Nairobi - Na jihu africké Keni, při úpatí Kilimandžára, loni zemřelo nebývalé množství slonů. Zabili je pytláci.
V národním parku Amboseli, kam každoročně směřují i turisté z Česka, a jeho bezprostředním okolí se navíc rozmohla nová pytlácká metoda: zvířata se nestřílejí, ale tráví jedovatými šipkami a oštěpy.
Podle nedávno zveřejněné statistiky Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW) vzrostl počet ilegálně zabitých slonů o 60 procent.
Zatímco v roce 2007 padlo pytlákům za oběť 49 zvířat, v roce 2008 jich bylo 98.
Souvislosti: Afrika dražila slonovinu. Poprvé po 10 letech
Jed poráží kulky
K trávení slonů pytláci používají výtažek z bobulí stálezeleného keře acocanthera, které jsou prudce jedovaté. V Keni běžně rostou.
"Tento toxin je děsivě efektivní a neexistuje žádný protijed," stojí ve zprávě Nadace pro slony v Amboseli, z níž na svých internetových stránkách cituje magazín National Geographic.
Užívání jedu je oblíbené i proto, že je tiché a nevzbudí žádnou pozornost.
"Pytláci vystřelí po slonovi otrávenou šipku a pak ho pronásledují do doby, než uhyne," vysvětluje Patrick Omondi z Keňské služby pro ochranu přírody.
"Je to takový měkký způsob zabíjení," řekl v rozhovoru pro National Geographic.
Slonovina znovu v kurzu
Od začátku ledna zabili pytláci kolem Kilimandžára 19 slonů a dalších 25 zranili. Deset z nich mělo odřízlé kly.
Pytláctví kvůli slonovině přitom není v oblasti Amboseli obvyklé. Podle tamní Nadace pro slony se v národním parku a jeho okolí něco podobného nestalo už řadu let.
Na otázku, co za novou vlnou útoků na slony stojí, mají ochránci přírody jasnou odpověď: Od loňska, kdy mezinárodní organizace na ochranu ohrožených druhů CITES ve čtyřech afrických zemích po letech povolila dražbu úředně zabavené slonoviny, poptávka po klech tlustokožců rapidně vzrostla.
"Kvůli výprodeji zásob ze skladů se dá na trhu snáze prodat i ilegální slonovina," vysvětlil Andreas Dinkelmeyer z IFAW. Dokázat, odkud zboží pochází, je podle něj téměř nemožné.
"Od loňského roku registrujeme v našem parku bezpříkladný nárůst pytláckých útoků na slony," potvrdil i Jonathan Kirui z další známé keňské rezervace, Národního parku Tsavo.
Kupci z Číny a Japonska
V bezprostřední blízkosti Národního parku Amboseli momentálně pracuje skupina Číňanů, která tu staví silnici. Ochránci přírody jsou přesvědčeni, že právě jejich přítomnost povzbudila pytláky, aby po letech znovu zaútočili na zdejší slony.
V Číně, stejně jako v Japonsku, je o africkou slonovinu velký zájem. Používá se například v tradiční medicíně.
V loňské legální aukci v Jihoafrické republice, Botswaně, Namíbii a Zimbabwe jí obchodníci z obou zemí nakoupili sto tun. Šlo o kly z asi 10.000 slonů.
Podle keňských úřadů dostávají pytláci za kilogram klů 38 dolarů. Loni utržili polovinu. Na mezinárodním černém trhu se pak slonovina prodává až za 850 dolarů za kilo.
Souvislosti: Plevel vhání nosorožce do náruče pytláků