reklama
 
 

Skaut z fotky: Na Palachově pohřbu nesli studenti státní vlajky, tak jsem zdravil

Aktualizováno 17. 1. 2019 20:38
V souvislosti s padesátým výročím smrti Jana Palacha vyvěsila organizace Junák - český skaut prosbu o pomoc s hledáním neznámého chlapce na fotografii z Palachova pohřbu. Mezi skauty totiž byla hodně populární, protože na ní ten hledaný kluk vzdává čest třemi zdviženými prsty, tedy skautským pozdravem.

Mnohé oddíly dobře znají ten snímek z nástěnky či zdi své klubovny. Mnoho světlušek či vlčat se právě díky této fotce dozvědělo o tom, kdo to byl Jan Palach. 

Sdílení výzvy "Hledá se skaut z fotky!" probíhalo velice živelně a již během pondělí začaly chodit první reakce. 

"V úterý ráno, na základě fotky a výzvy v deníku Metro, nám volali hned dva spolužáci ze základní školy na Praze 7, že pana Vladimíra poznali. Postupně se ozvali další lidé, včetně kolegy z práce, manželky a třetího spolužáka," líčí mluvčí skautů Barbora Trojak.

Skauti se hned s panem Vladimírem spojili po telefonu, ve středu ho navštívili.

"Měl pro nás připravený i svůj malý archiv se skautskými vzpomínkami. Zájmem médií byl dost překvapený," vypráví mluvčí. "A my jsme zase překvapení, že záhada byla tak rychle vyřešena," dodává.

Vladimír bydlel v Praze 7,  v roce 1968 se stal vodním skautem v přístavu Šestnáctka v Praze 4.

Palachův příběh ve skautech velmi zarezonoval, takže jejich účast na pohřbu byla hojná. Také pro rodinu pana Vladimíra byla  účast samozřejmostí. Tatínek vzal jeho a staršího syna do uličky mezi Rudolfinem a Právnickou fakultou a zde čekali na smuteční průvod.

"Stáli jsme tam dlouhou dobu a najednou se smuteční průvod objevil zpoza rohu a šel směrem k nám. V jeho čele nesl nějaký student státní vlajku a já jako správný skaut musel pozdravit,"  vypráví Vladimír pro stránky Skaut.cz. "A pak jsem zdravil ještě dlouho, protože než ten průvod prošel, to trvalo, to byla samá státní vlajka. Toho studenta s vlajkou vidím v podstatě před očima pořád, když vyšel zpoza toho rohu, bylo to pro mě něco monumentálního."

Kuriozitou je, že v době pohřbu, tedy 25. ledna 1969 byl na objektivy zvyklý, neboť od začátku roku do dubna točil seriál Záhada hlavolamu, kde si zahrál jednoho z Vontů a mimo jiné měl házet gumové dlažební kostky po Červenáčkovi.

Se svou slavnou fotkou se podle vyprávění pro skautské stránky několikrát setkal - ve skautských klubovnách, na výstavě, na přebalu knihy,  na reklamním plakátu na tuto knihu, v televizi. Vždy si prý s manželkou říkali, že je takovým "bezejmenným občanem". Ale to už dnes neplatí.

Vladimír se o pátrací akci dozvěděl od vnuka, který mu dramaticky telefonoval: "Dědo, oni tě hledají!"

Skautské hnutí Palachovým činem žilo, dokonce na obálce čísla časopisu Skaut-Junák z ledna 1969 se objevila fotka z Palachova pohřbu, doprovázená citátem MUDr. Jaromíra Luboše: "Není třeba se obávat o generaci, jejíž syn se nebál smrti za cíle, které daleko přesahují smysl a význam jeho vlastního života." 

autor: Zuzana Hronová | 16. 1. 2019 19:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama