Čtvrť s možná nejkrásnějšími vilami v Praze. Proč je Bubeneč tak výjimečný?

31. 10. 2021 10:40
V roce 1904 byl Bubeneč povýšen na město a roku 1922 připojen k Velké Praze. V okolí se nachází známé vily z konce 19. a počátku 20. století. Ve vile ve Slavíčkově ulici bydleli bratři Suchardové, významní čeští sochaři. Podívejte se na reportáž, kterou připravil historik architektury Zdeněk Lukeš.
TV Architect - Bubeneč a Slavíčkova ulice | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Nedlouhá Slavíčkova ulice ve vilové části Bubenče ukrývá pozoruhodné stavby. Na sklonku předminulého a na začátku minulého století tu vznikla řada cenných vil navržených předními českými architekty. Patří mezi ně neorenesanční domy Rudolfa Koukoly, rodinný dům profesora Jana Kouly nebo dvě vily sochařů Suchardových. Tu novější z nich na nároží Suchardovy ulice se sousedním ateliérem navrhl slavný Jan Kotěra ve stylu nastupující moderny.

Suchardova vila představuje jeden z nejvýznamnějších počinů Jana Kotěry té doby:

Cenné jsou i domy malíře a architekta Karla Vítězslava Maška. Jeho vila v sobě skrývá části svatovítské katedrály. Za pozornost stojí také Náhlovského vila významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče v secesním stylu s motivy lidové architektury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy