Proč se pavučiny třpytí, když je rosa? Vědci už to vědí

Lucie Kalivodová
6. 2. 2010 20:25
Vědci zkoumali pavoučí hedvábí pakřižáka Walckenaerova
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz

Peking - Čínským vědcům se podařilo rozklíčovat, jak je možné, že se na pavučinách zachycuje rosa. Výsledky jejich výzkumu mohou vést k vývoji nových materiálů, které by byly schopné odchytávat vodu ze vzduchu.

Studie publikovaná ve čtvrtek v časopise Nature se zabývá vlákny pakřižáka Walckenaerova (Uloborus walckenaerius).

"Čiré kapky vody, které připomínají perličky, visí po ranní mlze na síti z pavoučího hedvábí," řekl autor studie Lej Ťiang z National Laboratory for Molecular Sciences v Pekingu.

"Je to nečekané a zajímavé. Lidské vlasy takovou vlastnost nemají," dodal. Suché pavoučí hedvábí vytváří řetízkové struktury. Dvě hlavní vlákna nesou sérii dalších samostatných vláken, která jsou kolem dokola propojena takzvanými "kanýry".

Pokud se voda srazí na těchto kanýrech, odkutálejí se do hustěji utkaných spojů. Vědci podrobně zkoumali struktury sítí jak pod elektronovým, tak pod světelným mikroskopem.

Zaznamenali, že tak, jak se voda sráží na pavoučí síti, kutálejí se kapky k nejbližším spojům, kde se slévají do větších útvarů. Hlavní vlákna mají hrubší povrch, kdežto kanýry, které je spojují, jsou jemnější.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Aktuálně.cz

Rozdíly ve struktuře vláken pomáhají kapkám vody v pohybu po ní. Díky výsledků výzkumu vytvořili vědci za pomoci nylonových vláken ponořených do polymerního roztoku své vlastní umělé pavoučí hedvábí.

S tímto vláknem pak byl vědecký tým schopen napodobit klasickou pavučinu. Experti se domnívají, že s těmito poznatky mohou napomoci vývoji nových materiálů, které by mohly zachytávat vodu ze vzduchu.

Ne všichni však z objevu sdílí stejnou radost.

"Autoři studie se zabývají jediným artefaktem," řekl zoolog Fritz Vollrath z Univerzity v Oxfordu. "Je to sice zajímavé, ale nemá to žádnou biologickou funkci," dodal. Pavouci totiž nemají rádi, když je jejich pavučina mokrá, neboť se tím zmenšuje šance na lapení kořisti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy