Ostrov Hvar je králem mezi dalmatskými ostrovy

Ilona Víchová
13. 6. 2012 9:09
Dovolená na ostrově Hvar přináší azurové moře a velkou dávku intimity
Foto: Aktuálně.cz

Největší ostrov v jadranském souostroví láká návštěvníky na klid, relaxování a krásné prostředí. Ve své blízkosti má další oblíbené ostrovy, Brač, Korčula a Pelješac. Velmi mírné a příjemné podnebí udělá z vaší dovolené nezapomenutelný zážitek.

Užijte si prosluněné léto na azurovém pobřeží, kdy je vzduch koncem června plný levandulové vůně. Nejslunnější ostrov Dalmácie má mnoho co nabídnout. Chorvatské pobřeží ostrova Hvar má přímo strategickou polohu, kterou objevili už i staří Řekové.

Průzračná voda láká k vodním hrátkám

Hvar milují rekreanti, ale také příznivci adrenalinových sportů. Na hladině moře se vznáší celá řada jachet a podmořský svět objevují zase potápěči, kteří sem jezdí právě za tímto zajímavým sportem. Pod vodou je neuvěřitelně krásný svět skalisek, fauny a jeskyní. Pokud vyrážíte na Hvar za potápěním, pečlivě si přečtěte velmi přísná pravidla, která na ostrově panují kvůli bezpečnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Nejčistčí moře Jadranu najdete právě na ostrově Hvar. Letoviska jsou přes léto plná turistů, kteří si z Dalmácie vybrali právě toto místo. Pokud si chcete odpočinout, vydejte se na Hvar mimo sezónu. Nejpříznivější podmínky k plážovému povalování jsou na západě ostrova. Snadno si vyhlédnete malou soukromou zátoku, kde není hlava na hlavě, ale pokud potřebujete větší prostor k životu a pozvolný sestup do moře, počítejte s návalem lidí.

Městečko Stari Grad

Stari Grad patří mezi nejstarší město Chorvatska. Arkadijské údolí je osázené vinohrady a olivovníky už od antických dob. Mnoho staletí byl pro svou výbornou polohu útočištěm námořníků a dnes je oblíbeným místem jachtařů. Na severní straně města je k dispozici levné ubytování v podobě soukromých domů a apartmánů.

Foto: Aktuálně.cz

Tradiční architekturu potkáte ve staré části města. Krásné kamené domy jsou obklopené zelení a omamně vonícími květinami. Oblíbenou částí pro ubytování je jižní strana zálivu s městským koupalištěm Laterna. Několik set metrů od centra města se nachází městská pláž, která je přímo ideálním místem na romantickou procházku po nejslunnějším a nejvoňavějším jadranském ostrově.

Tajné zátoky ostrova Hvar a unikát městečka Hvar

Chcete-li zažít dovolenou bez hluku a lidí, pak volte Hvarské zátoky. Jediné, co bude doléhat k vašim uším, jsou cvrčci a šumění moře. Zátoky poskytují přírodní stín v podobě vzrostlých borovic. Domy, které dříve obydlovali rybáři slouží dnes jako pronájem pro turisty. Vzdálenost zátok je vidět na způsobu získávání elektřiny, kdy některé domy ji čerpají ze solárních panelů, protože zde není kabelová elektřina zavedená.

V zátoce na jihozápadním pobřeží se krčí městečko Hvar. Jeho krásné kamenné domy a upravené prostředí z něj dělají příjemnější místo, než je Korčula nebo slavný Dubrovník. Nad městem se tyčí rekonstruovaná pevnost Španjola, která patřila mezi obranný systém. Město má celou řadu kamenných pokladů, mezi které patří pevnost Fort Naopoleon nebo budova Arzenálu, dřívější vojenská loděnice. Nejvíce skvostných staveb najdete na náměstí Piazze. Dominantou náměstí je katedrála sv. Štěpána s barokní zvonicí. Při prohlídce městem nezapomeňte na benátskou lodžii, která zde stojí po dřívějším osídlení benátských místodržitelů.

Foto: Aktuálně.cz

Překrásné nedokončené paláce jsou v gotickém styl a v pozdním baroku. Nejlépe to uvidíte na paláci Hektoroviců nebo Paladiniů či Vukasinovićů. Zajímavostí je hotel Palace v centru Hvrau. Původně zde stál Knížecí palác, z kterého zbyla jen goticko renesanční věž Leroj.

Cestování a výlety na ostrově Hvar

Pokud se chystáte do Chorvatska autem, děláte jedině dobře. Díky tomu budete mobilnější a můžete se vypravit i na výlet. Nejzajímavějším z výletů je cesta na ostrovy Pakleni, ale tam se dostanete jen když si najmete lodní taxi. Jde o 16 ostrůvků a útesů před jihozápadním pobřežím Hvaru. Jeden  z nich, ostrov Jerolim je rájem nudistů. Památky z ilyrské a římské doby můžete spatřit na největším ostrově z nich, na ostrově Ščedro.

Cesta autem na ostrov Hvar trvá necelých 12 hodin během kterých překonáte vzdálenost 1 200 kilometrů. Osmidenní dovolená na ostrově Hvar v hotelu vyjde od 8 do15 tisíc korun. Záleží, zda se dopravíte autem, nebo budete kupovat letecký zájezd.

 

 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy