Hledá se chlapec z Palachova pohřbu. Vzdává úctu skautským pozdravem, poznáte ho?

hrz hrz
14. 1. 2019 12:45
Organizace Junák - český skaut by u příležitosti padesáti let od smrti Jana Palacha ráda našla malého účastníka pohřbu, jehož skautství prozrazují tři vztyčené prsty.
Hledá se tento chlapec, jenž vzdává Janu Palachovi čest skautským pozdravem.
Hledá se tento chlapec, jenž vzdává Janu Palachovi čest skautským pozdravem. | Foto: Miloň Novotný

Tahle fotka je mezi skauty řadu let velmi populární, zdobí i stěny nejedné klubovny. Širší veřejnost ji může znát z přebalu knihy Jan Palach 69, kterou v roce 2009 vydaly Filozofická fakulta UK v Praze, Togga a Ústav pro studium totalitních režimů.

Nyní skautská organizace vyzývá na Facebooku: "Hledá se skaut z fotky z pohřbu Jana Palacha! Mnozí skauti a skautky se přišli s Janem Palachem rozloučit se svým oddílem, jiní, často mladší, s rodinou. Rádi bychom po 50 letech našli tohoto chlapce, vzdávajícího úctu skautským pozdravem. Podaří se nám to společně? Děkujeme za pomoc."

Podle mluvčí skautů Barbory Trojak Palachův příběh ve skautech velmi zarezonoval, takže jejich účast na pohřbu byla hojná.

Dokonce i na obálce čísla časopisu Skaut-Junák z ledna 1969 se objevila fotka z Palachova pohřbu, doprovázená citátem MUDr. Jaromíra Luboše: "Není třeba se obávat o generaci, jejíž syn se nebál smrti za cíle, které daleko přesahují smysl a význam jeho vlastního života." 

"Takto pojatá obálka byla nevídaná věc. Většinou tu bývaly fotky ze skautských dobrodružství, nebo zkrátka nějaký podstatně veselejší námět," říká Trojak.

Poznáte tedy chlapce na obrázku, či lidi kolem něj? Napište buď na Facebook pod výzvu skautské organizace, popřípadě na email její mluvčí Barboře Trojak: [email protected]

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy