Pražští běžkaři pozor, za sněhem už nemusíte cestovat

td
9. 2. 2012 14:31
Sněhu se konečně dočkala i Praha, nabízíme tipy, kam v okolí vyrazit na běžky
Na běžkách můžete jak potrápit tělo, tak si odpočinout při nenáročném výletu.
Na běžkách můžete jak potrápit tělo, tak si odpočinout při nenáročném výletu. | Foto: Aktuálně.cz

Sněhová nadílka už dorazila dokonce i do dlouho opomíjené Prahy, a tak přichází příležitost pro milovníky bílé stopy. Za běžkařskými trasami už obyvatelé hlavního města nemusí vyjíždět daleko do hor, ale díky několika centimetrům čerstvého sněhu lze využít i stop v okolí Prahy. Nestačí než doufat, že sněžení vydrží a dovolí běžkařům užít si ideálních podmínky pro lyžování i v české metropoli.

Rájem všech pražských běžkařů jsou tradičně nedaleké Brdy, které nabízí velké množství stezek. Zejména s novým sněhem však hrozí nebezpečí neupravených tras, o vlastnictví Brd se totiž neustále přou turisté a běžkaři. Cesty vedoucí skrz brdské lesy také bývají často prohrnovány pluhem nebo rovnou posypávány, proto také hodně záleží na vrtkavém štěstí.

Trasy v nedalekých Brdech jsou krásné, ale neupravené

Zřejmě nejpříjemnější trasou v Brdech začíná u parkoviště v obci Orlov. Velmi oblíbená stopa provede lyžaře kolem Velké Třemošné, k vrcholu Malé Ohrádky a odhodlaní běžkaři dobudou i nejvyšší brdskou horu Top Zaječov. Tato trasa je velmi populární, je proto možné, že se na ní bude vyskytovat větší počet běžkařů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Obecně však Brdy potěší spíše rekreační lyžaře, kteří nejsou příliš nároční na terén a podmínky. Může se totiž stát, že kvůli posypu bude třeba přerušovat jízdu, a dokonce i sundávat lyže. Aktuálně jsou stopy spíše zledovatělé, pár centimetrů prachového sněhu ale zlepšuje celkovou kvalitu podmínek.

Dostihová dráha se proměnila v profesionílní běžkařskou trasu

Mnohem bližší variantu pro zimní sportovní vyžití nabízí pražská Chuchle. Během zimy si dostihoví koně užívají tepla svých stájí, naopak běžkaři už netrpělivě vyhlížejí sněhové vločky. Na závodišti na ně totiž bude čekat běžkařská trať, která bude přístupná zcela zdarma pro všechny návštěvníky. V případě nepříznivých sněhových podmínek čekají na svou příležitost sněhová děla, díky aktuálnímu počasí si ale lyžaři mohou vychutnat přírodní čerstvý sníh.

Foto: www.suedtirol.info

Výhodou chuchelského okruhu je profesionální strojová úprava, která je zajištěna každý den jak pro klasiku, tak i bruslení. Na dostihovou dráhu láká také skvělá dostupnost a vybavenost areálu s šesti sty parkovacími místy a běžkařskou půjčovnou a školou lyžování Kateřiny Neumannové. Program na okruhu by měly zpestřit amatérské závody a další soutěže.

 


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy