Příroda se chrání 170 let. Začal to Žofínský prales

Pavel Baroch
28. 8. 2008 13:05
Nedotčených území je v Česku jen minimum
Žofínský prales
Žofínský prales | Foto: Archiv

Novohradské hory - Právě před 170 lety vznikla první česká přírodní rezervace Žofínský prales. Od 28. srpna 1838, kdy hrabě Jiří Buquoy vydal pokyn svému lesnímu inspektorovi, aby toto místo v Novohradských horách chránil, se rovněž datuje začátek české ochrany přírody.

Chráněné krajinné oblasti nebo národní parky jsou mnohem mladší.

"Rozhodl jsem se zachovati zmíněnou lesní část jako památník dávno minulých dob názornému požitku pravých přátel přírody, vzdáti se v ní veškerého lesnického těžení, aby se v této části žádné dříví nekácelo, stelivo se nebralo a drobné dříví se nevybíralo. Zkrátka vše ponecháno bylo v dnešním stavu," zdůvodnil své rozhodnutí hrabě Buquoy.

Díky němu patří nynějších 103 hektarů lesního porostu v jižních Čechách k nejlépe dochovaným zbytkům českých pralesů.

Žofínská legenda

Podle Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha je Žofínský prales legendou.

"Nejde přitom jenom o symboliku první české přírodní rezervace. Opravdu patří mezi několik nejvzácnějších zbytků našich pralesů. Může se s ním měřit pouze pár rezervací v Beskydech, na Šumavě a na několika dalších místech," konstatoval Bláha.

Patří mezi ně například Boubínský prales, který letos slaví 15 let od založení, lužní lesy na soutoku Dyje s Moravou anebo rezervace Hojná Voda, rozkládající se nedaleko od Žofínského pralesa.

V Žofínském pralese mezi staletými stromy, padlými tlejícími kmeny a samovolně vyrůstajícími stromky žijí i vzácné druhy zvířat, ptáků a rostlin, například čáp černý.

Foto: www.ceskatelevize.cz

Necelé procento divokých lesů

Podle vědeckých poznatků je k zachování mizejících druhů zvířat, rostlin a hub zapotřebí vyčlenit k samovolnému růstu aspoň jednu desetinu lesních porostů. V Česku je ovšem zcela ponecháno přírodě jen 0,8 procent lesů.

"Míst podobných Žofínskému pralesu je u nás jen několik a jsou příliš malá, takže k uchování bohatství lesních druhů zvířat, rostlin a hub nestačí," upozornil Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Organizace proto prosazuje, aby se rozloha českých "pralesů" zprvu minimálně ztrojnásobila.

"Stát by měl k ponechání přírodě pro začátek vyčlenit tři procenta lesů. Vzniknou tak ostrůvky fascinující divočiny i perfektní atrakce pro turisty," řekl Bláha.

Foto: Aktuálně.cz

Pralesů v zemi přibývá

V republice ovšem území, která se vyvíjejí bez jakéhokoliv zásahu člověka, postupně přibývá. A to i díky státnímu podniku Lesy.

Zatím posledním, osmým "pralesem" byla letos na jaře úředně vyhlášena Javorina v Bílých Karpatech, která by se zároveň měla stát největším územím se samovolným vývojem mimo národní parky.

"Nejde nám jenom o to vytěžit z lesa co nejvíc dřeva. Naším cílem je také uchování unikátních přírodních oblastí, jako je například Javorina," konstatoval Jiří Novák, generální ředitel Lesů.

Přírodní rezervace ovšem vyhlašují i nestátní organizace, především Český svaz ochránců přírody, který vybírá a z veřejné sbírky vykupuje vhodná území s významnou přírodní hodnotou. Sdružení vyhlásilo už třináct soukromých rezervací. Zatím poslední se staly lužní lesy podél řeky Olše na severovýchodě republiky.

"Pozemků, které by si zasloužily výkup, je po republice mnoho," řekl Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy