Afrika dražila slonovinu. Poprvé po 10 letech

Prodávaly se kly z 10 tisíc slonů

(Windhoek) - Poprvé od roku 1999 se na jihu Afriky legálně dražila slonovina.

Aukce, na níž skoro 10 let čekali hlavně Japonci a Číňané, kteří ze slonoviny vyrábějí šperky nebo ji využívají v tradiční medicíně, se rozběhla koncem října v Namíbii.

Následovaly dražby v Botswaně, Zimbabwe a Jihoafrické republice. Celkem vynesly skoro 15 miliónů dolarů.

I když je oficiálně povolila OSN, legální aukce jsou trnem v oku mnoha ekologických organizací z celého světa. Bojí se, že takový prodej rozpoutá obdobné vybíjení slonů, jaké Afrika zažila v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Sloní populace se během něj zmenšila na 600 tisíc kusů. Ještě ve třicátých letech jich přitom v afrických zemích žilo asi pět miliónů.

"Tyto aukce, spolu s nedostatečnými kontrolami v Číně a dalších zemích, které slonovinu dovážejí, a nestabilitou v afrických státech, by nás mohly znovu uvrhnout do temných a krvavých dnů osmdesátých let, kdy pytláci každý den zabili 200 slonů," řekl Julian Newman z Agentury pro výzkum životního prostředí britskému listu The Times.

Překvapivě nízké ceny

V Namíbii se legálně získaná slonovina prodávala za nižší cenu, než se čekalo, píše agentura Reuters.

Namíbijská vláda prodala 7,2 tuny zabavené slonoviny za 1,2 milionu amerických dolarů. Jeden kilogram tedy kupce vyšel v průměru na 164 dolarů.

Většina odborníků přitom předpokládala, že tak vzácné zboží vynese mnohem víc. Už proto, že se až do té doby poslední povolené dražby v roce 1999 nesměli účastnit obchodníci z Číny. 

Cena za kilogram se přitom už tehdy vyšplhala na 110 dolarů. Právě Číňané ji teď měli vyhnat vzhůru.

Slonů v Africe díky snahám ochránců přírody pomalu přibývá. Pytláctví je však stále obrovský problém.
Slonů v Africe díky snahám ochránců přírody pomalu přibývá. Pytláctví je však stále obrovský problém. | Foto: Pavel Baroch

Více zde: Čína dostala mezinárodní povolení k nákupu slonoviny

"Důvodem byla pravděpodobně nižší kvalita namíbijské slonoviny. Některá byla vystavená nepříznivým vlivům počasí nebo je popraskaná," vysvětlil ředitel Dohody o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů (CITES) Willem Wijnstekers, který na obchodování dohlížel.

Na vině je finanční krize

Podle Wijnstekerse nízké ceny naznačují, že se asijští řezbáři, kteří slonovinu zpracovávali, začali kvůli zákazu z roku 1989 věnovat jiné činnosti. Nebo že celosvětová finanční krize snížila asijskou poptávku dokonce i po exotických komoditách.

Nižší ceny však mohou pomoci v boji proti pytláctví, tvrdí. "Čím vyšší je cena, tím vyšší je i nabídka pro pytláky. Nízké ceny dělají z nelegálního lovu slonů mnohem riskantnější podnik."

Souvislosti: Namibie zakazuje obchod se slonovinou. Od září

Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW) odhaduje, že na černém trhu se cena jednoho kilogramu slonoviny pohybuje kolem 880 dolarů.

Na rozdíl od Wijnstekerse ale tvrdí, že nízké ceny pytlákům naopak nahrávají. Protože bude obtížnější odlišit povolené zboží od zboží získaného nezákonně.

Stejného názoru je i  už zmiňovaná Agentura pro výzkum životního prostředí.

Zklamaná očekávání

Namíbie očekávala, že za prodaný kilogram slonoviny dostane aspoň 300 dolarů. Ze získané sumy chtěla financovat ochranu slonů.

Slonovina, kterou v dražbě nabízela, pocházela ze státních zásob zabaveného zboží a ze zabitých "problematických" zvířat,  která například ničila farmářům úrodu.

Čtěte také: Divoká zvířata připravují drobné zemědělce o miliony

V Namíbii, Botswaně, Zimbabwe a Jihoafrické republice bylo k mání celkem 108 tun zboží vyňatého ze zákazu vývozu slonoviny z roku 1989.

O kly tak muselo přijít více než 10 tisíc slonů. 

Letošní dražby byly jedním z mála legálních způsobů, jak se mohli obchodníci ke slonovině dostat. Prodej výrobků ze slonoviny už zakázal i internetový aukční server eBay.

Více o slonech:

 

Právě se děje

před 59 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy