Přijeďte k Tádž Mahalu zažít příběh velké lásky

Betty Růžičková
3. 8. 2011 16:00
Tádž Mahal, pomník jedné velké lásky, je jedním z hlavních indických symbolů.
Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepý pomník císařské lásce a jeden z hlavních symbolů Indie, ke kterému ročně zavítají miliony lidí - Tádž Mahal.

Mausoleum z bílého mramoru je jako chameleón, který střídá barvy během dne - ráno je budova narůžovělá, navečer mléčně bílá, při západu slunce narudlá a ve svitu měsíce stříbrno-zlatě září.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Císař Šáhdáhána se oženil s patnáctiletou Mumtáz Mahal a přestože měl mnoho dalších manželek, uvědomil si, že Mumtáz je pro něj speciální a že si zaslouží více pozornosti. Doprovázela ho na všechny cesty a na večeřích a zasedáních usedala po jeho boku. Když v 36 letech zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte, císař vyhlásil na dva roky smutek. Podle legendy zešedivěly císaři u Mumtáziny smrtelné postele všechny vlasy a zestárl o mnoho let. Po dva roky se pak nesměly používat parfémy, poslouchat hudba, nosit šperky ani cokoliv slavit.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Šáhdáhána strávil poslední dny svého života uvězněn ve věži naproti Tádž Mahalu, kam ho zavřel jeho syn. Z věže měl výhled na monument postavený pro ženu, kterou miloval a vedle níž byl nakonec sám pohřben.

Stavba monumentálního mauzolea začala v roce 1631, materiály byly dovezeny z celé Indie a drahé kameny z celého světa. Na přípravu projektu si císař pozval nejvýznamnější architekty doby. Stavba je postavena ve stylu moghulské architektury v kombinaci s perskými a islámskými prvky. Dílo, na jehož stavbě se podílelo 20 tisíc dělníků, bylo dokončeno v roce 1648.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Budova stojí severní části rozlehlé zahrady a vchází se do ní branou, symbolizující vstup do ráje. Nahoře stojí jen symbolické sarkofágy, ale když sejdete k vlastním hrobkám, uvidíte malý sarkofág Mumtáz Mahal a vedle stojící větší sarkofág Šáhdáhána, ozdobený malou soškou muže, který narušuje harmonii a poukazuje na tragedii, která se stala (císař si chtěl původně postavit svou vlastní hrobku, ale protože byl svým synem uvězněn, svůj plán nakonec neuskutečnil.

Celý komplex zaujímá asi 17 ha a je ozdoben květinovým motivem, súrami z Koránu a drahými kameny. Zahrada je dokonale symetrická, najdete v ní křišťálové kanály, cypřišové stromy a šestnáct obrovských záhonů, každý se čtyřmi sty rostlinami. V zahradě je také mramorový kanál, který dokonale odráží obraz Tádž Mahalu.

Chrám Tádž Mahal
Chrám Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Kvůli znečištění ovzduší začal původně bílý mramor žloutnout. Již jednou podstoupila celá budova čistící kůru - obalí se bahnem, které do sebe natáhne všechny nečistoty a po zaschnutí je spláchnuto.

Každoročně monument, který se stal v roce 1983 památkou světového dědictví UNESCO, navštíví miliony lidí. Užijte si kouzelnou dovolenou a přijeďte na Tádž Mahal, symbol nesmrtelné lásky, podívat i vy.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy