Nahota i polévání vodou. Čím žily sociální sítě v roce 2014?

Nahota i polévání vodou. Čím žily sociální sítě v roce 2014?
Slovo selfie bylo natolik populární, že se podle britských jazykovědců stalo dokonce slovem roku 2013. Hned na začátku roku 2014 ale celebrity tomuto trendu udaly nový směr. Místo fotek s našpulenými rty začaly na sociálních sítí sdílet obrázky toho, jak stůňou.
Letošní leden se rovněž nesl v duchu zimní olympiády v Soči. Záhy po zahájení začali sportovci, novináři a návštěvníci podávat svědectví o tamním zázemí. Pod klíčovým slovem #SochiProblems (problémy v Soči) se dalo najít leccos. Velmi často třeba kuriózní snímky toalet...
...nebo fotky, které zaznamenávaly kvalitu vody. "V mém hotelu neteče voda. O pár hodin později už teče. Recepční mě přesto varuje: Nepoužívejte ji na obličej, obsahuje něco opravdu velmi nebezpečného," psala novinářka z Chicago Tribune na svém Twitteru.
Food porno, jeden z trendů posledních měsíců, je pořizování snímků jídla v restauracích a jejich následné sdílení na sociálních sítích. Jsou tací, kteří ho považují za dobrou reklamu pro svou restauraci. Na druhou stranu existují kuchaři, kteří ho ve svých podnicích zakazují.
Foto: Twitter Ellen DeGeneres
Petra Jansová Petra Jansová
15. 12. 2014 10:00
Připomeňte si, jaké trendy hýbaly sociálními sítěmi v roce 2014.

Fotogalerie - Počet uživatelů sociálních sítí rok od roku roste. Výjimkou nebyl ani letošní rok.  

Mezi uživateli po celém světě stále vede Facebook, který letos rovněž oslavil desetileté výročí. Aktuálně ho používá 1,3 miliardy lidí.

Například v červnu se jeho prostřednictvím šířila rychlostí blesku fotka zadrženého Jeremy Meekse, podezřelého z loupežného přepadení. Snímek charismatického zločince do dnešního dne sdílelo téměř 12 tisíc lidí, dalších 101 tisíc ho "olajkovalo". "Můj bože, přijď mě vykrást a napadnout," psali lidé v komentářích.

Dalším pomyslným milníkem byla i fotografie moderátorky Ellen DeGeneres, které se v březnu se podařilo zlomit rekord v počtu přeposlání fotografie na Twitteru

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy