Pražští běžkaři pozor, za sněhem už nemusíte cestovat

td
9. 2. 2012 14:31
Sněhu se konečně dočkala i Praha, nabízíme tipy, kam v okolí vyrazit na běžky
Na běžkách můžete jak potrápit tělo, tak si odpočinout při nenáročném výletu.
Na běžkách můžete jak potrápit tělo, tak si odpočinout při nenáročném výletu. | Foto: Aktuálně.cz

Sněhová nadílka už dorazila dokonce i do dlouho opomíjené Prahy, a tak přichází příležitost pro milovníky bílé stopy. Za běžkařskými trasami už obyvatelé hlavního města nemusí vyjíždět daleko do hor, ale díky několika centimetrům čerstvého sněhu lze využít i stop v okolí Prahy. Nestačí než doufat, že sněžení vydrží a dovolí běžkařům užít si ideálních podmínky pro lyžování i v české metropoli.

Rájem všech pražských běžkařů jsou tradičně nedaleké Brdy, které nabízí velké množství stezek. Zejména s novým sněhem však hrozí nebezpečí neupravených tras, o vlastnictví Brd se totiž neustále přou turisté a běžkaři. Cesty vedoucí skrz brdské lesy také bývají často prohrnovány pluhem nebo rovnou posypávány, proto také hodně záleží na vrtkavém štěstí.

Trasy v nedalekých Brdech jsou krásné, ale neupravené

Zřejmě nejpříjemnější trasou v Brdech začíná u parkoviště v obci Orlov. Velmi oblíbená stopa provede lyžaře kolem Velké Třemošné, k vrcholu Malé Ohrádky a odhodlaní běžkaři dobudou i nejvyšší brdskou horu Top Zaječov. Tato trasa je velmi populární, je proto možné, že se na ní bude vyskytovat větší počet běžkařů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Obecně však Brdy potěší spíše rekreační lyžaře, kteří nejsou příliš nároční na terén a podmínky. Může se totiž stát, že kvůli posypu bude třeba přerušovat jízdu, a dokonce i sundávat lyže. Aktuálně jsou stopy spíše zledovatělé, pár centimetrů prachového sněhu ale zlepšuje celkovou kvalitu podmínek.

Dostihová dráha se proměnila v profesionílní běžkařskou trasu

Mnohem bližší variantu pro zimní sportovní vyžití nabízí pražská Chuchle. Během zimy si dostihoví koně užívají tepla svých stájí, naopak běžkaři už netrpělivě vyhlížejí sněhové vločky. Na závodišti na ně totiž bude čekat běžkařská trať, která bude přístupná zcela zdarma pro všechny návštěvníky. V případě nepříznivých sněhových podmínek čekají na svou příležitost sněhová děla, díky aktuálnímu počasí si ale lyžaři mohou vychutnat přírodní čerstvý sníh.

Foto: www.suedtirol.info

Výhodou chuchelského okruhu je profesionální strojová úprava, která je zajištěna každý den jak pro klasiku, tak i bruslení. Na dostihovou dráhu láká také skvělá dostupnost a vybavenost areálu s šesti sty parkovacími místy a běžkařskou půjčovnou a školou lyžování Kateřiny Neumannové. Program na okruhu by měly zpestřit amatérské závody a další soutěže.

 


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy