Blázni tu prý po večerech straší. Bohnický hřbitov je jako tajuplná Trnkova zahrada

Blázni tu prý po večerech straší. Bohnický hřbitov je jako tajuplná Trnkova zahrada
Hřbitov bláznů v pražských Bohnicích si v posledních letech vysloužil přízvisko "nejděsivější místo v Česku".  Za světla přitom působí jako pohádkový svět z pera výtvarníka Jiřího Trnky, v němž nad lidmi kdysi zvítězila příroda.
Obřady z roku 1988 a 1989 se americkému fenoménu nejvíce přiblížily. "Parta mladých lidí tady vedla rituál, při němž údajně obětovala i kus skotu. Státní bezpečnost tehdy před hřbitovem ve velkém zatýkala. V roce 2008 tu fotopast zaznamenala okultisty znovu, avšak v menším počtu a pravděpodobně sem přišli i s jiným záměrem. Byli to spíš amatéři," říká Vítek, kterému se jako místostarostovi podařilo přesvědčit magistrát, aby hřbitov převedl do majetku Prahy 8. Ta chce kapli v následujících měsících zrekonstruovat.
Ten, kdo má pocit, že je na negativní energie citlivější než ostatní, si tu ale podle všeho přijde na své.
O místě, které od začátku 20. století sloužilo k pohřbívání mrtvých pacientů z nedaleké psychiatrické nemocnice, ale koluje řada legend.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 3. 2024 5:07
Byly jedny vrátka, za nimi zahrádka, v té zahrádce stromy, pojďme si hrát do ní, zaznívá v úvodu filmu Zahrada, který v 70. letech minulého století nakreslil Jiří Trnka, a pražský hřbitov v Bohnicích ho něčím ukázkově připomíná. Před branou není ani živáčka, po zemi i stromech se plazí břečťan a cihlová zeď je tak dlouhá, že chce člověk vědět, co je za ní.

Tak jako se v Zahradě bály děti kocoura, dospělí se na bohnickém hřbitově obávají tmy. O místě, které od začátku 20. století sloužilo k pohřbívání mrtvých pacientů z nedaleké psychiatrické nemocnice, totiž koluje řada legend. Ezoterici, lovci duchů a okultisti tady hledají paranormální jevy a přízraky, které se nedají logicky vysvětlit. Hřbitov je láká už od 60. let minulého století, kdy na něm nemocnice přestala pohřbívat mrtvé.

"Někdo tady cítí nějakou energii, která může souviset právě s tím, že ti lidé odešli tak, jak nejspíš odejít neměli. Kdysi jsem k tomuto místu sám měl respekt a možná jsem se tu i lehce bál," říká správce největšího hřbitova choromyslných v Evropě a místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, který se o areál začal starat ještě jako dobrovolný hasič. V té době založil i web Tajuplná místa, což znovu přilákalo zvědavce i vyznavače negativních sil. 

Foto: Magdaléna Medková

Většina z celkem 4300 hrobů není značená. Ostatky jsou pohřbeny ve třech vrstvách pod nánosy hlíny pokryté břečťanem a opadaným listím stromů, které spolu tvoří malé zelené kopečky. Cestu, která vede od brány k bráně, chce radnice Prahy 8 v následujících měsících revitalizovat. V plánu má opravit i umrlčí kapli, kterou pár let před sametovou revolucí začali vyhledávat vyznavači satanismu.

"Parta mladých lidí tady vedla rituál, při němž údajně obětovala i kus skotu. Státní bezpečnost tehdy před hřbitovem ve velkém zatýkala. V roce 2008 sem okultisti zamířili znovu, avšak v menším počtu a pravděpodobně i s jiným záměrem," říká Vítek.

Kromě negativních sil sem dobrodruhy láká i samotné vědomí toho, kdo je v místě pohřben. Kromě slabomyslných tady našli odpočinek vojáci, vrazi a sebevrazi. Leží tu údajně i atentátník Gavrilo Princip nebo válečný veterán, který ve 40. letech minulého století zavraždil Otýlii Vranskou, rozřezal ji a poslal v kufru vlakem z Prahy do Košic. Rotmistra Josefa Pěkného, který neunesl tíhu viny a skončil v psychiatrické léčeně, se z vraždy podařilo usvědčit teprve loni díky testu DNA. 

Vydejte se s námi na procházku "nejděsivějším místem" v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy