Přijeďte k Tádž Mahalu zažít příběh velké lásky

Betty Růžičková
3. 8. 2011 16:00
Tádž Mahal, pomník jedné velké lásky, je jedním z hlavních indických symbolů.
Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Velkolepý pomník císařské lásce a jeden z hlavních symbolů Indie, ke kterému ročně zavítají miliony lidí - Tádž Mahal.

Mausoleum z bílého mramoru je jako chameleón, který střídá barvy během dne - ráno je budova narůžovělá, navečer mléčně bílá, při západu slunce narudlá a ve svitu měsíce stříbrno-zlatě září.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Císař Šáhdáhána se oženil s patnáctiletou Mumtáz Mahal a přestože měl mnoho dalších manželek, uvědomil si, že Mumtáz je pro něj speciální a že si zaslouží více pozornosti. Doprovázela ho na všechny cesty a na večeřích a zasedáních usedala po jeho boku. Když v 36 letech zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte, císař vyhlásil na dva roky smutek. Podle legendy zešedivěly císaři u Mumtáziny smrtelné postele všechny vlasy a zestárl o mnoho let. Po dva roky se pak nesměly používat parfémy, poslouchat hudba, nosit šperky ani cokoliv slavit.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Šáhdáhána strávil poslední dny svého života uvězněn ve věži naproti Tádž Mahalu, kam ho zavřel jeho syn. Z věže měl výhled na monument postavený pro ženu, kterou miloval a vedle níž byl nakonec sám pohřben.

Stavba monumentálního mauzolea začala v roce 1631, materiály byly dovezeny z celé Indie a drahé kameny z celého světa. Na přípravu projektu si císař pozval nejvýznamnější architekty doby. Stavba je postavena ve stylu moghulské architektury v kombinaci s perskými a islámskými prvky. Dílo, na jehož stavbě se podílelo 20 tisíc dělníků, bylo dokončeno v roce 1648.

Tádž Mahal
Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Budova stojí severní části rozlehlé zahrady a vchází se do ní branou, symbolizující vstup do ráje. Nahoře stojí jen symbolické sarkofágy, ale když sejdete k vlastním hrobkám, uvidíte malý sarkofág Mumtáz Mahal a vedle stojící větší sarkofág Šáhdáhána, ozdobený malou soškou muže, který narušuje harmonii a poukazuje na tragedii, která se stala (císař si chtěl původně postavit svou vlastní hrobku, ale protože byl svým synem uvězněn, svůj plán nakonec neuskutečnil.

Celý komplex zaujímá asi 17 ha a je ozdoben květinovým motivem, súrami z Koránu a drahými kameny. Zahrada je dokonale symetrická, najdete v ní křišťálové kanály, cypřišové stromy a šestnáct obrovských záhonů, každý se čtyřmi sty rostlinami. V zahradě je také mramorový kanál, který dokonale odráží obraz Tádž Mahalu.

Chrám Tádž Mahal
Chrám Tádž Mahal | Foto: Isifa/Thinkstock

Kvůli znečištění ovzduší začal původně bílý mramor žloutnout. Již jednou podstoupila celá budova čistící kůru - obalí se bahnem, které do sebe natáhne všechny nečistoty a po zaschnutí je spláchnuto.

Každoročně monument, který se stal v roce 1983 památkou světového dědictví UNESCO, navštíví miliony lidí. Užijte si kouzelnou dovolenou a přijeďte na Tádž Mahal, symbol nesmrtelné lásky, podívat i vy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy