Punkevní jeskyně a Macocha ukazují svá tajemství

Ilona Víchová
23. 7. 2012 8:55
Poznejte Moravský kras z blízka a užijte si příjemmný chládek
Foto: Aktuálně.cz

Na výletě do Moravského krasu nesmíte vynechat Punkevní jeskyně v čele s Macochou. Kromě cesty autem se na místo dopravíte vlakem přímo z hlavního  města. Moravský kras je jedno z tajemných míst, která se ukrývají po celé České republice. Turisty navštěvované podzemní prostory obtéká říčka Punkva, která se stala stvořitelem tohoto překrásného místa.

Ročně desetitisíce turistů navštěvují jeskynní systém, který je pro návštěvníky otevřený po celý rok. Navštivte krásné jeskyně a poznejte tajemnou sílů Macochy. Prohlídka Punkevních jeskyní je dobrodružstvím a zároveň sportovním výkonem.

Propast Macocha

V Moravkém krasu je hned několik míst, odkud vás turistické značky zavedou až k Macoše. K legendární propasti se dostanete z Vilémovic po červené, z Ostrova po zelené a po mnoha dalších trasách a naučných stezkách. Z horního okraje Macochy je nezapomenutelná vyhlídka. Ty méně zdatní návštěvníci se nemusí bát, k vrcholu je vyveze lanovka. Po svých se k hornímu okraji Macochy dostanete po Salmově stezce.

Foto: Aktuálně.cz, www.jizni-morava.cz

K samotnému dnu Macochy doputujete při prohlídkovém okruhu Punkevních jeskyní. Pokud bychom o propasti měli mluvit v číslech, snad každého ohromí hloubka 138,5 metr, délka 174 metrů a šířka 74 metrů. Horní můstek, ze kterého je vidět až na poslední metr hloubky je k dispozici od roku 1882. Je dílem brněnské sekce Rakouského klubu turistů. Snad ta nepřekonatelná hloubka nebo nějaká síla láká do Macochy kromě sebevrahů i celou řadu umělců.

Punkevní jeskyně

Na prohlídce Punkevními jeskyněmi na vás čeká kromě turistického výšlapu ještě projížďka na lodičkách a cíl v útrobách mohutné Macochy. Podzemní vody Punkvy fascinují nejen lidi z celé České republiky, ale přitahují i turisty z celého světa. Punkevní systém ročně projde více než 200 tisíc turistů.

Do jeskyně se při prohlídce vstupuje prostřílenou štolou. Jeskyně v létě nabízí příjemný chládek a v zimě překvapivě příjemný teplý vzduch. V létě si s sebou vezměte i teplou bundu, protože vás v útrobách jeskyně čekají teploty kolem 8 stupňů Celsia. První část prostorů nese název Přední dóm. Během cesty poznáte, co se ukrývá pod tajemnými názvy jako Dvě sovy, Hrad na skále, Turecký minaret nebo Převrácený deštník či Reichenbachův dóm.

O bezpečnost se stará celá řada technických vybavení. Čerpadla zajišťujjí  regulaci množství vody v jeskyních, aby byly zcela přístupné. Nejnižší místo celého podzemí nese název Sifon. Některé cedule na stěnách s výškou hladiny vody při povodních vyděsí nejednoho návštěvníka. Zase na druhou stranu, kdo by nečekal vodu v jeskyních, kde protéká Punkva. Zadní dóm ukrývá úchvatné útvary jako je Jehla nebo ploché stalagmity.

Foto: Správa jeskyní

Hodinová prohlídka ústí v samotném dně Macochy a nad hlavou nám stanou 138,5 metrů vysoké stěny. Poslední část prohlídky vám ušetří nohy. Nalodíte se na malé loďky, které vás dopraví až k východu po Punkvě. Během plavby se zastavíte v Masarykově dómu a prohlédnete Bobří síňku.

Kdy a kde na prohlídku

Pokud se do Punkevních jeskyní vydáte jen tak bez rezervace, možná se budete divit, že vás dovnitř nepustí z důvodu naplnění kapacity prohlídkových tras. Proto je lepší volbou, zarezervovat si vstupné na oficiálních webových stránkách. Otevírací doba jeskyní je od ledna do prosince. V letních měsících až do září jsou brány do Punkevní jeskyně otevřené vždy v pondělí od 10 do 16 hodin a od úterý do neděle od 8:20 do 16:00.

Foto: Správa jeskyní

Vstupné se dělí na tři okruhy. Celý okruh stojí 170  korun a návštěvníky čeká 1 250 metrů, na které mají přesně hodinu. Bez vodní plavby si zaplatíte 100 korun a strávíte v jeskyních 55 minut. Zkrácená vodní plavba s prohlídkou trvá 70 minut a základní vstupné stojí 150 korun. Nárok na zlevněné vstupné mají studenti s průkazem, děti do 15 let, držitelé ZTP a ZTPP průkazu a hromadné výpravy dětí do 6 let. V případě, že si z prohlídky chcete odnést cenné fotografie, připlatíte si na místě 40 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy