Projděte se Dubrovníkem po městských hradbách

Ilona Víchová
10. 7. 2012 10:26
Chcete vyrazit na dovolenou do Chorvatska? Určitě navštivte Dubrovník!
Foto: Aktuálně.cz

Chorvatské přístavní město Dubrovník leží na jihu Dalmácie. Každoročně láká turisty na dovolenou na jedinečnou subtropickou vegetaci a překrásné historické stavby. Mezi Čechy je Dubrovník jedním z nejoblíbenějších míst Jadranského moře.

Chorvatské město je od roku 1979 zapsané na seznamu UNESCO. Po klikatých a strmých uličkách dojdete ke známé promenádní třídě Stradun. Projděte se po klidném městečku, do jehož centra nesmí vjet žádné auto. Dubrovník přežil mnoho zemětřesení a požárů, aby každoročně uchvacoval návštěvníky svou klidnou a romantickou atmosférou.

Opevněné město Dubrovník

Nejimpozantnější stavbou jsou 1940 metrů slouhé městské hradby, které pocházejí z 8. století. V některých místech je zeď silná až šest metrů. Pokud se vydáte po obvodu této obrané stavby, narazíte na 15 věží, z kterých je nejslavnější válcová věž Minčeta. Součástí celku je i pevnost sv. Jana, která se nachází u přístavu. Na hradby vyšplháte na několika místech a můžete se po nich projít po celé jejich délce.

Foto: Aktuálně.cz

Na obou koncích jsou dvě vstupní brány, Pile a Ploče. Obě dvě jsou úchvatnou dvou stavbou spojenou padacím mostem. Celkové opevnění doplňuje celá řada menších pevností. Za zhlédnutí stojí pevnost na jihovýchodně, která nese název Revelin, je přímo napojená na bránu Ploče. Kasematová pevnost Bokar se na vstupní bráně pyšní nápisem, jež se stal heslem Dubrovníku: Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa.

Dubrovník a jeho zajímavosti

Krásnou a doslova pozoruhodnou stavbou je fontána Onofrio, která postává na romantické dlážděné promenádě za branou Placa. Fontána pochází už z roku 1438 a patří do systému zásobování města vodou. Fontána přivádí vodu až ze vzdálenosti 12 kilometrů. Z původní fontány, kterou smetlo zemětřesení, se zachovalo 16 chrličů vody.

Foto: Aktuálně.cz

Romantická katedrála Nanebevzetí Panny Marie je dalším místem, kde bychom měli na naší dovolené zastavit. Je postavená na místě baziliky a proslavila se překrásným oltářem, který je speciálně vytvořen pro sv. Jana z Nepomuku. V katedrále jsou k obdivu vystavené v klenotnici relikvie sv. Blaise a 138 zlatých a stříbrných relikviářů z dílen dubrovnických zlatníků. Další skvostným svatým stánkem je kostel sv. Spasitele, který je nedaleko fontány. Jde o jedinou stavbu, kterou nepřemohlo mohutné zemětřesení.

Krásný svět Dubrovníku

Od katedrály Nanebevzetí Panny Marie doputujete k akváriu, kde se nachází překrásná mořská fauna. Překrásný podmořský svět můžete sledovat hodiny a hodiny. Po cestě z akvária doputujete na náměstí Luža, kde se v historii shromažďovalo celé město. Největším turistickým lákadlem v těchto místech je Rolandův sloup z 15. století nebo palác Sponza, kde se nachází mincovna, státní pokladnice republiky a jiné.

Foto: Aktuálně.cz

Na náměstí Sponza si konečně odpočinete na příjemném místě v Městské kavárně, které je ideální k relaxování a posezení s přáteli. Hned vedle kavárny se nachází nejkrásnější stavba města, Knížecí palác. Jde o sídlo knížete a republikových úřadů z 15. století. Dnes je z místa přístupné muzeum.

Ubytování a cestování

Pokud chcete bydlet v luxusních hotelech, nachází se na předměstí Ploče. Hned u hotelů je překrásné městské koupaliště s hrubým pískem a drobnými oblázky. Soukromé ubytování můžete zkusit ve vilové čtvrti Boninovo, na kterou navazuje poloostrov Lapad. I na poloostrově najdete překrásné hotely v lepší cenové kategorii.

Foto: Aktuálně.cz

Do Dubrovníku většina Čechů cestuje autem. Cesta dlouhá 1 300 kilometrů trvá necelých 14 hodin. Dovolená na jedenáct dní v Dubrovníku začíná okolo 5 tisíc korun bez stravy. Letecky a s All Inclusive zaplatíte od 20 tisíc korun na osobu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy