Činčila, potkan i pes Havla. Na bohnickém hřbitově našly odpočinek dva tisíce mazlíků

Činčila, potkan i pes Havla. Na bohnickém hřbitově našly odpočinek dva tisíce mazlíků
Pro pohřbívání čtyřnohých mazlíčků zakladatel původně počítal s trojnásobnou plochou. Růst zahrady ale zastavily nevyřešené spory o pozemky a neplnění hygienických požadavků.
Zkrátka co hrobeček, to originál.
Kromě psů a koček sem lidé chodí vzpomínat třeba na činčilu, potkana a svůj hrobeček tu má dokonce i kudlanka nábožná.
V bohnické Zahradě přátel nejvěrnějších, jak ji v 90. letech pojmenoval její zakladatel Pavel Lukáš, si člověk připadá jako ve fantaskním světě dětí. Okolo pěších cest z trávy vykukují miniaturní náhrobky, hračky a nejrůznější upomínky na čtyřnohé členy rodin.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 3. 2024 16:30
Je to trochu bizarní místo. U prošlapaných cestiček, které vedou kolem nejrůznějších stromů a keřů, si jako houby po dešti razí cestu vzhůru nejrůznější náhrobky, hračky a plůtky. V bohnické Zahradě přátel nejvěrnějších, jak ji v 90. letech pojmenoval její zakladatel, leží přes dva tisíce domácích mazlíčků. Kromě psů a koček tu lidé vzpomínají i na činčilu nebo potkana.

Pietní zahrada je hned naproti proslulému "Hřbitova bláznů" nedaleko zahrádkářské kolonie v pražských Bohnicích. Zatímco na místě posledního odpočinku pacientů z psychiatrické nemocnice je dnes pusto a prázdno, park s náhrobky domácích mazlíčků působí jako okrasná zahrada, kterou pravidelně oprašuje a navštěvuje zdejší komunita. Na první pohled působí trochu jako dětská miniatura klasického hřbitova.

Před 26 lety ji na pozemku o víc než pěti hektarech založil Pavel Lukáš, který pro pohřbívání čtyřnohých mazlíčků původně počítal s trojnásobnou plochou. Růst zahrady ale zastavily nevyřešené spory o pozemky a neplnění hygienických požadavků. Do roku 2007, kdy mělo na hřbitově pohřeb poslední zvíře, sem majitelé uložili přes dva tisíce miláčků. Poslední odpočinek tu našli i psi velvyslanců a čtyřnohá přítelkyně bývalého prezidenta Václava Havla. 

Po neshodách s radnicí Pavel Lukáš na hřbitově skončil a péči o něj převzalo Občanské sdružení pietního parku Draháň. Skládá se převážně z členů, kteří v zahradě pochovali své domácí mazlíčky. Kromě náhrobků se starají i o podobu parku, z nějž se během dvou desetiletí stalo malé arboretum. U každého čtyřnohého přítele kdysi majitelé mohli vysadit strom, včetně exotických dřevin, a tak tu kromě tújí rostou třeba cypřiše, korkovníky nebo čínská vodní jedle, o níž si botanici mysleli, že už není nikde na světě. 

Vydejte se s námi na procházku jediným pražským zvířecím hřbitovem.

 

Právě se děje

Další zprávy