Vedou Vánoce k rozpadu manželství? Záleží na tom, jak to pojmete, radí psychiatrička

Magazín Magazín
Aktualizováno 21. 12. 2020 15:52
Nejistá budoucnost, obavy ze ztráty zaměstnání i strach o blízké ovlivňují psychickou pohodu Čechů. Jak zvládat stres před Vánoci, jaká mít očekávání od příštího roku a jak správně komunikovat v krizové době s přáteli i příbuznými? Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídala psychoterapeutka a psychiatrička Olga Kunertová.
On-line s Olgou Kunertovou
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

MUDr. Olga Kunertová

Olga Kunertová
Foto: Terap.io

Odborná garantka platformy Terap.io, vedoucí psychoterapeutického centra Gaudia a členka výboru ČAP (České asociace pro psychoterapii). Má 25 let praxe v oboru psychoterapie, je spoluautorkou výcviku Terapie v postmoderně. Jejím hlavním zájmem jsou postmoderní přístupy k psychoterapii a práci s lidmi obecně.

Je spoluzakladatelkou platformy Terap.io, která jako první v ČR začala nabízet lidem psychoterapii on-line. Terap.io umožňuje lidem jednoduše najít vhodného psychoterapeuta a pak s ním formou videohovoru, telefonátu nebo i chatu absolvovat terapeutická sezení. Měsíčně tak platforma zprostředkuje on-line terapii zhruba 300 zájemcům, jejich počet neustále roste. Na Terap.io je také možné koupit poukaz na terapii on-line pro své blízké.

On-line s Olgou Kunertovou

Rozhovor skončil
19. 12. 2020
Ptá se: Kamil Fila

Dobrý den, zajímalo by mě, jak zda nám tahle doba znásobuje naše vlastnosti, at ty dobré či zlé, zkrátka zda se ukazuje, kdo jaký je (v té oné pomyslné hraniční situaci) - zkrátka zda se ted ukazuje, kdo je vůl, kdo hrdina a kdo přizdis...č. Je korona a tato doba tím pomyslným lakmusovým papírkem lidských osobnostní? Děkuji a přeji klidné svátky Kamil Fila (neplést s tím feministickým bláznem)

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den, myslím, že máte pravdu. V každé hraniční situaci se takříkajíc tříbí charaktery. Tak i v té koronavirové.

19. 12. 2020
Ptá se: Petr

Vadi mi zákazy setkávání. Jsem single a setkávání s přáteli na sportovních, kulturních, hospodských a jiných akcích je můj dlouholetý způsob života. Díky zákazum jsem přišel prakticky o vše. Je to už psychicky neúnosné, třetí zavření po pár dnech už nesu hodně těžce, zvlášť když musím skrtnout prakticky všechno naplánované. Bojím se psychického onemocnění, protože mě to opravdu trápí. Prosím o radu.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Není to důvod k tomu, abyste svůj způsob života přehodnotil? Zákazy setkávání vadí skoro všem. Lidé žijící v partnertví ale mají s kým svoji frutraci sdílet. Na druhu stranu vyžaduje život v partnerství určitá omezení v době, kdy je tzv. pohoda. Všechno má holt svoje. Musíte si vybrat.

19. 12. 2020
Ptá se: Martin

Dobrý den, jsem po roční neschopnosti v invalidním důchodu. Sehnat práci odpovídající mému stavu není snadné, v této době to je ještě horší. První vlnu jsme zvládli, ovšem žena na jaře zemřela. Jsem na vše sám, prakticky bez prostředků. Nákazy se bojím až panicky, zvláště pak, když někteří odborníci straší mrazáky plnými mrtvol. S mými chorobami by to bylo na jistotu. Stres a zoufalství mi škodí nejspíš daleko více, než mé postižení. Ostatně, srdce to odneslo právě kvůli stresu. Navíc jsem od přírody negativista, a nedovedu se přepnout do nějaké pohody. Už se jen děsím, kdy začnu pošilhávat po prádelní šňůře. Dík, a hezký den.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den, soucítím s vámi, ale na nic se neptáte, tak vlastně nevím, na co mám odpovídat. Pandemie mnohým komplikuje život a většině z nás na náladě nepřidá. Ale upřímně, COVID nebo prádelní šňůra, nevyjde to nastejno? Na vašem místě bych přestala poslouchat ty tzv. "odborníky", kteří nás jenom straší a začala se prostě zabývat něčím jiným. Čímkoli.

19. 12. 2020
Ptá se: Justýna

Dobrý den, chci se zeptat ohledně léku Setralin
100mg.Užívám jednu tabletku denně na úzkost 8 týdnu a cítím se mnohem lépe.Kdy je možné začít s vysazováním.Navíc beru Setralin s léky na vysoký krevní tlak Bisoprolol 2,5mg také jednou denně.Je tato kombinace léku vhodná?Děkuji a přeji hezký den.Justýna.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den, Justýno. Sertralin je lék, který patří mezi antidepresiva a je určen k dlouhodobému užívání. Nevím, proč vám byl nasazen, ale s jeho vysazováním bych nepospíchala. Vhodná doba bude, až žádné úzkosti nebudete pociťovat a ideálně až se vám podaří něco udělat s tím, co je způsobuje. Na to neexistuje jednoduchá rada. Antidepresiv vás může zbavit pouze vaše poctivá práce v psychoterapii. Vysoký krevní tlak může být důsledkem téhož. Takže i léků na tlak byste se mohla zbavit, nebo jejich potřebu aspoň omezit. Jinak tk kombinace je v pořádku. Léky se v tom dobrém smyslu podporují.

19. 12. 2020
Ptá se: Roman

Dobrý den, vedou Vánoce k rozpadu manželství?

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den,
to je zajímavá otázka. Někdy ano, někdy naopak mohou vánoce pomoci rozpadu vztahu předejít. Záleží na tom, jak to pojmete. Jestli vezmete vánoce jako příležitost k tomu, přinést své partnerce vánoční dárek a dopřát jí to, po čem touží, nebo jako okolnost, za které můžete vygradovat doposud trvající konflikty do maxima. Záleží na vás.

19. 12. 2020
Ptá se: Hanka

Jak pracovat s hněvem? Jsme doma všichni rizikoví ze zdravotních důvodu, proto se snažíme maximálně chránit. Lidé, kteří opatření nedodržují, ve mně vzbuzují obrovský vztek i proto, že epidemii zbytečně prodlužují. Cítím, že mi to neprospívá, navíc občas mám chuť skutečně někoho praštit. Jak vztek eliminovat? Děkuji.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Opravdu chcete vztek eliminovat? Tak ho v sobě přestaňte živit. Lidé, kteří nedodržují opatření, jak píšete, pro to pravděpodobně mají svoje důvody. Také možná cítí vztek a bezmoc a další nepříjemné emoce. Jak jste přišla na to, že epidemii zbytečně prodlužují? Řekla bych, že to rozhodně není jejich záměrem, jen bojují na jiných frontách.

19. 12. 2020
Ptá se: Marcela

Dobrý den, čím více se stresuji, že nabírám na váze, tím větší potřebu jíst mám, můžete prosím poradit jak vyzrát nad strachem z tlouštky?stále ovlivňuje můj vztah k jídlu i tělu děkuji moc

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Chcete vyzrát nad strachem z tloušťky? Udělejte si z něj spojence, kamaráda. Když na to půjdete chytře, pomůže vám, zabývat se něčím jiným, než jídlem. Třeba těmi věcmi, které vás stresují. Ať vám pomůže, nenechat si jim ničit život.

19. 12. 2020
Ptá se: Zina

Dobrý den, manžel ( 63 let.) si našel milenku o 14 let mladší než on. Trvá to již 7 let a ona na něj tlačí, aby mne opustil aby mohli být spolu. Všichni ví, že to je z její strany jen vypočítavost. On je ale úplně zaslepený, začal s nákladnou rekonstrukcí starého domu po svém otci, kde investuje naše společné peníze. Nepomáhá nic, prosby ani hádky, které kvůli tomu vznikají. Máme dvě dospělé dcery a vnuka, nic ho nezajímá jen ta zlatokopka. Nevím co bude dál, je mi již 60 let a mám podlomené zdraví i díky tomu, co se u nás posledních 7 let unás děje. Rozvod je poslední na co pomýšlím, máme společný dům kde se scházíme spolu s dětmi a vnoučaty. O to bychom při jeho dělení asi přišli. Jsem z celé situace zoufalá, zkoušela jsem osobně kontaktovat i jí, vysála se mi, dokud on bude mít peníze, nepustí se ho. Psychicky jsem na dně a nevím co dál. Děkuji za odpověď. Zina

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Zino, opravdu vám ten společný dům stojí za to, abyste se nechala takhle ponižovat? Někteří muži se domnívají, že nezestárnou, když si pořídí mladou milenku. Výsledkem je pak většinou spíš opak, dopřejte mu to. 60tka není věk, ve kterém byste nemohla začít žít ještě uspokojivý a naplněný život bez těchto stresů.

19. 12. 2020
Ptá se: Dita Jiřičná

Ani se mi nechce v této zmatečné době žít, beru antidepresiva a pořád jen spím, zdají se mi divné barevné sny od července nemohu spát neustále mám pocit že žijí život někoho jiného a ne svůj vlastní život je jen na fotkách. Co s tím prosím?

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

To opravdu nevím. Je to nepříjmené? Chcete se toho zbavit nebo si to chcete naopak ponechat, protože vás to chrání? Ať tak či tak, doporučila bych vám abyste vyhledala psychoterapii. Antidepresiva situaci neřeší. Můžete se s nimi nějakou dobu cítit líp, ale to asi není váš případ. Najděte si někoho ze seznamu kvalifikovaných odborníků na stránkách České asociace pro psychoterapii (czap.cz). Je to šance.

19. 12. 2020
Ptá se: Ekaterina

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak pomoci obnovit manželskou komunikaci. Vzhledem k epidemií jsme s dětmi a manželem intenzivně spolu a vyplouvají nevyřešené otázky a opakující se narážky. Moje názory,dobře míněné rady i nápady na trávení času třeba jen s manzelem jsou brány jako nepříjemné připomínky či nátlak.dekuji za případnou odpověď a radu.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Co kdybyste zkusila nechat více iniciativy jemu?

19. 12. 2020
Ptá se: Zdenka T.

Dobrý den, paní doktorko... poslední měsíce hůře spím, v noci se klidně 2x budím, hůř pak usnu, ráno jsme jak po ráně palicí. S prášky na spaní to je horší, sice spím, ale ráno jsem přiblbnutá. Zmizí to? Nechci chodit po doktorech, kort v dnešní době. Četla jsem, že to je možná nespavost, ale já i tak v noci spím. MOc děkuju, prožijde klidné Vánoce vy i vaše rodina.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den, starosti nám klidného spánku nepřidají. Nevím, jaké jsou ty vaše, ale můžete se svěřit psychoterapeutovi na platformě terap.io. To se v dnešní době hodí. Nikam nemusíte chodit, všechno proberete online.

19. 12. 2020
Ptá se: Jarka

Dobrý den, paní doktorko, zajímalo by mne, zda existují nějaké jednoduché techniky na zvládání návalů stresu a strachu, které zvládnu sama bez pomoci odborníků. Děkuji.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Dobrý den, existuje spousta způsobů. Jedním z nich je například meditace. To je mocný nástroj k navození vnitřního klidu, vyžaduje ovšem trénink. Na internetu najdete spoustu návodů, jak relaxovat, vypnout mozek. I to je účinná cesta, jak lépe zvládat stresové situace. Dalšími osvědčenými způsoby jsou cvičení, smích, dechová cvičení... Pomáhají domácí mazlíčkové. Nejúčinnější je ale změna přístupu k životu, přemýšlení o něm. K tomu vám může pomoci psychoterapeut.

19. 12. 2020
Ptá se: Martina

Dobrý den!Starám se o invalidní maminku.Od roku 2011 jsem na vše sama.Letos v květnu si zlomila nohu a vše se zhoršilo.Nemuze na toaletu,do koupelny.Trva to už půl roku a nic se nelepší. Někdy jsem na ni zla a to mě trápí. Teď před Vánoci se vše ještě zhoršilo.Dochazi mé síly a stále brečím.Jsem pořád unavená,zoufalá..To,že jdu odpoledne do práce mě trochu uvolní,ale zase přijdu vyčerpaná.Mam stále pocit jako bych vlacela batoh na zádech.Nekdy se nemohu nadechnout.Maminku jsem vždy měla moc ráda,už nemám nikoho jiného,proto mě děsí jak jsem někdy na ni ošklivá Nenávidím se za to.Poradte prosím co dělat Děkuji!

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Milá Martino, tady je každá rada drahá. Úplně chápu, že vám někdy dojde trpělivost. Můžete si nějak nechat pomoci? Existují přece sociální služby, nemusíte urvat všechno sama nebo ano? Vašemu vztahu s maminkou by prospělo, kdybyste toho pro ni dělala vlastně míň.

19. 12. 2020
Ptá se: Dina

Dík krizi vidím, že žiju s absolutním dezolátem, s hovadem, které se jen lituje a nevydělalo za rok ani korunu, ale dluhů nadělalo za statisíce... a on je ten nejlepší, nejchytřejší. Jak se zbavit někoho koho nenávidíte a s kým žijete - když nemá kam jít? Bez milosti to vyhodit pod most?

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Co vám v tom brání?

19. 12. 2020
Ptá se: Věrka

Jak se naladit na Vánoce? V rodině jsme samí dospělí, Vánoce vnímáme jako konzumní výměnu dárků, které si stejně můžeme koupit sami za sebe, jako stres spojený s úklidem a přípravou jídla, jako dobu, kdy se snažíme pod náporem dobrého jídla a relaxu u pohádek nepřibrat kila navíc. Když mi někdo popřeje hezké svátky, oplatím mu, ale sama od sebe nevnímám potřebu rozesílat PFka na všechny strany a obvolat všechny známé. Není to jen letošní rok ovlivněný pandemií, ale už posledních 10 let. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: MUDr. Olga Kunertová

Vánoce pro každého znamenají něco jiného. Co znamenají pro vás? Jak se stalo, že jste si je smrskla na konzumí výměnu dárků a stres spojený s úklidem a jídlem, když s tím nejste spokojená? Co znamenaly před těmi 10 lety a co potřebujete abyste se k tomu mohla vrátit? Na to vám nikdo jiný neodpoví. Psychoterapeut vám ale může pomoci ty odpovědi najít, jestli vám to stojí za investici. Možná ano, jestli vás to trápí. Ráda bych vás v tom podpořila. Vánoce je prostě škoda si neužít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy