Přátelé na Facebooku jsou iluze. V nouzi pomohou jen čtyři ze sta, tvrdí studie z Oxfordu

Petra Jansová Petra Jansová
25. 1. 2016 17:46
Studie evolučního psychologa z Oxfordu odkryla skutečnou podstatu facebookového přátelství. Pouze čtyři ze sta přátel na sociálních sítích jsou lidmi, na které se dá spolehnout i v reálném životě. Podle profesora Dunbara virtuální komunikace nemůže nahradit opravdovou sociální interakci. „Ani výhody chatování a online komunikace, která je mnohem rychlejší a pohodlnější, nemůžou vynahradit skutečné poznávání,“ vysvětlil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oxford - Facebookoví přátelé ve skutečnosti žádnými přáteli nejsou. Podle evolučního psychologa Robina Dunbara z Oxfordu se dá ve skutečnosti spolehnout na pouhé čtyři ze sta. Valná většina se o problémy virtuálního kamaráda vlastně vůbec nezajímá. Píše o tom The Independent.

Podle profesora Robina Dunbara to má hned několik důvodů, poukazuje především na nedostatečnou hloubku interakce na sociálních sítích.

„Ani výhody chatování a online komunikace, která je mnohem rychlejší a pohodlnější, nemůžou vynahradit skutečné poznávání,“ vysvětlil Dunbara, podle kterého velké množství "přátel" na Facebooku nic neznamená. Zpravidla jde totiž pouze o virtuální kontakty. Chatováním si skutečné kamarádské vztahy podle Dunbary nelze vytvořit. 

Dobrovolní účastníci průzkumu disponovali v průměru zhruba 150 přáteli. Studie dospěla k tomu, že pouhých 14 z nich vyjádřilo sympatie nebo soucit v okamžiku, kdy bylo třeba.

Dotázaní rovněž uvedli, že za skutečné přátele považují pouze 27 procent lidí z Facebooku. "Na vytvoření kvalitních mezilidských vztahů je zkrátka zapotřebí alespoň občasného osobního kontaktu," dodal Dunbar.

Obsahu je na webu nadbytek a všichni se pereme o čas lidí, říká publicista Koubský. Lidé navíc čím dál víc konzumují zprávy na mobilech, jejich pozornost je těkavější, dodává Tomášek z Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy