Skaut z fotky: Na Palachově pohřbu nesli studenti státní vlajky, tak jsem zdravil

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 17. 1. 2019 20:38
V souvislosti s padesátým výročím smrti Jana Palacha vyvěsila organizace Junák - český skaut prosbu o pomoc s hledáním neznámého chlapce na fotografii z Palachova pohřbu. Mezi skauty totiž byla hodně populární, protože na ní ten hledaný kluk vzdává čest třemi zdviženými prsty, tedy skautským pozdravem.
Vladimír na Palachově pohřbu, 25. ledna 1969.
Vladimír na Palachově pohřbu, 25. ledna 1969. | Foto: Miloň Novotný

Mnohé oddíly dobře znají ten snímek z nástěnky či zdi své klubovny. Mnoho světlušek či vlčat se právě díky této fotce dozvědělo o tom, kdo to byl Jan Palach. 

Sdílení výzvy "Hledá se skaut z fotky!" probíhalo velice živelně a již během pondělí začaly chodit první reakce. 

"V úterý ráno, na základě fotky a výzvy v deníku Metro, nám volali hned dva spolužáci ze základní školy na Praze 7, že pana Vladimíra poznali. Postupně se ozvali další lidé, včetně kolegy z práce, manželky a třetího spolužáka," líčí mluvčí skautů Barbora Trojak.

Skauti se hned s panem Vladimírem spojili po telefonu, ve středu ho navštívili.

"Měl pro nás připravený i svůj malý archiv se skautskými vzpomínkami. Zájmem médií byl dost překvapený," vypráví mluvčí. "A my jsme zase překvapení, že záhada byla tak rychle vyřešena," dodává.

Vladimír bydlel v Praze 7,  v roce 1968 se stal vodním skautem v přístavu Šestnáctka v Praze 4.

Palachův příběh ve skautech velmi zarezonoval, takže jejich účast na pohřbu byla hojná. Také pro rodinu pana Vladimíra byla  účast samozřejmostí. Tatínek vzal jeho a staršího syna do uličky mezi Rudolfinem a Právnickou fakultou a zde čekali na smuteční průvod.

"Stáli jsme tam dlouhou dobu a najednou se smuteční průvod objevil zpoza rohu a šel směrem k nám. V jeho čele nesl nějaký student státní vlajku a já jako správný skaut musel pozdravit,"  vypráví Vladimír pro stránky Skaut.cz. "A pak jsem zdravil ještě dlouho, protože než ten průvod prošel, to trvalo, to byla samá státní vlajka. Toho studenta s vlajkou vidím v podstatě před očima pořád, když vyšel zpoza toho rohu, bylo to pro mě něco monumentálního."

Kuriozitou je, že v době pohřbu, tedy 25. ledna 1969 byl na objektivy zvyklý, neboť od začátku roku do dubna točil seriál Záhada hlavolamu, kde si zahrál jednoho z Vontů a mimo jiné měl házet gumové dlažební kostky po Červenáčkovi.

Se svou slavnou fotkou se podle vyprávění pro skautské stránky několikrát setkal - ve skautských klubovnách, na výstavě, na přebalu knihy,  na reklamním plakátu na tuto knihu, v televizi. Vždy si prý s manželkou říkali, že je takovým "bezejmenným občanem". Ale to už dnes neplatí.

Vladimír se o pátrací akci dozvěděl od vnuka, který mu dramaticky telefonoval: "Dědo, oni tě hledají!"

Skautské hnutí Palachovým činem žilo, dokonce na obálce čísla časopisu Skaut-Junák z ledna 1969 se objevila fotka z Palachova pohřbu, doprovázená citátem MUDr. Jaromíra Luboše: "Není třeba se obávat o generaci, jejíž syn se nebál smrti za cíle, které daleko přesahují smysl a význam jeho vlastního života." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy