Rakousko povolilo odstřel dravých ptáků

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
18. 1. 2009 22:05
Nařízením porušuje evropské právo
Myslivci z Dolních Rakous dostali volnou ruku. Smějí střílet po dravcích.
Myslivci z Dolních Rakous dostali volnou ruku. Smějí střílet po dravcích. | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Vídeň - Rakousko patří k zemím, které si zakládají na svém ekologickém smýšlení. I tam ale mají problémy s dodržováním evropské environmentální legislativy.

Vláda v Dolních Rakousích vydala nařízení, které povoluje odstřel dravých ptáků. Podle ochránců přírody tím porušuje právo EU.

Do konce ledna smějí myslivci zastřelit 250 dravců - dvě stovky káňat a padesát jestřábů.

Úřady v rakouské spolkové zemi, která přímo sousedí s Českou republikou, argumentují, že tím chrání ohrožené druhy živočichů, jimiž se jestřábi a káňata lesní živí.

Souvislosti: Na Kypru jedí tažné ptáky. Hrozí jim proto vyhynutí

Jako za středověku

"Pod záminkou ochrany přírody a zvířat, která slouží jako potrava, se tu démonizují údajně nebezpeční dravci. Přesně tak, jak tomu bylo kdysi," upozornil Bernhard Kohler z rakouské pobočky mezinárodní organizace WWF.

Lovci by si káňata a jestřáby mohli splést třeba s českými orly skalními.
Lovci by si káňata a jestřáby mohli splést třeba s českými orly skalními. | Foto: Enrico Gombala

Právě WWF a skupina BirdLife Rakousko na odstřel ptáků upozornily jako první.

"Kvůli tomuto středověkému pojetí lovu u nás byly v minulosti vyhubeny četné živočišné druhy, například orli mořští a královští nebo medvědi či rysi," píší v oficiálním prohlášení.

Vídeň přitom s ochranou ptáků nemá problémy poprvé.

Odstřel dravců už rakouské spolkové země jednou povolily. Evropská komise s Rakušany následně zahájila řízení kvůli porušování příslušné unijní směrnice.

Orli v ohrožení

Podle ornitologů tkví problém mimo jiné v tom, že lovci nedokáží káňata a jestřáby zdálky spolehlivě rozeznat. Klidně se tedy může stát, že vystřelí po dravci, který je naopak přísně chráněný.

Káňata a jestřábi prý ohoržují například skokany (na snímku skokan skřehotavý).
Káňata a jestřábi prý ohoržují například skokany (na snímku skokan skřehotavý). | Foto: Archiv

Obětí se tak mohou stát i čeští dravci, kteří do Dolních Rakous pravidelně zalétávají. Například orli skalní, jež do přírody v Beskydech vypouštějí odborníci ze záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě.

Čtěte více: Z Beskyd až do Třeboně. V Česku létá 11 orlů skalních

Při svých potulkách dokáží orli urazit i stovky kilometrů. Spatřeni byli až v jihočeské Třeboni.

O "své" orly se ale bojí také samotní Rakušané. Na východě země totiž žije mezi pěti a sedmi páry majestátného orla mořského.

V Dolních Rakousích pak hnízdí nejméně dva páry orla královského. Navrátit vyhubeného dravce do dolnorakouské přírody přitom stálo obrovské úsilí.

Ještěrky v jídelníčku?

Lidem z WWF a BirdLife Rakousko navíc vadí ještě něco jiného: podle nich zatím nikdo neprokázal, že káňata a jestřábi skutečně žerou zvířata, jejichž bezprostředním ohrožením argumentuje dolnorakouská vláda.

Záměna jestřába se vzácným orlem (na snímku) v letu není ničím výjimečným.
Záměna jestřába se vzácným orlem (na snímku) v letu není ničím výjimečným. | Foto: Enrico Gombala

"U žádného z 26 druhů, které nařízení jmenovitě zmiňuje, není vědecky prokázáno, že by je ohrožovali právě jestřábi lesní a káňata lesní," píše na svých internetových stránkách WWF.

Na seznamu živočichů, kvůli nimž Dolnorakušané střílejí dravce, figurují třeba linduška úhorní, skokan štíhlý nebo ještěrka zelená. Ti ale (nejen) z rakouské přírody mizí hlavně kvůli ničení jejich přirozeného životního prostředí.

"S absurdní argumentací "ochrana skrze odstřel" nemůžeme absolutně souhlasit," řekl Gábor Wichmann z organizace BirdLife. "Ve skutečnosti jde o zájmy myslivců, kteří si od toho ve svých revírech slibují více bažantů a zajíců."

 

Právě se děje

Další zprávy