Přijeďte k Tádž Mahalu zažít příběh velké lásky

Betty Růžičková
3. 8. 2011 16:00
Tádž Mahal, pomník jedné velké lásky, je jedním z hlavních indických symbolů.
Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepý pomník císařské lásce a jeden z hlavních symbolů Indie, ke kterému ročně zavítají miliony lidí - Tádž Mahal.

Mausoleum z bílého mramoru je jako chameleón, který střídá barvy během dne - ráno je budova narůžovělá, navečer mléčně bílá, při západu slunce narudlá a ve svitu měsíce stříbrno-zlatě září.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Císař Šáhdáhána se oženil s patnáctiletou Mumtáz Mahal a přestože měl mnoho dalších manželek, uvědomil si, že Mumtáz je pro něj speciální a že si zaslouží více pozornosti. Doprovázela ho na všechny cesty a na večeřích a zasedáních usedala po jeho boku. Když v 36 letech zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte, císař vyhlásil na dva roky smutek. Podle legendy zešedivěly císaři u Mumtáziny smrtelné postele všechny vlasy a zestárl o mnoho let. Po dva roky se pak nesměly používat parfémy, poslouchat hudba, nosit šperky ani cokoliv slavit.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Šáhdáhána strávil poslední dny svého života uvězněn ve věži naproti Tádž Mahalu, kam ho zavřel jeho syn. Z věže měl výhled na monument postavený pro ženu, kterou miloval a vedle níž byl nakonec sám pohřben.

Stavba monumentálního mauzolea začala v roce 1631, materiály byly dovezeny z celé Indie a drahé kameny z celého světa. Na přípravu projektu si císař pozval nejvýznamnější architekty doby. Stavba je postavena ve stylu moghulské architektury v kombinaci s perskými a islámskými prvky. Dílo, na jehož stavbě se podílelo 20 tisíc dělníků, bylo dokončeno v roce 1648.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Budova stojí severní části rozlehlé zahrady a vchází se do ní branou, symbolizující vstup do ráje. Nahoře stojí jen symbolické sarkofágy, ale když sejdete k vlastním hrobkám, uvidíte malý sarkofág Mumtáz Mahal a vedle stojící větší sarkofág Šáhdáhána, ozdobený malou soškou muže, který narušuje harmonii a poukazuje na tragedii, která se stala (císař si chtěl původně postavit svou vlastní hrobku, ale protože byl svým synem uvězněn, svůj plán nakonec neuskutečnil.

Celý komplex zaujímá asi 17 ha a je ozdoben květinovým motivem, súrami z Koránu a drahými kameny. Zahrada je dokonale symetrická, najdete v ní křišťálové kanály, cypřišové stromy a šestnáct obrovských záhonů, každý se čtyřmi sty rostlinami. V zahradě je také mramorový kanál, který dokonale odráží obraz Tádž Mahalu.

Chrám Tádž Mahal
Chrám Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Kvůli znečištění ovzduší začal původně bílý mramor žloutnout. Již jednou podstoupila celá budova čistící kůru - obalí se bahnem, které do sebe natáhne všechny nečistoty a po zaschnutí je spláchnuto.

Každoročně monument, který se stal v roce 1983 památkou světového dědictví UNESCO, navštíví miliony lidí. Užijte si kouzelnou dovolenou a přijeďte na Tádž Mahal, symbol nesmrtelné lásky, podívat i vy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy