samice Dina krmí v Záchranné stanici v Bartošovicích jedno z "adoptovaných" mláďat. | Foto: J. Kašinský

Mláďata orlů skalních dorazila na Moravu. Nastává jeden z klíčových momentů projektu: čeká se, zda samice orla skalního Dina, která kvůli trvalým následkům zranění žije ve stanici v Bartošovicích, přijme za svá ("adoptuje") dovezená mláďata. V 15.30h pokládají lidé ze stanice na hnízdní plošinu v její voliéře dvě nejmladší mláďata. Dina neváhá: během třiceti vteřin začíná mláďata zahřívat. A po hodině je i poprvé krmí.

20. květen 2007, dopoledne

Těsně před převozem čtyř orlích mláďat ze Slovenska do Česka
Těsně před převozem čtyř orlích mláďat ze Slovenska do Česka | Foto: Petr Čolas

Od odebrání nejmladšího orlího mláděte z hnízda v Karpatech uplynul pouhý jeden den. Do záchranné stanice ve slovenské Zázrivé, kterou provozuje Metoděj Macek a kde mláďata čekají na převoz do Česka, přijíždí experti z moravských Bartošovic. Mláďata v krabici z kartonu nakládají do osobního auta a převážejí je přes hranice na sever Moravy, do bartošovické Záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Květen 2007

Foto: Aktuálně.cz

V Moravskoslezských Beskydech, konkrétně v lokalitě, kde se orli mají vypouštět, se rozbíhají přípravy. Opravuje se vypouštěcí voliéra, která tu stojí od loňského roku. V těžkém terénu budují lidé z Bartošovic a okolí pozorovatelnu, ze které bude možné pořídit unikátní filmové a fotografické záběry orlů skalních. Autoři projektu z ČSOP Nový Jičín podávají na úřady podnět na vyhlášení přechodně chráněné plochy, aby mohli v lokalitě ovlivňovat případný nežádoucí pohyb turistů.

13. květen 2007

Na stavbu hnízd orli používají suché větve.
Na stavbu hnízd orli používají suché větve. | Foto: www.orolskalny.sk

Z jednoho z předem vytipovaných hnízd ve slovenských Karpatech, kde se objevila dvě snesená vejce, bylo odebráno první ze čtyř letošních orlích mláďat pro Česko. Do týdne pak k prvnímu mláděti přibyla další tři (14., 17. a 19. května). Pokud by mláďata v hnízdech zůstala, pravděpodobně by nepřežila. U karpatské populace orla skalního se totiž projevuje tzv. kainismus: dříve vylíhnuté mládě většinou zabije svého mladšího sourozence.

Březen - duben 2007

Foto: Aktuálně.cz

Odborníci ze slovenské Štátne ochrany prírody a krajiny Metod Macek, Ján Korňan a Miloš Majda začínají kontrolovat hnízda orlů skalních na Slovensku. Na starosti mají kolem padesáti hnízdních párů. Jejich úkolem je zjistit, které hnízdo je obsazené (páry mají zpravidla 2 až 3 hnízda, která střídají) a zda orli vůbec zahnízdili. Ačkoliv se celkový počet párů na Slovensku odhaduje na zhruba sto, ročně vyvádí jen asi 35 mladých.

 

Právě se děje

Další zprávy