Před 30 lety se včela sama naklonovala. Teď její armáda klonů ohrožuje jiné druhy

Magazín Magazín
3. 7. 2021 10:47
Během posledních tří desetiletí se jedné včele kapské podařilo vytvořit miliony svých klonů. Dnes však její poddruh, čítající miliony jedinců, představuje vážnou hrozbu pro ostatní druhy včel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Tato rostoucí armáda klonů představuje vážné riziko pro včelstva africké nížinné včely medonosné, kterým spotřebovává zdroje a odmítá se podílet na práci. "Prostě se jen tak promenádují s postojem: 'Jo, budeš pracovat pro mě.' To velmi rychle vede ke kolapsu včelstva," dodal profesor Benjamin Oldroyd s tím, že takto ročně zanikne 10 procent včelstev.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Proceedings of the Royal Society B vědci označili mechanismus rozmnožování této včely za "neuvěřitelný" a vystopovali její rodokmen až k jediné dělnici, která žila v roce 1990, píše web Sky News.

Již dříve bylo známo, že poddruh včely kapské je schopen vytvořit dokonalou kopii sebe sama, což však představuje vážný problém pro genetickou rozmanitost.

Spousta druhů hmyzu je schopna se nepohlavně rozmnožovat a vytvářet potomky z neoplodněných vajíček pouze pomocí dvou ze čtyř chromozomů od svých rodičů. Tyto chromozomy jsou v procesu přeuspořádány, to má za následek genetickou odlišnost příští generace. Existuje však limit, kolik generací lze tímto způsobem reprodukovat.

Právě z toho důvodu většina sociálního hmyzu potřebuje svou královnu, která zachovává genetickou rozmanitost celého společenství.

Výše zmíněná studie však přišla s výsledky, podle kterých mutace u kapských včel přenáší genetické informace ze všech čtyř chromozomů. To hmyzu umožňuje, aby se klonoval celá desetiletí.

Autor studie, Benjamin Oldroyd, nad výsledky kroutí hlavou. "Nějak se jim to podařilo, ta schopnost je neuvěřitelná a zároveň neuvěřitelně nefunkční."

Současně přiznává, že není jasné, jaký konec tuto armádu klonů čeká. "Je pravděpodobné, že to bude evoluční slepá ulička. Nejen proto, že klonovací systém potlačuje genetické změny, ale také proto, že vlastní zájmy klonů mohou bránit jejich schopnosti reagovat na katastrofu," tvrdí.

"Pokud jim například odeberete královnu, místo aby si vychovaly novou, jak by to mohly udělat jiné druhy včel, začnou tyto včely prostě samy klást vajíčka," řekl profesor Oldroyd v rozhovoru pro časopis Live Science.

Mohlo by vás zajímat: Ruční papír zachraňuje včely

Ruční papír zachraňuje včely | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy