Oxford - Facebookoví přátelé ve skutečnosti žádnými přáteli nejsou. Podle evolučního psychologa Robina Dunbara z Oxfordu se dá ve skutečnosti spolehnout na pouhé čtyři ze sta. Valná většina se o problémy virtuálního kamaráda vlastně vůbec nezajímá. Píše o tom The Independent.
Podle profesora Robina Dunbara to má hned několik důvodů, poukazuje především na nedostatečnou hloubku interakce na sociálních sítích.
„Ani výhody chatování a online komunikace, která je mnohem rychlejší a pohodlnější, nemůžou vynahradit skutečné poznávání,“ vysvětlil Dunbara, podle kterého velké množství "přátel" na Facebooku nic neznamená. Zpravidla jde totiž pouze o virtuální kontakty. Chatováním si skutečné kamarádské vztahy podle Dunbary nelze vytvořit.
Dobrovolní účastníci průzkumu disponovali v průměru zhruba 150 přáteli. Studie dospěla k tomu, že pouhých 14 z nich vyjádřilo sympatie nebo soucit v okamžiku, kdy bylo třeba.
Dotázaní rovněž uvedli, že za skutečné přátele považují pouze 27 procent lidí z Facebooku. "Na vytvoření kvalitních mezilidských vztahů je zkrátka zapotřebí alespoň občasného osobního kontaktu," dodal Dunbar.